Haberler

Yeni Google Chrome Update’i ile Sekmeleri Renk ve İsimlerle Gruplandırın

Herkes tarayıcılarını farklı şekilde kullanır. Kimileri düzinelerce sekmeyi açık tuttukları bir biriktirme mentalitesine sahipken, kimileri de sekmeleri hemen kapattıkları minimalist bir yol izler. Siz nasıl kullanıyor olursanız olun, Google Chrome sekme grupları ile artık sekmeleri kolaylıkla organize edebilirsiniz.

Birden fazla proje üzerinde çalışıyor olabilirsiniz. Daha sonra kullanmak için sayfaları kaydediyor ya da başlamadan önce bir şeyleri bekliyor olabilirsiniz. Sebebi her ne ise, sekmeleri gruplandırmak, her bir grubun ne üzerine olduğunu anlamanızı kolaylaştıracaktır.

Sekme grubu oluşturmak, Chrome sekmesine sağ tıklamak kadar kolay. Burada “Yeni gruba ekle” seçeneğini göreceksiniz. Yine buradan gruba isim ve istediğiniz bir rengi atayabilirsiniz. Grup ismi sekmelerin sol tarafında, rengi ise sekmelerin altında ve mevcut sekmenin etrafını çevreleyecek şekilde yer alır.

Ayrıca sekmeleri başka gruplara sürükleyebilirsiniz. Grup başlığına sağ tıklayarak da buradan grubu bozabilir, gruptaki tüm sekmeleri kapatabilir veya grubu yeni bir pencerede açabilirisiniz.

Görüldüğü gibi sekme gruplandırma biraz yer işaretlerinde klasörler oluşturmaya benziyor. Sadece biraz daha göz önünde ve kullanımı daha pratik. O an üzerinde çalışılan şeyleri dilediğiniz gibi, “Acil”, “Bu hafta”, “Daha sonra” diye gruplandırabilir, grup ismi olarak emojiler de kullanabilirsiniz. Tıpkı normal sekmelerde olduğu gibi Google Chrome’u kapatıp açtığınızda gruplarınız kaydedilir.

Sekme grupları şu an masaüstü için Google Chrome’larda aktif. Özellik bu günlerde Chrome OS, Mac ve Linux için de yürürlüğe girecek.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu