Blog

Yapay Zeka Odaklı Veri Depolama Sistemi !!!

PureStorage firması Ekim,2009 yılında #JohnColgrove ve #JohnHayes tarafından San Francisco’da kurulmuştur. 1 milyar dolarlık ciroya en hızlı ulaşan firmalar arasında yer almış ve bu seviyeye 8 yıllık bir süreç içerisinde ulaşmıştır. Ekim,2019 itibariyle de 10. yılını 4000 çalışanıyla birlikte kutlamıştır. #PureStorage #10yearschallenge

A person standing in front of a crowd

Description automatically generated

John & John, 2009 yılında yola çıkarken ürünleri için 3 ana kriter belirlemiştir.

 1. Enterprise
 2. Basitlik
 3. Flash

Öncelikle “ENTERPRISE” bir ürün olması gerekliliği konusunda hemfikir olmuşlar. Çıkaracakları ürünlerin gerçek anlamda kurumsal müşterilere hizmet ederken yüksek güvenilirlik, erişilebilirlik ve hizmet verebilirlik seviyesinde olacak bir yazılım üzerine çalışmalara başlamışlardır.

Bu özelliğin yanı sıra farklılık yaratabilmesi adına veri depolama alanında benzerine rastlanmamış “BASITLIK”te bir yönetiminin olması gerekliliği de diğer bir ana kriter olarak ortaya çıkmıştır. Günümüzde artık bir veri depolama yöneticisinin uzman düzeyde bilgisi olmadan, komut satırına inmesini gerektirmeyen kolaylıkta sadece arayüz (GUI) üzerinden veri depolama sistemini yönetebilir, cep telefonundan veya akıllı saatinden ise gözlemleyebilir seviyeye gelmiştir. Eğer ortamınıza entegre etmek isterseniz de API veya Plug-In ler de hizmetinize sunulmuştur.

Son olarak ise vizyonerliğin belki de en büyük göstergesi olan “FLASH” a olan inançlarını gün birden göstermişlerdir. PureStorage’ın dönen diski destekleyen bir ürünü bulunmamaktadır. Bu da Flash dünyasında birçok yeniliğin öncüsü olarak bizi bir adım öne taşımıştır.

Yıllarca dönen disk üzerinde saklanan verilerimiz artık dönen disk dünyasından hızlı bir şekilde çıkmaktadır. Flash dünyası, disk üreticilerinin yaptıkları yatırımlarla hızlı bir şekilde ilerleme göstermektedir. Artık kullanıcılara daha uygun maliyetli yüksek performansa ulaşabilecek sistemler sağlanmaktadır.  Flash dünyasında dönmeyen 🙂 (solid state) disk teknolojisi evrimlerini aşağıda tekrardan anımsayabiliriz.  

 • SLC (Single Level Cell)  : Single bit for cell
 • MLC (Multi Level Cell) : Two bits for cell
 • TLC (Triple Level Cell)  : Three bits for cell
 • QLC (Quad Level Cell)  : Four bits for cell
 • PLC (Penta Level Cell)  : Five bits for cell

PureStorage, 3 yıllık ARGE çalışmasının ardından 2012 yılında ilk veri depolama sistemini piyasa başarıyla sunmuştur.

FlashArray//X ürün ailesinde günümüz itibariyle kullandığımız en yüksek kapasiteli disk boyutu 18.3 TB lık disklerdir. Haziran,2020 itibariyle de QLC disk teknolojisiyle birlikte çok daha yüksek kapasiteli disk ürünlerini sunarak Fiyat/TB değerini de daha aşağı seviyelere çekmiş olacaktır.

Bana sorarsanız eğer QLC teknolojisiyle birlikte dönen diskin tarih olacağı görüşündeyim. Hatta bu doğrultuda ilerleyen Toshiba ve Western Digital firmaları PLC tarafında çalışmalar yapmaya başlamışlardır. Belki de bu dönemden sonra sektöre yeni atılan genç arkadaşlarımız hiç dönen disk görmeyecek 🙂

A screenshot of a cell phone

Description automatically generated

Şimdi ise sizlere FlashArray//X serisinin önde gelen 10 özelliğini detaylandırmaya çalışacağım.

 1. Built for NVMe & NVMe-oF : 2015 yılından itibaren NVMe teknolojisine yatırım yapan PureStorage şu an dördüncü jenerasyon NVMe teknolojisi kullanmaktadır. NVMe disklerin yanısıra NVMe denetleyiciler ve NVMe disk çekmeceleri ile birlikte tamamen NVMe-oF protokolüne hazır, yeni nesil donanıma sahiptir. SSD disklerde kullanılan seri yazma mimarisi yerine “Direct Flash” yazılımı ile birlikte NVMe disklere 256 kanaldan paralel olarak yazabilmektedir. NVMe-oF protokolüyle birlikte SAN protokolünde yaşanan gecikme (latency) değerlerinin çok daha altında gecikme sürelerine ulaşılabilmektedir. 1ms diye varsayılan yüksek performans gecikme süresi, 0.1ms lere inmektedir.
 • Distruptively Simple : FlashArray//X serisinin kurulumu, yönetimi ve gözlemlenmesi alışılagelmişin dışına çıkarak gerçek anlamda basitliği ve sadeliği göstermektedir. Sipariş geçildikten sonra 2-3 hafta içerisinde teslim edilen veri depolama sistemi sadece 30dk lık bir kurulum sürecinden sonra kullanıma hazır hale getirilir. All-Flash mimariye sahip olduğunuzdan dolayı performans iyileştirmesi adına hiçbir ekstra müdahaleye ihtiyaç olmadan kapasitenizi yüksek verimlilik ve performans ile kullanmaya başlayabilirsiniz.
 • Most-Efficient Arcitecture : FlashArray//X serisi, verimlilik teknolojileri olan sıkıştırma ve tekilleştirme sayesinde 5:1’lik dünya geneli ortalamasıyla TB maliyetlerini çok daha aşağı seviyelere indirmiştir. Inline ve post process olarak uygulanan 2 farklı sıkıştırma algoritmasının yanı sıra yine inline ve 512 Byte’a kadar inebilen granülite deki tekilleştirme teknolojisi bu başarının arkasında yatan önemli noktadır. Tekilleştirme ve sıkıştırma gibi verimlilik teknolojileri ile geleneksel mimarilerden farklılaşan PureStorage, bu başarısını RSG (Right Sized Guarantee) programı ile performans kaygısı olmadan, kullanıcılarına PureStorage imzalı bir belge sunarak garanti edebilmektedir.
 • Proven 99.9999 Availability : Enterprise müşterilere hizmet eden FlashArray//X serisi, anlık olarak bulut tabanlı Pure1 uygulaması ile takip edilmektedir. Pure1 uygulaması tüm dünyadaki FlashArray//X serisindeki ürünlerin ortalama availability sürelerini 99.9999 olarak hesaplamıştır. Bu yüksek availability oranı hesaplanırken normalde availability hesaplarına dahil edilmeyen planlı olarak yapılan firmware upgrade, kapasite upgrade veya denetleyici upgrade gibi operasyonların olduğu zaman aralıkları da dahil edilmiştir.
 • AI-Driven Management & Predictive Support : Cloud tabanlı Pure1 uygulaması yapay zeka (AI) ve machine learning teknolojileri sayesinde kullanıcılarına yalnızca monitoring hizmeti değil aynı zamanda geleceğe dönük kapasite ve performans forecast rakamları verebilmektedir. Dünya genelinde Pure1’a bağlı olan tüm sistemlerden toplanan telemetrik veriler baz alınarak machine learning teknolojisi ile birlikte predictive case’ler açılıp kullanıcı tarafındaki olası problemleri önleyebilmektedir. Kullanıcı, Level1 case’ler ile gereksiz yere zaman kaybetmeyerek karşılaştığı bir problemi en kısa sürede çözebilecek yetkin servis elemanlarıyla muhatap olmaktadır.
 • Application Support : FlashArray//X serisi çok geniş işletim sistemi ve uygulama desteğine sahiptir. Bu uygulamalar için açık bir platform olan FlashArray//X serisi bir script ile ulaşılıp yönetilebilmektedir.
 • Self-Protecting Storage : Veri korumasına yönelik kullanılan Snapshot teknolojisini bir adım daha öne götürerek Portable Snapshot başlığı altında kullanıcılarına farklı seçenekler sunabilmektedir. Snapshot teknolojisini mevcut FlashArray//X de oluşturabildiğiniz gibi bu snapshotları herhangi bir FlashArray//X kutusuna veya NFS hedefe veya cloud a (AWS S3 veya Azure) gönderebilirsiniz. Bünyesinde olan veya olacak tüm yazılım özelliklerini ürün ile birlikte ücretsiz bir şekilde sunan PureStorage Active-Cluster, 3-DataCenter (Active-Cluster + Asenkron Replikasyon) gibi çözümlerle ek bir donanıma ihtiyaç duymadan iş sürekliliği çözümlerini de kullanıcılarına sağlayabilmektedir.
 • Open Full Stack : Otomasyon tarafında Ansible, ServiceNow, SaltStack, Phyton, Puppet, Powershell gibi uygulamalarla olan entegrasyonu ile kullanıcılara kolay entegre edilebilir donanım platformu sağlamaktadır.
 • Evergreen : Evergreen iş modeliyle kullanıcılar sadece denetleyici değiştirerek yeni jenerasyon veri depolama sistemlerine veri taşıması (migration) yapmadan geçiş yapabilmektedirler. Böylelikle kullanıcılarına büyük bir zaman ve kolaylık kazandırmaktadır. Bu model sayesinde kullanıcılara sağladığımız yıllık bakım maliyetleri de ürünün ilk alındığı gün kullanıcısına sabit fiyat olarak bildirilmektedir.
 • Industry Recognition : Bağımsız araştırma kuruluşları olan Gartner, IDC ve Satmetrix’in yayınlamış olduğu raporlardaki başarısı PureStorage’ı sektörde farklılaşan bir üretici haline getirmiştir.

Bir sonraki makalemde ise 2016 yılında piyasaya sunulan ve ihtiyaçları daha farklı olan yeni nesil yazılımların platformu olan FlashBlade ürününü ele alacağım.

Saygılarımla.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.