Haberler

Xiaomi, İlk Çeyrek Gelirlerini Açıkladı

Çin merkezli teknoloji üreticisi Xiaomi, 2023’ün ilk çeyreğine ilişkin gelir raporunu açıkladı. Bir önceki yıla göre gelirlerinde düşüş yaşayan şirket, karlılığını ise artırdı. Detaylar haberimizde.

Xiaomi marka logosu 2022

Teknoloji sektörünün önemli isimleri arasında yer alan Xiaomi, bu yılın ilk çeyreğinde elde ettiği gelirler ve karlılığı içeren raporunu açıkladı. Çin ekonomisinde yaşanan belirsiz ortam ve kullanıcıların teknolojik ürünlere olan talebinin azalması nedeniyle şirketin toplam satışlarında ve gelirinde azalma yaşandı.

Xiaomi, 2023’ün ilk çeyreğinde karlılığını %13 artırdı

Xiaomi, bu yılın ilk üç aylık döneminde 30.4 milyon adet akıllı telefon sevkiyatıyla 8.44 milyar dolar satış geliri elde etti. Bu rakam geçtiğimiz yılın aynı döneminde 10.4 milyar dolar olarak açıklanmıştı. Gelir noktasında %19’luk kayba engel olamayan şirket, net karlılığında ise artış yaşadı. 2022 yılının birinci çeyreğinde 405.8 milyon dolar net kar açıklayan Xiaomi, bu yılın birinci çeyreğinde bu rakamı 458.4 milyon dolara yükseltti. Bu rakamlar Xiaomi’nin geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla %13 kar artışı yaşadığını gösteriyor.

Xiaomi Pilot Technology

Akıllı telefon pazarında inişli çıkışlı bir grafik sergilese de karlılığından ödün vermeyen şirket, odak noktasını elektrikli otomobil pazarına çevirmiş durumda. Uzun süredir bir elektrikli otomobil geliştirildiği bilinen Xiaomi’nin yıl bitmeden ilk elektrikli otomobilini görücüye çıkarması ve 2024 yılı itibariyle de satışa başlaması bekleniyor.

Kaynak

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu