Windows Client

Windows Vista Speech Recognition Konuşma Tanıma Bölüm 1

 

Konuştuklarımız yazıya dökülse bizde yazı yazmak için bu kadar çok zaman harcamasak daha güzel olmaz mıydı?  Windows Vista Speech Recognition ( Konuşma Tanıma ) sayesinde bilgisayarınıza sesiniz ile komut verebilir, metin dikte edebilir ve bilgisayarınıza bağlanabilecek çevre birimlerinizi kontrol edebilirsiniz. Microsoft Office 2003 ile daha önce bu özelliği bazı denemeler için kullanmıştım fakat Windows Vista da bir çığır açacak kadar düzenleme ve yenilik getirilmiş açıkçası bu kadar başarılı olacağını düşünmemiştim.

Windows Vista Speech Recognition tüm Windows Vista sürümlerinde bulunmaktadır. Fakat sadece İngilizce, Fransızca, İspanyolca, Almanca, Japonca, Basitleştirilmiş Çince ve Geleneksel Çince dillerinde kullanılabilir. Bu demek oluyor ki bu özelliği kullanabilmemiz için Windows Vista yı az önce ismi geçen dillerden biri ile kurmuş olmanız ya da yine adı geçen dillerden birinin dil paketini yüklemiş olmanız gerekmektedir. Tabi ki bir adet mikrofon edinmelisiniz. Makalemi İngilizce bildiğim için İngilizce olan bir Windows Vista üzerinde gerçekleştireceğim.

Control Panel ( Denetim Masası ) > Speech Recognition Options ( Konuşma Tanıma Ayarları)

image001

Mikrofonunuz takılı olmak zorunda eğer ki mikrofon ile ilgili bir problem var ise Set up Microphone kısmından gerekli değişiklikleri yapabilirsiniz. Take Speech Tutorial kısmından Speech Recognition  ile ilgili bir tanıtım ve bazı basit komutları kullanmayı öğrenebilirsiniz.  Train your computer to beter understand you kısmı adından anlaşıldığı gibi İngilizce bile olsa diller arasında çeşitli lehçe farkları olduğu için bazı alıştırmalar yapılarak dilinizin bilgisayar tarafından daha iyi anlaşılabilmesini sağlar. Open the Speech Reference Card kısmından tüm komutlara ulaşabilir, çıktı alabilir ve yardımı görüntüleyebilirsiniz. Soldaki menüler arasında Advanced Speech Options kısmından seçtiğiniz dilin detayları hakkında değişiklik yapabilirsiniz. Örneğin İngiliz İngilizcesi yerine Amerikan İngilizcesi kullanmak istiyorsanız gerekli değişiklikleri buradan yapabilirsiniz. Eğer konuşma şekliniz normalden hızlı ise gerekli değişiklikleri Text Speech kısmından yapabilirsiniz.

Speech Recognition da ayarları ve kurulumu detaylı bir şekilde incelemeye başlıyoruz.

 

image002

Start Speech Recognition a tıklayıp açıyoruz. 

image003

Mikrofon gerekiyor demiştik. Peki, burada en sağlıklı olarak hangi mikrofonu kullanmalıyız. Bilgisayara sesimiz ile komut vereceksek bilgisayarın kaliteli bir ses alması gerekiyor.  Microsoft ve benim önerim kulakla kullanılan kaliteli bir mikrofon fakat diğerleri ile de bu özellik kullanılabilir. Kullanacağımız mikrofon çeşidini seçiyoruz.

 

image004

Mikrofon da dikkat edilmesi gereken; ağzınıza yaklaşık bir inch (2.54 cm) uzaklıkda olmalı, nefes alma ve verme işlemini direkt olarak mikrofona yapmamalı ve mikrofondan sesimizin gittiğine emin olmalıyız.

image005

İngilizce aksanınıza dikkat ederek kalın olarak yazılmış yazıyı doğru olarak okuyoruz ve next e tıklayıp geçiyoruz.

image006

Mikrofon ayarlarımız bitti simdi Speech Recognition kurulumuna devam ediyoruz.

image007

Tanıma yapmak isteyip istemediğimizi soruyor. Dileyenler yapabilir kullandıkça zaten tanıma yapmış oluyorsunuz.

image008

Enable document review i seçip size nasıl bir sayfa çıktığını göstermek istedim.

image009

Start Tutorial a tıklayıp. Güzel bir hatun eşliğinde bazı komutları, dikte etmeyi ve Speech Recognition hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Tutorial ile ilgili birkaç tavsiye güzel ve anlaşılır kullanılır ise faydalı fakat sıkışık bir zamanda yapmayın çünkü yaklaşık olarak 30 dakika sürmektedir. Tutorial kullanırken karşınıza çıkan her kelimenin okunuşunu ezbere bilmiyor olabilirsiniz bir Sesli Sözlük bulmanız yararlı olacaktır. Tutorial açıldıktan sonra buna katlanmak istemiyorum diyorsanız sağ üstteki çarpı işaretinden çıkabilirsiniz.

 

image010

Windows Vista Speech Recognition karşınıza bu şekilde çıkacaktır.

Makalemin devamında Windows Vista Speech Recognition ( Konuşma Tanıma) – 2 Kullanımı ve Komutlarından bahsedeceğim. Esen Kalın.

 

Ömer F. KARADENIZ

IT Professional

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu