Windows Client

Windows Vista da Backup and Restore Center ( Veri Yedekleme ve Kurtarma Merkezi)

Bilginin çok önemli olduğu bir devirde yaşamaktayız. Bilgisayarımızda ki verileri virüs,  hatalı silme, donanımsal problemler, yazılımsal problemler ve daha sayamadığımız birçok nedenden dolayı her an kaybetme korkusuyla yaşıyoruz.  Eweek.com un yaptığı araştırmaya göre önlemini almayan firmalar  1 yıl içerisinde ortalama 6 kez veri kaybetmektedir. Dosyalarınızı ve bilgilerinizi düzenli olarak yedeklemenin veri kayıplarını önlemeye yardımcı olabileceğini büyük olasılıkla biliyorsunuz.

Microsoft un en yeni işletim sistemi Windows Vista da Backup and Restore Center ile verilerinizi dilediğiniz zaman yedekleyebilir (Backup) ve dilediğiniz zaman geri yükleyebilirsiniz (Restore).  Backup and Restore Center tüm Windows Vista sürümlerinde bulunmaktadır.

Control Panel ( Denetim Masası) -> System and Maintenance ( Sistem ve Bakım ) -> Backup and Restore Center ı açıyoruz.

image001

 

image002

Adından da anlaşıldığı üzere Backup ve Restore olarak iki bölüme ayrılmış ve bu bölümler de Files and Computer olarak kendi içinde iki ye ayrılmıştır. Toplam 4 ana başlıkta inceleme yapacağız. Back up files manuel olarak belirtilen dosyaları hedef birime yedekler.

image003

Hedef yani yedek alınacak birim Windows un bulunduğu sürücü (genelde C: sürücüsüdür) , Teyp, Kaset, USB Flash Drive, Formatlanmamış bir Disk ya da bir CD-Rom olamaz. Dosyalarınızı ancak CD-RW / DVD-RW, başka bir  Partition, Network ya da USB External Disk e yedekleyebilirsiniz. CD-RW ya da DVD-RW seçilirse dosyalarınızın depolanması için boş bir CD veya DVD sağlamanız gerekecek ve Windows Vista size CD ya da DVD nin üzerine ne yazmanız ve kaç adet bulundurmanız gerektiğini bile söyleyecektir.

 

image004

Bu sihirbaz, türüne göre yedeklemek istediğiniz dosyaları sorar.

image005

Ilk defa back up aldığımız için bize daha sonraki back up lar için bir zamanlama oluşturuyor ve back up işlemini başlatıyoruz. Burada zamanlama işlemi biraz zorunlu tutulmuş aslında güzel bir özellik daha sonra Back up almanız gerektiğini size hatırlatacaktır. Bir daha ki Back up işlemlerinde Back up Files a tıkladığınızda son yaptığınız ayarlara göre back up alınır.

 

image006

Back up ayarlarını değiştirmek istiyorsanız. Change Settings kısmından gerekli değişikleri yapabilirsiniz.

 image007

 

Change Settings e tıkladığınız da yukarıdaki gibi bir pencere ile karşılaşacaksınız ve bu pencerede şimdiye kadar yaptığınız tüm back up ların ayarlarını değiştirebilirsiniz. Otomatik Back up almayı etkinleştirebilirsiniz ( Defaultta Etkindir). Yeni bir Back up oluşturabilirsiniz.

image008

Complete PC Back up Bilgisayarınızın bir image (resim) ini alır. Donanımsal olacak arızalara karşı Hard Disk yerine DVD ya da CD ye yazmanızı tavsiye ederim.

 image009

CD ya da DVD yi seçtiğinizde Back up için Windows un olduğu bölümü seçiyorum ve bana 2 Adet DVD ye ihtiyaç duyacağımı söylüyor. Start Back up dediğiniz de sırayla DVD leri takmanızı isteyecektir. Windows Vista nız herhangi bir nedenle açılmaz ise açılışta F8 ile recovery kısmına girip bu DVD ler ile sisteminizi geri yükleyebilirsiniz.

 image010

Restore Files kısmında önceki aldığınız back up lardan yada son aldığınız back up dan gerekli dosyayı yada klasörü geri yükleyebilirsiniz.

 image011

Esnek bir Restore yapısına sahip olması sayesinde sadece tek bir dosyayı ( Previous Version ile karıştırmayın onu birazdan anlatacağım ) alabileceği gibi bir klasörü klasörün tamamını da restore edebilirsiniz.

 

image012

 

Son olarak hayati önem taşıyan bir konu üzerinde duracağız. Previous Version ( Önceki Versiyon ) özelliği sadece Windows Vista Business, Ultimate ve Enterprise olan sürümlerde kullanılabilir.

Shadow Copy ( Gölge Kopya ) kullandığınız dosyaları ve versiyonları otomatik olarak bilgisayarınızın hafızasına kaydedilir. Yanlışlıkla yapılmış bir düzenleme ya da silme işleminde dosyanın önceki versiyonlarına dönebilme imkanı verir. Dosyayı Salt Okunur olarak açılabilir ve birkaç versiyon öncesini görüp buna göre hızlı bir şekilde önceki dosya versiyonuna dönüş yapabilirsiniz. Shadow Copy işlemi tüm bir klasörü kapsayabileceği gibi tek bir dosya içinde kullanılabilir.

Bu makaleden çıkarılacak güzel bir ders sık sık kaydetmek zaman ve de para kurtarır. Sonraki makalelerde görüşmek üzere. Esen Kalın.

 

Ömer F. KARADENIZ

IT Professional

 

Kaynak:

http://www.microsoft.com/windows/products/windowsvista/features/details/backup.mspx

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu