Windows Client

Windows Vista Dosya ve Yazıcı Paylaşımı

Daha geniş kapsamlı aşağıdaki makaleyi inceleyebilirsiniz

Windows Dosya Paylaşımı ve Güvenlik Ayarları

Windows Vista hakkında en çok soru sorulan konuların başında Dosya ve Yazıcı Paylaşımı bulunmaktadır. Bu makalemde Windows Vista ve Windows XP arasında bir Workgroup oluşturup,  dosya ve yazıcı paylaşımı yapacağız. Donanımsal kısımlarda herhangi bir probleminiz olmadığını varsayıyorum. Bilgisayarların network kablosu ile adsl modem ya da hub kullanılarak doğru bir şekilde bağlandığını ve mümkünse bilgisayarlara gelen network kablolarını bir kablo test cihazı ile test etmeniz sizi networkun donanımsal karmaşasından kurtaracaktır. Ayrıca bahsedeceğim işlemleri yapabilmeniz için en az local Administator yetkiniz olması gerekmektedir.

Microsoft, Windows Vista da kullanıcı adı ile bilgisayar adının aynı olmasını tavsiye etmiştir. Windows Vista ya kurulumda verdiğiniz isim de bir değişiklik yapmadıysanız Kullanıcı Adı: ***  ve Bilgisayar Adı: ***-PC şeklinde gözükecektir.  Örnek olarak OFK yazarsanız OFK-PC şeklinde bir bilgisayar adı oluşturmanızı tavsiye edecektir.

image001

IP adresi; bir bilgisayara kullanıcı ya da bazı servisler tarafından atanmış olan sayısal bilgidir. Ipv4 ve Ipv6 olmak üzere iki çeşit IP adresi mevcuttur. Bu sayede farklı yerlerde bulunan bilgisayarların birbirleri ile daha sağlıklı haberleşmesi sağlanır. Windows Vista ve Windows XP de en çok kullanılan yöntem olan Ipv4 kullanacağız.Dileyenler Ipv6 da kullanabilir.

image002

Start > Control Panel > Network and Sharing Center kısmıda Windows Vista ‘da network ile ilgili gerekli olacak tüm düzenlemelerin yapılacağı kısımdır.

image003

Sırasıyla view status > properties > (Ipv4 u seçip) properties açılan pencerede kullanmak istediğiniz IP formatını,  subnetini ve gatewayini yazacaksınız.

image004

Windows XP de ise yapmanız gereken düzenlemeler bu şekildedir. Dikkat edilmesi gereken nokta ise iki bilgisayarın IP adresleri aynı IP formatında olması gerektiğidir.

Bunun dışında kullanabileceğiniz IP adresi formatları;

10.0.0.0 ile 10.255.255.255, 172.16.0.0. ile 172.31.255.255, 192.168.0.0 ile 192.168.255.255 aralıklarıdır.

image005

Windows XP bilgisayar adı ve çalışma grubunu değiştiriyoruz. Buradaki çalışma grubu Windows Vista da bulunan çalışma grubu ile aynı isimde olmalıdır.

image006

Son olarak Windows Güvenlik Duvarından Dosya ve Yazıcı paylaşımına izin verdikten sonra Windows XP deki işimiz bitiyor ve Windows Vista ‘ya geçiyoruz.

image007

Windows Vista da Firewall da gerekli izinleri vermek için yukarıdaki adımları takip ediyoruz.

 image008

Gördüğünüz gibi Windows Vista da paylaşım yapma ve denetleme işlemleri tek bir pencerede toplanmış ve işlevselliği arttırılmıştır. Tüm sharing kısımları kapalı ise bilgisayarınız ağda hiç yokmuş gibi çalışır ve networkden kimse bilgisayarınıza ulaşamaz. Windows Vista default ta bu şekilde yüklü gelir.

Network Discovery enable edildiğinde ağ üzerinden local bilgisayara ulaşırsınız fakat herhangi bir dosya, klasör ya da yazıcı göremezsiniz.  Public Sharing kısmını enable ederseniz aşağıdaki resimde gördüğünüz klasör ve alt klasörleri belirttiğiniz özelliklere göre share edilir. ( Read Only vb.) Printer sharing yazıcıya erişim ve yazdırma izni vermek için kullanılır. Media Sharing bilgisayarinizda bulunan Resim video ve benzeri ( 2 yıldız ve üzeri verdiğiniz) medyalarını arar ve share eder.

image009

Windows Vista da Public klasörü ” C:UsersPublic “ konumundadır. Genel hatlarıyla Windows Vista ve XP de Ağ yapılandırmasından ve Sharing mantığından bahsetmiş olduk.

Dosya Paylaşımı:

Network and Sharing Center dan Network Discovery ve File Sharing izinlerini enable yapıyoruz. C sürücüsün de  “ Paylas “ adında bir klasör oluşturuyoruz. Paylas klasörüne sağ tıklayıp Share e tıklayıp açılan pencereden Everyone seçiyoruz (Ortamda domain var ise Find ı seçip kullanıcı adını yazarak ekleyebilirsiniz ) ve gerekli yetkiyi veriyoruz. Eğer yetki vermez iseniz defaultta Reader gelecektir. Yani sadece dosya okuyacaktır. Contributor yada Co-Owner seçerek daha fazla yetki verebilirsiniz.

image010

Paylas klasörünün Everyone a Reader yetkisi verilmiş hali isterseniz değişiklik yapabilirsiniz.

Yazıcı Paylaşımı:

Network and Sharing Center dan Printer Sharing özelliğini enable ediyoruz.

image011

Windows Vista da Yazıcı paylaşımıda dosya paylaşımına benzer mantıkta çalışmaktadır. Control Panel > Hardware and Sound > Printers kısmında paylaşım vermek istediğiniz yazıcıya sağ tıklayıp share ediyoruz. Paylaşımı yaptıktan sonra Windows XP yüklü bilgisayarımızdan Windows Vista yüklü bilgisayarın IP sini kullanarak dosya ve yazıcı paylaşımını kullanabiliriz.

image012

Network den Windows Vista yüklü bilgisayarda share edilmiş dosyaların ve yazıcının durumu yukarıdaki gibi olacaktır.

image013

Bilgisayarımızdaki paylaşımları görmek ve güvenlik ayarlarını değiştirmek isterseniz Computer Management ı kullanabilirsiniz.

Dikkat ettiyseniz yaptığımız paylaşımların tamamı everyone yani ( tüm kullanıcılar) için yapılmıştır Fakat bilgisayarınıza daha güvenli erişim istiyorsanız ve domain olmayan bir ortam var ise; kullanıcıya bilgisayarınızın şifresini vermeniz ya da onun adına bir kullanıcı açmanız gerekecektir. Açtığınız kullanıcı ile login olup paylaşımları kullanabilirsiniz. Esen Kalın.

Ömer F. KARADENIZ

IT Professional

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu