Blog

Windows Server Ping ve ICMP İsteklerine Cevap Verme

Ping / ICMP istekleri bir cihazın network içerinde aktif olup olmadığını belirlemede kullanılan en yaygın araçlardır. Windows Server sistemi kurulurken güvenlik sebebi ile güvenlik duvarı (firewall) açık olur ve ping isteklerine cevap vermez. Ping isteklerine cevap vermenin en kolay yolu güvenlik duvarını tamamen kapatmak olsa da bu durum asla tavsiye edilmeyen ve yapılması durumunda sistemi tamamen savunmasız bırakan bir durum ortaya çıkar.

Güvenlik duvarı üzerinden sadece ping/icmp isteklerine cevap vermek için aşağıdaki adımlar takip edilebilir.

Start> Windows Administrative Tools> Windows Firewall with Advanced Security yolu izlenerek güvenlik duvarı ayarları açılır.

Açılan ekranda “Inbound Rules” butonu ile gelen kurallar ekranına geçilir.

Gelen kurallar ekranında “New Rule…” butonu ile güvenlik duvarı üzerinde yeni kural oluşturma ekranına geçiş yapılır.

“Custom” seçeneğini seçip sonraki ekrana geçiyoruz.

“All programs” seçeneği ile sonraki ekrana geçiyoruz.

“Protocol type” seçeneğinde “ICMPv4” seçilip “Custumize…” butonu ile icmp isteklerinden hangilerine cevap verileceğini seçeceğimiz ekrana geçiş yapıyoruz.

Seçeneklerden “Echo Request” seçilerek “OK” butonu tıklanır.

Gelen ekranda oluşturulacak kurala uygun bir isim ve açıklama verildikten sonra “Finish” butonu ile işlem tamamlanır.

Güvenlik ile ilgili işlemler yapılırken göz önünde bulundurulması gereken nokta; takılma olmasın diye bütün sisteme izin vermek yerine sadece yeteri kadar yetki tanımlama yapılması gerektiğidir.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Sait bey merhaba, Facebook daki Yazılımcılar sayfasından da çalışmalarınızı takip etmekteyim. bilgilerinizi paylaşmanızdan dolayı
    minnettarım, başarılarınızın devamını dilerim .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.