Blog

Windows Server 2025’te Diskspd ile Depolama Performansında Devrim

Windows Server 2025 bir çok yenilik beraberinde geliyor. Bunlardan biriside diskspd deki gelişmeler. Diskspd daki gelişmeler disk performansını büyük ölçüde arttırıyor.

Diskspd ve Performans Ölçümü

Eğer on premise sunucuları yönetiyorsanız, prod ortama geçmeden önce yapılan testlerden birinin performans testi olduğunu bilirsiniz. Sanal makineleri taşırken veya SQL sunucusunu kurarken beklenen IOPS ve gecikme sürelerini elde ettiğinizden emin olmak istersiniz.

Performans Temel Çizgisi

Bu performans temel çizgisi, “Cluster prod ortam için hazır mı?” veya “VM’im bu donanımda beklediğim gibi mi çalışıyor?” gibi soruları yanıtlamanızı sağlar. IT yöneticileri olarak en yüksek performans gereksinimlerine sahip iş yüklerini işletiyoruz, bu nedenle sunucularımızın depolama performansını anlamak bizim için de önemli.

Diskspd’deki İyileştirmeler

Windows Server 2025’teki depolama, NVMe depolama ilerlemelerinden yararlanmak için güncellendi.

Batched Completions

Diskspd’nin performans ölçüm doğruluğunu arttırmak için, “Batched Completions” adlı bir özellik ekledik. Bu özellik, tamamlanan tüm I/O isteklerini toplu olarak alıp kaydeder, bu da ölçülen depolama gecikmesini düşürür.

Look-a-sides

“Look-a-sides” adlı başka bir özellik, tamamlanan I/O isteklerinin hemen kaydedilmesini sağlar. Bu, Diskspd’nin gecikme süresini gereksiz yere şişirmesini önler.

Microsoft, disk hızlarındaki ilerlemelere ve Windows Server 2025’teki iyileştirmelere ayak uydurmak için depolama performans ölçüm araçlarında ciddi anlamda iyileştirmeler yapıyor. Özellikle iş kritik sunucuları prod ortamına almadan önce bu testleri yapmak ve analiz etmek prod ortamlarda ciddi performans iyileştirmleri beraberinde getiriyor.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu