Anasayfa » Windows Intune Nedir ?

Makaleyi Paylaş

Cloud Computing

Windows Intune Nedir ?

image001

Windows Intune, Microsoft’ un Cloud çözümlerinden biridir. Web tabanlı olarak merkezi yönetim esasına dayanan bu ürün son derece kolay kurulan ve kolay kullanılan bir üründür. Temelde sunduğu özellikleri 3 ana başlık altında toplayabiliriz;

·         Bilgisayarlarınızı her yerden kolayca yönetebilir ve güvenliğini sağlayabilirsiniz

·         Sahip olduğunu iş gücünü Windows 7 işletim sistemi sayesinde en etkili biçimde kullanabilirsiniz.

·         Sunduğu tüm özelliklere karşın ilk olarak şirketinizi düşünür, bu nedenle küçük yatırımlar ve harcamalar ile büyük çözümler sunar.

Sponsor

Windows Intune iki bölümden oluşmaktadır

1.       Web-based yönetim konsolu – tüm yönetim ve raporlama işlemleri için

2.       İstemci Yazılımı – makinelerin cloud servisine bağlanması için gerekli ara yazılım

Geleneksel IT yapılarını incelediğimiz zaman bilgisayar yönetimi ile ilgili bir takım ortak sorunlar yaşadığını görebiliriz, bunları aşağıdaki gibi özetliyoruz;

image002

·         Değişik konfigürasyonlar, versiyonlar ve lisanslar

·         Birçok lokasyonda bulunan bilgisayarlar

·         Güvenlik sorunlarından ciddi etkilenmeler

·         Yüksek altyapı yatırım ihtiyacı

Oysaki Microsoft bizlere bu sorunlara karşı kolay bir çözüm sunuyor, Windows Intune. Bir web ara yüzü ve istemci makinelere yüklenen bir agent sayesinde uzaktan yönetim, raporlama, yama yükleme, zararlı yazılımlardan koruma, donanım ve yazılım envanteri alma, güvenlik politikaları belirleme gibi pek çok temel işlemleri oturduğumuz yerden gerçekleştirebiliyoruz. 

image003

Windows IntuneWeb Tabanlı Yönetim Ekranı

Genel olarak ilk makalemde Intune ürününün nasıl kullanılacağından öte ne olduğunu, neler sunduğunu anlatacağım için ara yüz üzerinde ve kullanım hakkındaki bilgiler için bu makale serimin ikinci bölümünü okuyabilirsiniz.

Windows Intune nedir ve neler sunar konusuna devam etmek gerekirse, makalemin başında belirtmiş olduğum özellikleri detaylandırmaya başlayalım. İlk olarak PC için Yönetim ve Güvenlik konusuna değineceğim.

PC için Yönetim ve Güvenlik

 

image004

Bilgisayarlarınızı her yerden kolayca yönetebilir ve güvenliğini sağlayabilirsiniz. Bu sayede sistem yöneticileri aşağıdaki işlemleri web arayüzü ile agent yüklenmiş tüm makineler için gerçekleştirebilir.

·         Zararlı Yazılımlara Karşı Koruma

·         Güncelleme Yönetimi

·         Bilgisayarları Gözlemleme

·         Uzaktan Yardım

·         Donanım ve Yazılım Envanteri

·         Güvenlik Politikaları Belirleme

Yine bu işlemler için kullanıcıların şirket içinde, evinde veya mobil olması bir sorun teşkil etmemektedir.

İkinci başlığımız ise “En İyi Windows Deneyimi”  dir.

En İyi Windows Deneyimi

 

image005

Sahip olduğunu iş gücünü Windows 7 işletim sistemi sayesinde en etkili biçimde kullanabilirsiniz. Windows Intune ürününü her ne kadar istemci tarafından Windows Xp Sp2 den Windows 7 ye kadar ki tüm ara işletim sistemi sürümlerini desteklese de  en iyi kullanıcı deneyimi için Microsoft Windows 7 kullanmanızı tavsiye ediyor. Windows 7 kullanımı ile temelde sağlayacağınız yararlar aşağıdaki gibi olacaktır.

·         Verimlilik için tek bir Windows Versiyonunu kullanma

·         Windows 7 Enterprise hakkı ( İstenirse daha önceki versiyonları Kullanma hakkı )

·         Windows’un Gelecek versiyonlarına yükseltme hakkı

·         Gelişmiş Araçlara Erişim Hakkı

o   Diagnostics and Recovery Toolset (DART) ile açılmayan PC’lerin düzeltilmesi

o   Bütün Microsoft Desktop Optimization Pack (MDOP) araçlarına erişim

Son başlığımız ise “İşiniz için Uygun” dur.

İşiniz için Uygun

 

image006

Sunduğu tüm özelliklere karşın ilk olarak şirketinizi düşünür, bu nedenle küçük yatırımlar ve harcamalar ile büyük çözümler sunar. Temelde sağladığı kazanımlar aşağıdaki gibi özetlenebilir;

·         Her şey Dahil Tek Bir Çözüm

·         Altyapı Yatırımı Olmadan Kolay Başlangıç

·         Düşük Yönetim Maliyetleri

·         Her zaman Güncel ve Son Versiyonlar

·         Basit, Tahmin Edilebilir Ücretlendirme

Görüldüğü gibi Windows Intune IT operasyonlarımızın kolaylaştırılmasını sağlayan bir servistir. Bu servis bizlere basit ve bütünleşik bir çözüm sunar. Yönetim konsolu olsun, istemcilerin sisteme dahil edilmesi olsun son derece kolaydır ki makalemin ikinci bölümünde bu konu üzerinde duracağım.

image007

Ayrıca Intune çözümü ile beraber istemci makinelerimizi Windows 7 ye çevirerek homojen bir sistem kurmuş oluyoruz ( pc ortamımızı standartlaştırıyoruz ki makalemin başında geleneksel it yapılarındaki yönetim sıkıntılarından birinin de dağınık işletim sistemi versiyonu olduğunu belirtmiştim ) . Buna ek olarak her yerden çalışanlarımızı yönetebiliyor ve yine Microsoft tarafından bizlere sunulan ek araçlar ile yönetim kolaylığı sağlıyoruz.

Umarım faydalı bir makale olmuştur. Makalemin ikinci bölümünde Intune kullanımı ve canlı demo üzerinden anlatımlara yer vereceğim.

 

Makaleyi Paylaş

2002 yılından beri aktif olarak bilişim sektöründe çalışmaktayım. Bu süreç içerisinde özellikle profesyonel olarak Microsoft teknolojileri üzerinde çalıştım. Profesyonel kariyerim içerisinde eğitmenlik, danışmanlık ve yöneticilik yaptım. Özellikle danışmanlık ve eğitmenlik tecrübelerimden kaynaklı pek çok farklı firmanın alt yapısının kurulum, yönetimi ve bakımında bulundum. Aynı zamanda ÇözümPark Bilişim Portalı nın Kurucusu olarak portal üzerinde aktif olarak rol almaktayım.

Cevap bırakın