Exchange Server

Exchange Server 2007 CCR node’larına Service Pack ve Rollup Yüklenmesi

Bu makalemizde Exchange Server 2007 CCR node’larına SP3 ve RU2 yükleme işlemini yapacağız. Microsoft tarafından yayınlanan service pack (SP) ve rollup (RU)’ları yakından takip edip yapımıza uygulamamız gerekmektedir.  Bunlar birtakım sistem, güvenlik ve performans sorununu gidermesinin yanında bazı yenilikleri de getirmektedir. Bu nedenle yükleme işleminden önce Microsoft tarafından yayınlanan dokümanları dikkatlice okumak gerekmektedir. SP ve RU yükleme işlemini öncelikle test ortamında yapıp sorun yaşanmaması durumunda ürün ortamına yüklenmesi gerekmektedir.

Service Pack Yüklenmesi

Cluster Mailbox sunucularına SP yükleme işlemi sadece komut satırından yapılabilmektedir. Bu işlem için GUI desteklenmemektedir. Exchange Server 2007 SP3 yükleme işleminden önce aşağıdaki hazırlıkların yapılması gerekmektedir.

          Yüklemeyi yapacak kullanıcının Exchange Server Administrator yetkisine sahip olması

          CCR node’larının System State ve Database yedeklerinin alınması

          Microsoft Operations Manager agent ve Log toplayan uygulamalara ait servislerin durdurulması

          Remote Registry servisini durdurup yeniden başlatılması

          Windows Firewall servisinin başlamış olması gerekmektedir.

SP yükleme işlemini Pasif node üzerinden başlatılması gerekmektedir. “Cluster group” komutuyla cluster grupları hakkında bilgi alabiliriz. Kurulum öncesi aktif olarak nodea gözükmektedir.

image001

Dosyaların bulunduğu klasörde aşağıdaki komutla kurulumu başlatıyoruz.

Setup /m:upgrade

 

image002

SP yükleme işlemi tamamlandıktan sonra sunucuyu restart ediyoruz. Restart işleminden sonra sunucuda Exchange Management Shell açıyoruz. Aşağıdaki komutu kullanarak MBX isimli Clustered Mailbox Server’ı (CMS) durduruyoruz.

Stop-ClusteredMailboxServer MBX –StopReason “Upgrade to SP3″

 

image003

MBX isimli Cluster Mailbox Server’ı (CMS) NodeB’ye taşımak için aşağıdaki komutu kullanıyoruz. Bu komutun kesinlikle NodeB üzerinde çalıştırılması gerekmektedir.

Move-ClusteredMailboxServer MBX –TargetMachine NODEB –MoveComment “Upgrade to SP3″

 

image004

Clustered Mailbox Server (CMS)’ın NodeB tarafından update edilmesi için kurulum dosyalarının bulunduğu klasörde aşağıdaki komutu çalıştırıyoruz.

Setup /upgradecms

 

image005

CMS’in güncellenmesi tamamlandıktan sonra Cluster Online olacaktır. Bu işlem sonrasında Aktif Node: NodeB ve Pasif Node: NodeA olacaktır.

Sıra NodeA üzerinde SP yükleme işlemini yapmaya geldi. Yine kurulum dosyalarının bulunduğu konumda aşağıdaki komutu kullanarak güncelleme işlemini başlatıyoruz.

 Setup /m:upgrade

 

image006

Güncelleme işlemi tamamlandıktan sonra sunucunun restart edilmesi gerekmektedir.

image007

Bu işlem sonrasında “Get-StorageGroupCopyStatus” komutuyla replikasyonu kontrol edip sorun olmaması durumunda cluster’ı NodeA’ya taşıyabiliriz. Taşıma işlemi için ;

Move-ClusteredMailboxServer MBX –TargetMachine NODEA –MoveCommentAfter SP3″

 

image008

“Cluster group” komutuyla cluster bilgilerini kontrol ediyoruz.

image001

Böylece Exchange Server 2007 CCR node’larına SP3 yüklemi işlemi başarılı şekilde tamamlamış bulunuyoruz. Bu adımları kullanarak SP1’den SP2,SP3 ve ileride çıkabilecek olan SP’lere geçiş yapılabilir.

Rollup Yüklenmesi

 

Rollup, birden çok yama ve güncellemelerin bir arada olduğu paketlerdir. Microsoft, service pack yayınlamadan önce belli dönemlerde Rollup’lar çıkarmaktadır. Yine SP’de olduğu gibi bu RU’ları da yakından takip ederek yapımıza uygulamamız gerekmektedir. RU yükleme işlemi öncelikle test ortamında, sorun yaşanmaması durumunda ürün ortamında yapılması gerekmektedir.

Rollup yükleme işleminin SP’de olduğu gibi pasif node olan NodeB üzerinde başlatılması gerekmektedir. SP’de olan bazı kısıtlamalar RU yüklemesinde bulunmamaktadır. Yükleme işlemi GUI ile yapılabilmektedir.

Kurulum dosyasını çalıştırarak kurulumu başlatıyoruz. 

image009

Kurulum, exchange servisleri durdurulacak ve başlangıç durumları disable duruma getirilecektir. Kurulum tamamlandığında bu servisler başlatılarak başlangıç durumları tekrar otomatik hale getirilecektir.

image010

  

image011

Kurulum tamamlandıktan sonra replikasyon durumunu kontrol etmemiz gerekmektedir. Çünkü sorun olması durumunda node taşıma işlemi gerçekleşmeyecektir.

image007

Clustered Mailbox Server (CMS)’ın NodeB’ye taşınması için aşağıdaki PS komutunu kullanıyoruz. Komutun NodeB üzerinde çalıştırılması gerekmektedir.

Move-ClusteredMailboxServer MBX –TargetMachine NODEB –MoveCommentApplying update rollup

 

image012

CMS’i taşıdıktan sonra NodeA’ya RU kurulumunu NodeB’de olduğu gibi gerçekleştiriyoruz. Bu işlemlerden sonra CCR Node’larına Service Pack ve Rollup kurulumlarını tamamlamış bulunuyoruz.

SP ve RU yüklemlerinin yanında Exchange Sunucularına Windows Update’lerin de düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Güncelleştirmeleri öncelikle test ortamında, sorun yaşanmaması durumunda ürün ortamında yapılması gerekmektedir.

Bir sonraki makalemizde görüşmek üzere.  

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.