Haberler
Trend

Windows 8.1 Tarih Oluyor, Artık Güncelleme Almayacak

Microsoft tarafından 2012 yılında piyasaya sürülen Windows 8.1 artık güncelleme almayacak. Dev yazılım firması geçtiğimiz haftalarda da Haziran ayı itibarıyla Windows 8’den desteğini çekeceğini açıklamıştı.

Microsoft, yakın tarihte en çok tercih edilen işletim sistemlerinden biri olan 8.1 sürümüne artık destek vermeyecek. 2023 yılının Ocak ayına kadar güncelleme almaya devam edecek olan sürüm sonraki süreçte yayından kaldırılacak. Dev yazılım firması geçtiğimiz haftalarda da Haziran ayı itibarıyla Windows 8’den desteğini çekeceğini açıklamıştı.

En çok kullanılan Windows sürümü tarih oluyor!

Windows 8.1 işletim sistemi bir önceki sürüm olan Windows 8’de sıklıkla ortaya çıkan hatalara karşı geliştirilmişti. Windows 8.0’da başlat menüsünün olmaması ve sistem hataları gibi hatalar görülmüştü. Bu hatalar kullanıcılardan olumsuz geri dönüş alınca firma yeni bir sürüm yayınlama kararı almıştı. Yeni sürüm olan 8.1’de tüm bu hatalar giderilmiş, kullanıcı tercihlerine göre farklı tema seçenekleri sunulmuştu.

Windows 8.1 kullanım kolaylığı ve işlevselliği ile en popüler Windows işletim sistemi haline gelmişti. Sonrasında çıkan Windows 10 işletim sistemi de kullanıcıların beklentilerini karşılayamadı. Yavaşlama ve kasma problemleri yaratan bu sürüme karşı da insanlar 8.1 sürümünü kullanmaya devam etti. Özellikle Windows 10’un performans için SSD diske ihtiyaç duyması eski bilgisayarlar için olumsuz bir durumdu. Bilgisayarlarının teknik özellikleri nispeten düşük olan kişiler gayet stabil çalışan 8.1 sürümünü kullanmaya devam etti.

Son güncelleme 10 Ocak’ta

En güncel Windows sürümü olan Windows 11’inde ortaya çıkmasıyla birlikte Windows 8 ve Windows 8.1 artık rafa kaldırılacak. Microsoft tarafından yapılan açıklamada Windows 8’in Haziran ayında, Windows 8.1’inde önümüzdeki yıl Ocak ayında güncellemesinin kesileceği söylendi. Windows 8.1’in yayından kaldırılması ve güncelleme ile ilgili bildirimler kullanıcılara Temmuz ayı itibari ile bildirilecek.

Okumaya Devam Et

Haziran Windows Güncellemeleri Wi-Fi Sorunlarına Neden Oluyor

Microsoft, Windows 8.1 ve Server 2012 R2 için Acil Durum Güvenlik Güncellemesi Yayınladı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu