Haberler

Windows 8.1 Sürümü Artık Sona Eriyor

Windows 8.1 için artık erişim sona eriyor. Popüler ve hızlı olmasıyla tanınan Windows sürümü artık destek vermeye devam etmeyecek.

Windows sürümlerinde oldukça etkili yapıya sahip olanlardan bir tanesi de 8.1 sürümü olmuştu. Microsoft son yaptığı açıklamaya göre Windows 8.1 hizmetine artık devam etmeyeceğini açıkladı. 2023 senesinden itibaren destek vermeyi durduracağını duyuran şirket, Windows 10 ve 11 tarafına daha fazla önem vermeye başlayacak.

İnsanların zevkle kullandığı ve memnuniyetini belirttiği sürümlerden bir tanesi olan 8.1, sona doğru yaklaşıyor. Firma öncelik olarak sürümü sunarken belirli ücretler karşılığında destek sunmuştu. Bununla birlikte güvenlik konusunda tahammül vermemek için belirli uygulamalardan yararlanmaktaydı. Ne kadar fazla eleştiren olsa bile sürüm kendi görevini tamamlayarak sona doğru yaklaştı.

Windows 11 KB5014668 Güncellemesi Oyunlardaki Çökme Sorunlarını Düzeltiyor

2023’te Windows 8.1 Hizmeti Sona Erecek

2013 yılında ortaya koyulan ve Windows 7’den sonra büyük devri başlatan Windows 8.1 genel olarak hızıyla tanınmıştı. Oyunlarda rahat kullanım sunan bu sürümde kullanıcılar eski sürümlere göre oldukça aktif bir kullanım yaşamaya başlamışlardı. Özellikle Microsoft bu geliştirmenin üzerine koyduğu Windows 10 ve 11 kullanıcılar tarafından daha çok rağbet gördüğü için geri de kalmaya başladı.

Popüler yazılım şirketi, Windows 8.1’in net olarak desteğini 10 Ocak 2023’te kesmek istiyor. Daha öncesinde ise yaptığı açıklamalarla 8.1 sürüm desteğini 2016’da durdurduğu açıklamıştı.  Kullanılabilirlik konusunda dördüncü sırada olan sistem, ne kadar fazla kullanılsa da Windows 7’nin gerisinde kalmakta. Bununla birlikte devam etmek isteyenler için şirket izin vereceğini açıkladı. Ancak belirtmekte fayda var ki güvenlik riskleri fazlasıyla açıkta olacak. O yüzden desteği ve güvenilirliği devam eden bir işletim sistemi kullanmanızda fayda var.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu