Blog

Windows 11 Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

20 Kasım 1985’te Windows, 1.0 sürümü ile hayatımıza girdi. Yıllar içerisinde Dünya inovasyon sahnesinde başrol oyuncusu olmayı başardı. Web, Windows ile doğdu ve büyüdü. Bir çoğumuz ilk epostalarımızı Windows üzerinden yolladık. İlk internet yazışmalarımızı, programcılığa ilk adımları “Hello World” olarak kodlayıp yine Windows üzerinden yaptık. Windows, teknolojinin gelişim ve ilerleme sürecinde “ilk” lerimizde hep bizimle beraberdi.

Dünya’da son 18 ay herkes için çok zor geçti. Bilgisayar kullanım alışkanlıklarımız büyük ölçüde değişti. Tabiri caizse tüm hayatımızı PC’e sığdırmaya çalıştık. Bilgisayarları sadece toplantılarda notlarımıza bakarken, ev ödevlerini yaparken veya epostalarını cevaplarken değil, akrabalarımızla ve dostlarımızla bayramlaşırken, hastanede tedavi gören yakınlarımızı izlemek için kullanırken bulduk. Bilgisayarlarımızı pratik ve işlevsel cihazlar olarak görmekten çıkarıp duygusal bir bağ kurduk.İşte Windows 11 bu büyük sorumluluk bilinci ve sizin üretkenliğinizi, yaratıcılığınızı daha fazla ortaya çıkarmak için yeniden tasarlandı. Artık ofislerde değil evlerdeğiz. Umarım yakın zamanlarda yeniden ofislere ve sokaklara döneriz. Ancak bu süreçte sizin üretkenliğinizi, zamanınızı daha iyi kullanmasını sağlamak için Windows 11 yenilendi. 

Bu yeniliklerin başında sade, kullanımı kolay ve anlaşılır yeni bir başlat menüsü sizi karşılıyor. Artık kontrol sizde! hemen hemen her şeyi değiştirebiliyorsunuz. Microsoft 365 hesabınızı Android veya iOS fark etmeksizin başka bir cihazda açtıysanız son kullanılan dosyaları artık başlat menüsünden görebiliyorsunuz.

Diğer bir yenilik pencere düzenlemesinde geliyor. Artık pencereleri yan yana, alt alta çeşitli boyutlarda ayarlayabiliyorsunuz. Ayrıca ihtiyaçlarınıza uygun ayrı ayrı masaüstüler oluşturabilir ve onları istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz; iş, oyun veya okul için bir masaüstünüz olduğunu hayal edin.

Pandemi döneminde ofislerimize gidemedik. Sevdiklerimizden uzak kaldık bu zor zamanlarda Microsoft Teams hep yanımızdaydı. Windows 11 ile artık Teams daha da yakın. Windows 11 ile, Microsoft Teams Chat görev çubuğuna entegre edilmiş durumda. Artık Windows, Android veya iOS üzerinde, platform veya cihaz ne olursa olsun, her yerde, tüm kişisel kişilerinizle metin, sohbet, ses veya video aracılığıyla anında bağlantı kurabilirsiniz. Diğer uçta bağlandığınız kişi Teams uygulamasını indirmediyse, yine de iki yönlü SMS yoluyla bu kişiyle bağlantı kurabilirsiniz.

Windows 11 ve  Xbox Game Pass İle Beraber En Ekonomik ve En Üst Düzey Oyun Deneyimi Geliyor

Dünya’da oyuncuların büyük bir çoğu Windows üzerinden oyun oynuyor. Windows 11 artık bilgisayarınızın sahip olduğu donanımların tüm özelliklerini sonuna kadar kullanıyor. DirectX 12 Ultimate, DirectStorage, HDR ve diğer teknolojiler ile daha iyi oyun deneyimini Windows 11 garanti ediyor. Oyuncular için diğer bir sorunda oyun ücretleri. Xbox Game Pass ile daha uygun fiyata güncel oyunları satın alabileceksiniz. Xbox Game Pass, Windows 11 ile tam entegre geliyor.

Windows 11 İle Gelen Yapay Zeka Zamanı Sizin İçin Planlansın

Zaman artık çok kıymetli, çalışma hayatı içerisinde bir çok şeyi aynı anda kontrol etmek, bilgi almak isitiyoruz. Windows 11 artık bunu sizin için kendi yapıyor. Sahip olduğu AI teknolojisi ile sizin için önemli haberleri, hava durumunu ve daha bir çok şeyi, Widget’lar ile ekranınıza getiriyor.

Microsoft Store Yenilendi.

Microsoft Store uygulama içeriği yenilendi. Microsoft Teams, Visual Studio, Disney+, Adobe Creative Cloud, Zoom ve Canva gibi uygulamalar artık Microsoft Store içerisinde sunulacak.

Android Uygulamaları Artık Windows 11’de Çalışabilecek

En büyük yeniliklerden biri de artık Android uygulamaları Windows 11 üzerinde çalışabilecek. Bu yılın ilerleyen günlerinde, insanlar Microsoft Store’da Android uygulamalarını bulabilecek ve bunları Amazon Appstore üzerinden indirebilecekler. Tik Tok tan bir video kaydedip yayınlanabilecek veya doğrudan bilgisayarınızdan sanal öğrenme için Khan Academy Kids’i kullanabileceksiniz.

Geliştiriciler ve içerik oluşturucular için yeni fırsatlar yeni kazanç kapıları geliyor. Geliştiriciler ve içerik oluşturucular için yeni fırsatların kapısı aralanıyor. Bu doğrultuda Microsoft Store üzerinde bir ekosistem oluşturma hedefi belirlendi. Uygulama geliştiricilerin kullandıkları framework lere bakılmaksızın destek verilecek. Uygulama geliştiriciler artık kendi mağazalarını açıp ürünlerini satabilecek. Microsoft yaptığı açıklamada gelirlerin %100’ünü yazılım geliştiricilerin alacağını söylüyor ve ekliyor “Microsoft hiç bir şey almayacak”, uygulama geliştiricileri, 85/15’lik rekabetçi gelir payıyla kullanmaya devam edecek.

BT Ortamları Artık Daha Güvenli

Windows 11, Windows 10 temeli üzerine inşa edildi ve production ortamlarında yine planlamaya yapıp sonrasında güvenli bir şekilde dağıtımlara devam edebileceksiniz. Windows 11 artık Microsoft Endpoint Manager, cloud configuration, Windows Update for Business ve Autopilot gibi teknolojiler ile yarına tam entegre. Bunlardan başında hibrit çalışma ve bulut deneyimleri geliyor. Microsoft Windows 10’da olduğu gibi Windows 11’de de uygulama stabilitesi ve çalışmasını garanti ediyor. 

Windows 11’i geliştirmeye başladığında ilk günden beri, yazılım ve donanım arasında sorunsuz entegrasyon için donanım ve silikon devleri ile yakın bir şekilde çalışıyor. AMD ve Ryzen işlemcilerin getirdiği inanılmaz grafik görüntüleri, Intel’in 11. nesil ve Evo İşlemcilerinin inanılmaz performansına, Qualcomm’un yapay zeka becerisi, 5G ve Arm desteğine kadar, silikon devleri Windows 11 ile beraber bir araya geliyor.

Dell, HP, Lenovo, Samsung, Surface ve diğerleriyle birlikte, bugün satın alabileceğiniz çoğu bilgisayar çeşitli biçim faktörleri ve fiyat noktasında Windows 11 hazır olarak sizi bekliyor. 

Windows 11’i yalnızca hız ve verimlilik için optimize edilmedi, aynı zamanda dokunma ve sesle ilgili gelişmiş deneyimlerde beraberinde getiriyor. Windows 11 özellikle klavye olmayan ortamlarda  simgeler arasında daha fazla boşluk, pencerelerin yeniden boyutlandırılması gibi dokunma ve ses deneyimlerini en üste taşıyor. Son bir gelişme olarak özellikle ses ile yazmayı gösterebiliriz. Windows 11 ses tanıma teknolojini çok üstlere taşımış durumda. 

Windows 11 Yükseltme Seçenekleri

Windows 11, uygun Windows 10 PC’ler ve bu yaz itibari ile alınan yeni PC’ler için ücretsiz bir yükseltme ile sunulacak. Mevcut kullanılan Windows 10 PC’in Windows 11 için ücretsiz yükseltme için uygun olup olmadığını kontrol etmek için, PC Health Check App uygulamasını buradan indirip kullanabilirsiniz. Ücretsiz yükseltme, uygun olan Windows 10 bilgisayarlara sunulmaya başlanacak ve 2022’ye kadar devam edecek.

Windows 11 Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Minimum sistem gereksinimleri Nelerdir ?

İşlemci1 gigahertz (GHz) veya daha hızlı, 2 veya daha fazla çekirdekli, uyumlu bir 64 bit işlemci ya da Çip Üzerinde Sistem (SoC)
Bellek4 GB RAM
Depolama64 GB veya daha büyük depolama cihazı
Grafik kartıDirectX 12 uyumlu grafikler / WDDM 2.x
Ekran9 inçten büyük, HD Çözünürlük (720p)
İnternet bağlantısıWindows 11 Home kurulumu için Microsoft hesabı ve internet bağlantısı gereklidir

Windows 10 ile Windows 11 arasındaki fark nedir?

Windows 11, Windows 10’un tüm gücünü ve güvenliğini, yeniden tasarlanmış ve tazelenmiş bir görünümle sunar. Ayrıca yeni araçlarla, seslerle ve uygulamalarla birlikte gelir. Her ayrıntı düşünüldü. İşte bunların hepsi, bilgisayarınızda size ferahlatıcı bir deneyim sunmak için bir araya geliyor.

Windows 11 işletim sisteminin önceden yüklendiği bir bilgisayarı ne zaman satın alabilirim?

Windows 11 işletim sisteminin önceden yüklendiği bilgisayarlar bu yılın ilerleyen aylarında satışa çıkacak.

Windows 11 yüklü bir bilgisayarın fiyatı nedir?

Değişir! Birçok farklı üretici, Windows 11 işletim sistemini çalıştırabilecek farklı cihazları farklı fiyat aralıklarında sunar.

Windows 11 yüklü bir bilgisayarı nereden satın alabilirim?

Windows 11 işletim sisteminin önceden yüklü olduğu bilgisayarlar, bu yılın ilerleyen aylarında çok sayıda satıcıda satılmaya başlayacak. Ayrıntılar çok yakında.

Aksesuarlarım Windows 11 ile çalışacak mı?

Windows 10 ile çalışan ve Windows 11 gereksinimlerini karşılayan aksesuarlarınız Windows 11 ile de çalışacaktır. Emin olmak istiyorsanız lütfen aksesuarınızın üreticisine danışın.

Şu anda bilgisayar satın alırsam daha sonra Windows 11 yükleyebilir miyim?

Şu anda satılan Windows 10 bilgisayarların büyük çoğunluğu Windows 11 işletim sistemine yükseltilebilecektir. Bilgisayarın Windows 11 işletim sistemine yükseltilebilmesi için minimum donanım gereksinimlerini karşılaması ve bazı özellikler için belirli donanımlara sahip olması gerekir. Kademeli olarak kullanıma sunulacak olan yükseltme planının, henüz kesin olmamakla birlikte 2021 yılının son aylarında başlayacağı ve 2022 yılında da devam edeceği öngörülmektedir. Zamanlama, cihaza göre değişiklik gösterir.

Yeni bir Windows 10 bilgisayarın minimum gereksinimleri karşılayıp karşılamadığını nasıl anlarım?

Öğrenmenin birkaç yolu vardır. Şu anda yeni bir bilgisayar satın alacaksanız bilgi etiketinde “Ücretsiz Windows 11 yükseltmesi” ibaresini arayın. Teyit etmek için satış görevlisine de sorabilirsiniz.

Windows 10 cihazımda Windows 11 yükseltmesini ne zaman yapabilirim?

Mevcut Windows 10 bilgisayarınız Windows 10’un en güncel sürümünü çalıştırıyorsa ve minimum donanım gereksinimlerini karşılıyorsa Windows 11 işletim sistemine yükseltilebilecektir. Kademeli olarak kullanıma sunulacak olan yükseltme planının, henüz kesin olmamakla birlikte günümüzde kullanılmakta olan cihazların çoğu için 2022 yılının ilk aylarında hazır olacağını öngörmekteyiz. Yükseltme seçeneği, Windows 11 yükseltmesine uygun olan Windows 10 bilgisayarların tümüne aynı anda sunulmayacaktır. Bilgisayarınızın yükseltmeye uygun olup olmadığını görmek için Bilgisayar Sistem Durumu Denetimi uygulamasını indirin ve çalıştırın. Yükseltmeler kademeli olarak sunulmaya başladığında, Ayarlar/Windows Update bölümüne giderek cihazınız için hazır olup olmadığını denetleyebilirsiniz.

Windows 11 için minimum donanım gereksinimleri nelerdir?

Minimum donanım gereksinimlerini burada bulabilirsiniz.

Mevcut Windows 10 bilgisayarımın Windows 11 donanım gereksinimlerini karşılayıp karşılamadığını nasıl anlarım?

Mevcut bilgisayarınızın minimum gereksinimleri karşılayıp karşılamadığını görmek istiyorsanız Bilgisayar Sistem Durumu Denetimi uygulamasını indirin ve çalıştırın.

Bilgisayarım minimum donanım belirtimlerini karşılamıyorsa ne yapabilirim? Windows 10’da kalabilir miyim?

Evet! Windows 10, Windows’un harika bir sürümü olarak kalmaya devam ediyor. Windows 10’u 14 Ekim 2025’e kadar destekleyeceğiz.

Kaynak: blogs.windows.com

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu