Haberler

Windows 11, Dosya Gezgini İçin Sekmeli Arayüze Geçiyor

Microsoft, yıllardır yoğun bir şekilde talep edilmekte olan sekmeli Dosya Gezgini arayüzünü Windows 11 için gizli bir özellik olarak test ediyor.

Dosya Gezgini, en sık kullanılan yerleşik Windows özelliklerinden biridir ve bir aygıtın dosya sistemini görüntülemenize, klasörlere erişmenize ve dosyaları yönetmenize olanak tanır.

Bu zamana kadar, Microsoft Geri Bildirim Merkezi’nde en çok istenen Windows özelliklerinden biri, Dosya Gezgini’ne sekmeli bir arayüzün eklenmesi olmuştur.

Microsoft, özelliği 2017’de Windows 10 Insider derlemelerinde kısaca test ederken, geliştirilen derlemelerden kısa bir süre sonra kaldırıldı.

İlk olarak Windows geliştiricisi Rafael Rivera tarafından fark edildiği üzere, Microsoft şimdi bunu gizli bir Windows 11 geliştirme özelliği olarak ekledi ve tüm Insider’ların Dosya Gezgini’nin yeni sekmeli arayüzünü test etmesine izin verdi.

Windows 11’in yeni sekmeli Dosya Gezgini

Bu özellik etkinleştirildiğinde, aynı Dosya Gezgini penceresinde her biri kendi sekmesine sahip farklı klasörler açabilirsiniz.

Örneğin, tek bir Dosya Gezgini pencereniz olabilir, ancak aşağıda gösterildiği gibi Kitaplıklar koleksiyonu, Masaüstü klasörü, Resimler klasörü, Kullanıcılar klasörü ve Belgeler klasörü için sekmeler açılır.

Windows 11 Dosya Gezgini’nin sekmeli arayüzü

Bir klasörü yeni bir sekmede açmak için, üzerine sağ tıklayıp ‘Yeni sekmede aç’ seçeneğine tıklayabilirsiniz.

Dosya Gezgini sekmesinde bir klasör açma

Genel hatlar itibariyle, yeni sekmeli arayüzün gerçekten iyi çalıştığını söylemek mümkün.

Arayüzün kullanımı hızlı ve kolaydır ve birçok sekmeyi açtığınızda, tüm açık sekmeler arasında gezinmenizi sağlayan sol ve sağ okları göreceksiniz.

Ancak Microsoft, aşağıda gösterildiği gibi, Dosya Gezgini’ndeki sekmeleri sürükleyip bırakarak yeniden sıralama yeteneği üzerinde hala çalışıyor.

windows 11
Dosya Gezgini sekmeleri yeniden sıralanamıyor

Hala yapılacak bazı işler olsa da, bunun gizli bir geliştirme özelliği olduğu ve bu nedenle şu anda Windows kullanıcıları tarafından kullanılmasının amaçlanmadığı belirtilmelidir.

Ayrıca, Microsoft’un her zaman söylediği gibi, Windows 11 üzerinde denenen tüm Dev derleme özellikleri, halka açık özellikler haline gelmeyecek.

Ancak, Dosya Gezgini’nde sekmeli bir arayüz konusundaki geçmişteki talepler göz önüne alındığında Microsoft’un kullanıcıları bu özellikten mahrum bırakmasının ihtimali oldukça düşük.

Windows 11’de sekmeli Dosya Gezgini nasıl etkinleştirilir

Yeni Windows 11 sekmeli Görev Yöneticisini test etmek isterseniz, Windows Insider programlarına katılabilir ve mevcut Windows 11 derlemesini (build 22572) veya daha yenisini yükleyebilirsiniz.

Bu yapıyı elde etmek için Windows Insider programının ‘Dev’ kanalına katılmanız gerekecek.

En son Windows 11 Insider derlemesini yüklendikten sonra, yeni Görev Yöneticisini etkinleştirmek için şu adımları izleyebilirsiniz:

  1. Windows 10 ve Windows 11’de gizli geliştirici özelliklerini etkinleştiren ViveTool’u indirin. İndirdikten sonra zip dosyasından çıkarın.
  2. Yükseltilmiş Komut istemini açın ve ViveTool’dan çıkardığınız klasöre gidin.
  3. Şimdi bu komutları girin. Hepsi gerekli değil, ancak hepsi bu yeni özelliğin bir parçası.
vivetool addconfig 34370472 2

Her komutu girdikten sonra, ViveTool aşağıda gösterildiği gibi “Başarıyla ayarlanan özellik yapılandırması” ile yanıt verecektir.

Bu adımdan sonra özelliğin aktif edilmesi için bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekiyor.

Test işlemini tamamladığınızda, yükseltilmiş bir komut isteminden aşağıdaki ViveTool komutlarını çalıştırarak yeni Dosya Gezgini özelliğini devre dışı bırakabilirsiniz.

vivetool addconfig 34370472 0

Normal Dosya Gezgini’ne dönmek için bir kez daha Windows 11’i yeniden başlatmanız gerekiyor.

Kaynak: bleepingcomputer.com

Diğer Haberler

Ubisoft Siber Saldıraya Uğradığını Doğruladı
Rusya Kendi TLS Sertifikalarını Dağıtmaya Başladı
Birden Çok Popüler Paket Yöneticisinde Zafiyet Tespit Edildi

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Defalarca denedim olmuyor.Windows 11 Pro Preview Build 25131 sürümünü kullanıyorum nerede hata yaptım acaba?

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu