Haberler

Rusya Kendi TLS Sertifikalarını Dağıtmaya Başladı

Yabancı sertifika otoritelerinin Ukrayna ile ilgili yaptırımlar nedeniyle ödeme kabul alamaması nedeniyle ülke vatandaşlarının internet erişimi engelleniyor, bu yüzden Rusya kendi CA’sını oluşturdu ve dağıtmaya başladı. Rusya, yabancı ülkeler tarafından yenilenmesi gereken sertifikaların yerine kendi güvenilir TLS sertifika yetkilisini (CA) hizmeti sunmaya başladı.Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından uygulanan bir yığın yaptırım, vatandaşlarının web sitelerine erişimini zorlaştırıyor.

Son iki hafta içinde, Rusya’nın internet hizmetleri , Rusya’ya hizmet veren en büyük ikinci internet taşıyıcısı Cogent Communications da dahil olmak üzere çok sayıda büyük ABD internet tedarikçisi tarafından ambargoya uğradı. ABD’nin bir başka büyük internet tedarikçisi olan Lumen, Salı günü de aynı yaptırımı uyguladı.

Chrome, Firefox, Edge yeni sertifikaları tanımayacak!

CA’yı güvenilir olarak tanıyan tek web tarayıcısının Rusya merkezli Yandex tarayıcısı ve Atom ürünleri olduğunu bildirdi: Rus kullanıcılarının Chrome, Firefox, Edge ve diğerleri gibi tarayıcılara tek alternatifi. Mozilla alan adı e-postası olan bir kullanıcı, Rus hükümetinin ortadaki adam (MitM) saldırılarını başlatmak için kullanma olasılığına işaret ederek , yeni kök Rusya sertifikasının incelenmesini tartışmak için bir ileti dizisi başlattı. İlerleyen günler Rus kullanıcılar için daha da zor geçecek gibi görünüyor.

Kaynak: threatpost.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu