Haberler

Windows 11 22H2’deki Yenilik ve İyileştirmeler Çok Yakında Kullanıma Sunuluyor

Windows 11 sürüm 22H2, diğer adıyla Sun Valley 2, bu yıl içinde piyasaya sürülecek. Orijinal Windows 11 sürümünün aksine, radikal tasarım değişiklikleri içeren büyük bir güncelleme olmayacak.

Sun Valley 2 bunun yerine, küçük iyileştirmeler ve bazı yenilikler içeriyor olacak.

22H2 sürümü bir dizi iyileştirme içerecek ve bir etkinleştirme paketi yerine tam özellik güncellemesi olarak sunulacak.

Başlat Menüsü iyileştirmeleri

Microsoft, Başlat Menüsünün öneriler bölümünde daha fazla uygulama veya etkinlik sabitlemenize olanak tanıyan yeni bir özelliği test ediyor.

Başlat Menüsü özelliklerinin, önemli özellik güncellemeleri olmadan işletim sistemini güncellemenin ve iyileştirmenin yeni bir yolu olan ‘Windows Özellik Deneyim Paketleri’ kullanılarak piyasaya sürülme olasılığı da bulunuyor.

Görev çubuğu

Microsoft, görev çubuğuna sürükle ve bırak özelliğini geri getiriyor. Bu, sonunda dosyalarınızı görev çubuğundaki sabitlenmiş uygulamalara sürükleyebileceğiniz anlamına geliyor. Veya kısayollar oluşturmak için uygulamaları da görev çubuğuna sürükleyebilirsiniz.

Görev Yöneticisi

22H2, Fluent UI ve WinUI tabanlı yeni bir tasarımla Görev Yöneticisini yenileyecek.

Görev Yöneticisi’nin mevcut sürümü gibi, yeni sürümde de İşlemler, Performans, Uygulama geçmişi, Başlangıç uygulamaları, Kullanıcılar, Ayrıntılar ve hizmetler ekran grubu görüntülenecek. Ancak, göze çarpan birkaç değişiklik var.

Aşağıdaki ekran görüntülerinde görebileceğiniz gibi, Görev Yöneticisi artık işlemleri ve performans seçeneklerini görüntülemek için yeni bir kenar çubuğu menüsü kullanacak. Bu, Görev Yöneticisini dokunmatik ekranlı cihazlarda kolayca erişilebilir hale getirecektir.

Ek olarak, Görev Yöneticisi’nin üst çubuğu artık cihazın markasını ve adını, modelini, cihazın resmini ve kullanılan CPU veya RAM’i gösteriyor.

Yeni tasarım anlayışı

Microsoft, ses ve parlaklık gibi donanım göstergelerinin tasarımını yeniliyor.

Desteklenen bir uygulamada müzik çalarken Kilit ekranında görünen medya kontrolleri de yeni bir görünüme kavuşuyor.

Windows

Güncellenen açılır pencere, işletim sistemi genelinde medya denetimleri için gösterilen tasarım ve Microsoft’un WinUI vizyonuyla eşleşiyor.

İlginç bir şekilde, medya kontrolleri Kilit Ekranı görsel stilinin geri kalanını tamamlamak için karanlık bir tema kullanacak.

Microsoft ayrıca güncellenmiş medya denetimlerinin Windows 11 tasarım ilkelerini yansıttığını ve gelecekteki sürümlerde daha fazla açılır pencerenin güncelleneceğini belirtti.

Tablet için optimize edilmiş görev çubuğu

Microsoft, tabletler için görev çubuğunu optimize etmek ve cihazınızı tablet olarak kullanırken kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlamak için özel olarak tasarlanmış yeni bir görev çubuğu durumu da ekliyor.

Bu görev çubuğunun iki durumu bulunuyor:

  • Daraltılmış durum: Görev çubuğu size daha fazla ekran alanı sağlar ve yanlışlıkla görev çubuğunu açmanızı önler
  • Genişletilmiş durum: Görev çubuğu, dokunarak kullanımı daha kolay olacak şekilde optimize edilmiştir, ancak genel seçenekler ekranda kalır.

Windows Update yenilenebilir enerjiyi destekliyor

Windows Update, karbon emisyonlarını azaltmak için güncelleme kurulumları gerçekleştirmek için iş ortakları elektrik Haritası veya WattTime’dan gelen verileri kullanır. Windows 11, daha fazla miktarda temiz enerji kaynağının mevcut olduğu zamanlarda güncellemeleri arka planda yüklemeye çalışacaktır.

Yine de Ayarlar > Windows Update’e gidip “Güncellemeleri Kontrol Et”i seçerek güncellemeleri hemen yükleyebilirsiniz.

Dosya Gezgini iyileştirmeleri

Dosya Gezgini’nin varsayılan ana sayfası artık Ana Sayfa olarak adlandırılıyor. Sabitlenmiş/sık klasörler bölümü için Hızlı erişim adı güncellendi ve Sabitlenen dosyalar, Office ve OneDrive ile uyum sağlamak için artık Sık Kullanılanlar olarak adlandırılıyor.

Windows Spotlight

Microsoft, masaüstünde yeni Windows Spotlight’ı deniyor, bu özellik kilit ekranı için de mevcut olarak kullanılan Spotlight özelliğine benziyor.

Bellek bütünlüğü

Bellek bütünlüğü (Memory Integrity), saldırıların yüksek güvenlikli işlemlere kötü amaçlı kod eklemesini önlemek için tasarlanmıştır. Bu özellik, Windows Güvenliği’nde Aygıt Güvenliği > Çekirdek yalıtımı altında bulunabilir.

Bu değişiklikler bugün nasıl denenir?

İlgileniyorsanız, bu değişiklikler şu anda Windows Insider Beta kanalında mevcut olduğundan önizleme güncellemesini bugün indirip yükleyebilirsiniz.

Windows Insider Programının bir üyesiyseniz, Windows Update sayfasına gidin, Windows Insider program ayarlarına tıklayın ve güncellemeyi yüklemek için Beta Kanalı’nı seçin.

Kaynak: What’s new and improved in Windows 11 22H2, coming soon

Diğer Haberler

Zyxel Zafiyeti İstismar Edilmeye Başlandı
Şirket Bilgilerini Silen Yönetici 7 Yıl Hapis Cezası Aldı
Microsoft Xbox Series S İçin Harici Bir Disk Sürücüsü Planlıyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.