Haberler

Microsoft Xbox Series S İçin Harici Bir Disk Sürücüsü Planlıyor

Yeni bir patent alımı Microsoft’un Xbox Series S’in fiziksel disk kullanabilmesi için bir sistem üzerinde çalıştığını ortaya çıkardı. Microsoft’un varlığını henüz onaylamadığı ürün, sadece dijital içerik oynatabilen Series S kullanıcılarının fiziksel oyunlarını indirilebilir versiyonlara çevirebilmesini sağlayacak.

GameRant’in farkına vardığı üzere sistemin patenti, kullanıcının fiziksel oyunun sahipliğini onaylayıp, oyunun dijital versiyonunu internetten indirilebilir hale getirmesi üzerine kurulu. Sistem iki araç içerecek; biri oyun disklerini okuyabilen ve sahipliği onaylayan bir optik sürücü, diğeri ise oyunları indirmenizi sağlacak bir araç. Söz konusu araç muhtelemen yazılımsal bir arayüz olacaktır.

Bahsi geçen cihaz normal bir harici disk sürücüsünü hatırlatıyor. Kendi başına Xbox server’larına bağlanıp oyunlar için iyelik belirleyebilen bir disk sürücüsü. Eğer son konsol nesli için çıkış yaparsa, bu sürücü ile Xbox Series S kullanıcıları konsol üzerinden fiziksel Xbox oyunlarını oynayabilecekler.

Patente göre “Bir çok yeni jenerasyon video oyun cihazı, fiziksel video oyunu medyası oynatabilen donanım unsurlarına sahip olarak geliştiriliyor. Buna bağlı olarak önceki nesil bir konsola sahip kullanıcı, yeni nesil bir konsola geçiş yaptığında, elindeki fiziksel medyaları oynatamaz hale geliyor.

“Elindeki medyayı oynatmak yerine kullanıcı halihazırda sahip olduğu oyunu dijital formatta yeniden satın almak zorunda kalıyor. Bu senaryo birden fazla sebep dolayısıyla tercih edilen bir durum olamaz.”

Söz konusu uygulama kulağa oldukça kullanışlı bir opsiyon gibi geliyor. Yine de insana, Sony karşısında HD-DVD savaşını kaybeden Microsoft’un, konsolun yanında bluray oynatabilen sürücüler sattığı zamanları anımsatmıyor değil.

Kaynak: techradar.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.