Haberler

Android 12’nin Açık Beta Sürümü Yayınlandı

Google’ın Android için yayınlamaya hazırlandığı, yeni ve büyük güncellemesinin açık beta sürümünü deneyebilirsiniz.

Google, I/O 2021 etkinliğinin açılışında Android 12’yi duyurdu ve kullanıcıların genel beta sürecine katılarak yeni Android’i deneyebileceklerini açıkladı. Android 12 genel beta sürümü şu anda Google’ın Pixel telefonları (Pixel 3 ve üstü) için kullanılabilir durumda. Ayrıca OnePlus, Lenovo, Asus, Oppo, Realme, Sharp, Tecno, TCL, Vivo, Xiaomi ve ZTE’nin kimi modellerine de beta sürüm yüklenebiliyor olacak. Pixel telefonunuzu Google’ın Android beta sitesine kaydettirebilir veya Android Geliştiricileri sayfasından desteklenen diğer telefonlar için resmi yönergelere ulaşabilirsiniz.

Android 12, birçok yeni özellik ile geliyor, ancak bunların en heyecan verici olanı ise görselliğin büyük oranda değişiyor olması. Android 12, yeni animasyonlar, widget’lar ve değiştirilmiş kilit ekranının yanı sıra, sadece duvar kağıdınızı değiştirerek işletim sistemi genelinde kullanılan renkleri de değiştirebileceğiniz yeni tema özellikleri sunacak. Yayınlanan açık beta’da görsel değişikliklerin tümü mevcut olmayacak. Tam sürümün yayınlanması yaklaştıkça bahsedilen özellikleri de daha çok görüyor olacağız.

Google, Android deneyiminin bildirimler ve hızlı ayarlar gibi diğer yönlerini de değiştiriyor. Ayrıca, telefonunuzun kamerasının veya mikrofonlarının ne zaman kullanımda olduğunu gösteren işaretlerle ve tek bir kontrol panelinden tüm uygulamalarınızın çeşitli izinlerine daha kolay erişim sağlayarak, gizlilik ve güvenlik ile ilgili bazı iyileştirmeler de yapılıyor.

Hangi telefonlar Android 12 betasını deneyebilecek?

Açık betanın kurulumu

Telefonunuzda Android 12 beta sürümünü denemek istediğiniz takdirde yapmanız gerekenler ise kullandığınız telefona göre birkaç tıklamadan ibaret ya da kimileri için karışık olabilecek teknik işlemler olabilir. Söz konusu betayı desteklenen Google Pixel telefonlardan birine indirmek oldukça kolay bir işlem.

Pixel telefonunuza beta sürümünü yüklemek için öncelikle Android 12 beta sitesini ziyaret etmelisiniz. “Uygun cihazlarınızı görüntüleyin” i tıkladığınızda telefonunuzun listelenmiş olması gerekiyor. Cihazınızı kaydettirdikten sonra, telefonunuzda yazılımın yüklenmeye hazır olduğuna dair bir bildirim alacaksınız. Ancak, manuel olarak kontrol etmek istiyorsanız, telefonunuzdaki ayarlar menüsündeki Sistem> Sistem Güncelleme’ye giderek “Güncellemeleri Kontrol Et” tuşuna basarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Ancak bu aşamada da hiçbir şey olmazsa, tek seçeneğiniz beklemeye devam etmek. Yazılımın telefonunuza kurulmaya hazır hale gelmesi 24 saatten fazla sürebilmekte.

Diğer markaların modellerinde ise betayı yükleme işlemleri markadan markaya farklılık gösterdiğinden Google’ın yayınlamış olduğu uygun telefonlar listesinden gereken adımları takip ederek kurulum işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Kaynak: theverge.com

Diğer Haberler

Microsoft Teams Kişisel Kullanıma Sunuldu
Microsoft IIS İçin Zafiyet Kodu Yayınlandı – HTTP Protocol Stack RCE
Elektrikli Araç ve Sarj Sistemlerine Standartlar Getirildi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.