Haberler

Windows 10 KB5003214 Güncellemesi, Görev Çubuğu Hatalarına Neden Oluyor

Windows 10 2004, 20H2 ve 21H1 güncellemeleri görev çubuğunun sistem öğeleri kısmında görüntü sorunlarına neden oluyor.

Microsoft geçen hafta, kişisel kullanıcıların ve kuruluşların zorunlu Haziran 2021 yama güncellemesi ile gelecek olan değişiklikleri test edebilmeleri için isteğe bağlı olarak kurulabilecek bir önizleme paketi olan Windows 10 KB5003214 güncellemesini yayınladı.

Bu güncelleme ile ayrıca, Windows 10 2004 ve sonraki sürümleri kullanan tüm kullanıcılar için yeni “Windows 10 Haberler ve İlgi Alanları” görev çubuğunu da kullanıma sunulmakta.

Bu güncelleştirmeyi yükledikten sonra çok sayıda kullanıcı, Windows 10 görev çubuğundaki sistem ikonlarının yer aldığı bölümde simgelerin kaybolduğu, sağa itildiği, birbirinin üzerine bindiği veya ekranın kenarına itildiği gibi görüntü hataları yaşamaya başladığını bildirdi.

Kullanıcılar, yeni güncelleme paketinde sunulanlar ile ilgili sorunları çeşitli forumlarda tartışmaya başladı. Bir kullanıcı, Reddit’de yaptığı paylaşımda yaşadığı sorunu şu şekilde anlattı: “Yeni “Haberler ve ilgi alanları” görev çubuğu özelliğinde sebebini merak ettiğim bir sorun yaşıyorum. Bu özelliği yakın zamanda kullanmaya başladım (son birkaç hafta içinde ama hemen kapattığım için zamanını tam olarak hatırlamıyorum) ve başlarda genel olarak iyi gidiyor gibi görünüyordu”

“Ancak dün birkaç güncellemeden sonra (21H1, KB5003214, KB5003254), görev çubuğunun en sağ kenarındaki bildirim alanı tuhaf görünmeye başladı.”

Bu ekran hatalarının bir örneğini aşağıya ekliyoruz, burada sistem simgelerinin hepsinin bir karmaşa içinde üst üste geldiğini görebilirsiniz.

Windows 10

Kullanıcılar çeşitli çözüm yolları keşfetti

Kullanıcılar farklı ayarları denedikten sonra hatanın, görev çubuğundaki “Haberler ve İlgi Alanları” widget’ının devre dışı bırakılmasından kaynaklandığı belirledi.

Söz konusu yeni özellik devre dışı bırakıldığında ve yeni bir sistem öğeleri grubu gösterildiğinde yaşanan sorun tetiklenmekte. Görev çubuğundaki Haberler ve İlgi Alanları penceresini tekrar aktif hale getirdiğinizde ise simgeler normal görünümüne geri dönüyor.

Bu hatadan etkilenen Windows 10 kullanıcıları ayrıca KB5003214 önizleme güncellemesini kaldırarak da bu hatadan kurtulabileceklerini keşfettiler. Buna ek olarak, Microsoft sorunu 8 Haziran Salı Yaması’ndan önce düzeltmedikçe, tüm kullanıcılar bu sorunla karşı karşıya kalmaya devam edecek.

Kaynak: bleepingcomputer.com

Diğer Haberler

ABD Askerleri Yanlışlıkla Nükleer Bilgileri Sızdırdı
WhatsApp Yeni Gizlilik Sözleşmesi Konusunda Geri Adım Attı
SonicWall Müşterilerini Kritik Zafiyet İçin Uyardı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.