Haberler

WhatsApp Yeni Gizlilik Sözleşmesi Konusunda Geri Adım Attı

WhatsApp, 15 Mayıs’ta devreye giren yeni gizlilik sözleşmesini kabul etmeyen kişilerin kullanımını sınırlandırmayacağını açıkladı

Facebook’un sahip olduğu WhatsApp bu ayın başlarında, 15 Mayıs’a kadar yeni gizlilik politikasını kabul etmemiş olan kullanıcıların uygulama üzerindeki işlevselliği zamanla kaybedeceklerini açıklamıştı. Ancak alınan bu karar hakkında geri adım atıldı. Yetkililer, planın değiştiğini ve yeni politikayı kabul etmeyenlerin kullanımının sınırlandırılmayacağını açıkladı.

Bir WhatsApp sözcüsü konu ile ilgili teknoloji basınına bir açıklama yaptı: “Çeşitli yetkililer ve gizlilik uzmanlarıyla yapılan son tartışmalar göz önüne alındığında, güncellemeyi henüz kabul etmemiş olanlar için WhatsApp’ın işlevlerini sınırlamayacağımızı açıkça belirtmek istiyoruz.” Yapılan açıklamada ayrıca, bunun süresiz olarak alınan bir karar olduğu belirtildi.

Politikanın kullanıma sunulacağı ve kabul etmeyenlerin uygulamayı kullanmalarının sınırlandırılacağının açıklandığı günden bu yana birçok kullanıcı için tedirginlik verici ve kafa karıştırıcı bir durum ortaya çıktı. Ek olarak, WhatsApp’ın daha fazla kullanıcının kişisel verilerini Facebook ile paylaşmaya başlayacağı endişeleri de arttı. (Kullanıcıların telefon numaraları gibi bazı kullanıcı verileri, 2016’da yürürlüğe giren başka bir politika sayesinde Facebook ile paylaşılmakta.) WhatsApp, kullanıcıları rahatlatmak adına durumun böyle olmadığını vurgulayarak, politika güncellemesin işletmelere WhatsApp aracılığı ile gönderilen mesajların Facebook sunucularında saklanması ile ilgili olduğunu açıklamıştı.

Şirket yetkilileri yayınlanan ek bir makalede yeni politikayı kullanıcıların çoğunluğunun kabul ettiğini açıkladı. Yayınlanan açıklamada ayrıca, politikayı kabul etmemiş olanların yeni politikayı kabul etmelerine dair hatırlatmalar ile karşılaşacağı da belirtildi.

Kullanıcılara sunulacak olan hatırlatmalar ile ilgili şu ifadeler kullanıldı: “Kullanıcılara, Facebook’tan destek alan bir işletme ile iletişim kurmak gibi isteğe bağlı özelliklerin sunulduğu bu güncelleme de dahil olmak üzere yayınlanan yeni güncellemelerimizi ve politikalarımızı kabul edip yüklemelerini zaman zaman hatırlatmaya devam edeceğiz, Bu yaklaşımın, tüm kullanıcıların bir işletme ile etkileşime girmek isteyip istememelerinden bağımsız olarak, seçme hakkını güçlendireceğine inanıyoruz.”

Kaynak: theverge.com

Diğer Haberler

Microsoft, Devlet Kurumlarını Hedef Alan Rusya Kaynaklı E-posta Saldırıları Konusunda Uyardı
SonicWall Müşterilerini Kritik Zafiyet İçin Uyardı
Facebook, Düzenli Olarak Yanlış Bilgi Paylaşan Kullanıcılara Karşı Harekete Geçti

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.