Haberler

Microsoft, Windows 11’de Tarayıcı Ayarlarında Değişikliğe Gidiyor

Microsoft, işletim sistemi tarafından kullanılan varsayılan tarayıcıyı değiştirmeyi ayarlarında değişikliğe gitme kararı aldı.

Daha önceleri web tarayıcıları windows kayıt defterini değiştirerek kendilerini varsayılan tarayıcı olarak yapılandırabiliyordu. Ancak, reklam yazılımları ve diğer istenmeyen programlar izinsiz olarak varsayılan program ayarlarını ele geçirmeye başladıktan sonra Microsoft, Windows 10’da kullanıcıların varsayılan programlarını özel olarak seçmelerini sağlayan ayarlar getirdi. Kullanıcıların yapması gereken Windows 10’da ‘Varsayılan Uygulamalar’ ayarları ekranına gitmek ve varsayılan web tarayıcıları olarak hangi programı kullanmak istediklerini buradan seçmekti.

Ancak Microsoft, Windows 11’de kullanıcılarının varsayılan tarayıcılarını değiştirmelerini zorlaştırmaya karar vermişti.. Artık kullanıcıların her dosya uzantısını (.html ve .htm) ve protokolü (HTTP veya HTTPS) araması ve bunları aşağıda gösterildiği gibi kullanmak istedikleri programla manuel olarak ilişkilendirmesi gerekiyordu.

Microsoft kararından geri adım attı

Windows 11 Insider build 22509’un piyasaya sürülmesiyle, Microsoft kararından vazgeçti ve varsayılan web tarayıcınızı hızlı bir şekilde yapılandırmanıza olanak tanıyan bir ‘Varsayılanı ayarla’ düğmesi ekledi.

https://twitter.com/WithinRafael/status/1466183359680299009

Paylaşılan görsele göre, kullanıcılar artık ‘Varsayılan uygulamalar’ ayarları ekranına gidebilir ve varsayılan olarak kullanmak istedikleri web tarayıcısına tıklayabilirler. The Verge’e yaptığı açıklamada Microsoft, bu düğmenin eklenmesinin müşteri geri bildirimlerine dayandığını belirtti.

Kaynak: bleepingcomputer.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu