Blog

Web 3.0 Nedir?

Web 3.0, daha hızlı ve daha kişiselleştirilmiş bir kullanıcı deneyimi sunmak için verileri merkezi olmayan bir şekilde birbirine bağlayan internetin üçüncü güncellemesidir. Yapay zeka, makine öğrenimi ve anlamsal web kullanılarak oluşturulmuştur ve bilgilerinizi güvende tutmak için blok zinciri güvenlik sistemini kullanır.

Web 3.0’ı kısaca bu şekilde özetleyebiliriz, şimdi özelliklerine birlikte göz atalım.

Web 3.0 Özellikleri Nelerdir?

Web 3.0’ın en temel özelliği bağımsız olmasıdır. Kullanıcılar herhangi bir güvenilir altyapıya ihtiyaç duymadan birbirleriyle iletişime geçebilirler. Web 3.0’ın diğer temel özellikleri aşağıdaki şekildedir:

1. Merkeziyetçilik

Web 3.0; masaüstü bilgisayarlar, cep telefonları ve diğer cihazlar dahil olmak üzere çok sayıda güçlü bilgi işlem kaynağı tarafından oluşturulan verilerle, herhangi bir yerden ve cihazdan erişilebilir olacaktır. Kişisel bilgiler, merkezi olmayan veri ağları aracılığıyla kullanıcılar tarafından satılabilecek ve böylece kullanıcılara veri sahipliği kontrolü verecektir.

2. Daha Fazla Bağlantılı Cihaz

Web 3.0’de internet bağlantılı cihazlar artık sadece bilgisayarlar ve akıllı telefonlarla sınırlı olmayacağından, bilgi daha bağlantılı ve her yerde bulunabilecek hale gelecek. Ayrıca, nesnelerin interneti teknolojisindeki gelişmeler, Web 3.0 için çok sayıda yeni akıllı cihaz türünün üretilmesini sağlayacak.

3. Güvensiz ve İzinsiz Etkileşim

Web 3.0 ağında, güvenilmez olmak olumlu bir kelimedir. Bunun nedeni, bir ağ kullanıcısının, herhangi bir aracıya ihtiyaç duymadan doğrudan başka bir ağ kullanıcısıyla etkileşime girmesine izin vermesidir. Böylece, ağ girişi yapmadan önce verilerini hiçbir altyapıya kayıt etmelerine gerek kalmaz. Bu depolama işlemini kendileri, blok zinciri teknolojisini kullanarak yapabilirler.

4. Anlamsal Ağ

Anlamsal web; bilgisayarların içerik, sözdizimi, işlemler ve kişiler arasındaki bağlantıları da dahil olmak üzere web’den büyük miktarda veriyi analiz eder. Web 3.0 web sitelerinde anlamsal ağın uygulanması, bilgisayarların verileri analiz ederken anlam ve duyguların kodunu çözmesini sağlar. Sonuç olarak, veri iletişimini kolaylaştıracak ve kullanıcılar için çok daha iyi bir deneyim sunacak.

5. Yapay Zeka ve Makine Öğrenimi

Web 3.0, bilgisayarların aramalara göre kullanıcılara en iyi bilgiyi filtrelemesine ve sunmasına yardımcı olmak için AI ve ML algoritmalarının kullanır. Web 3.0, Web 2.0’de doğrudan hedeflenen reklamcılığının aksine daha gerçek sonuçlar gösterecektir. AI algoritmaları, Web 3.0 web sitelerinin verileri her kullanıcının tercihlerine göre uyarlamasını, derecelendirme manipülasyonu gibi sorunları ortadan kaldırmasını ve kullanıcılara en iyi tarafsız bilgileri göstermesini sağlayacaktır.

6. 3D Grafikler

Web 3.0’daki 3D grafikler, diğer web sürümlerine kıyasla daha gerçekçi, üç boyutlu bir siber dünya sağlayacak. 3D grafikler, yalnızca çevrimiçi oyunlara değil, aynı zamanda e-ticaret, emlak, turizm ve diğer sektörler gibi Web 3.0 web sitelerine ve hizmetlerine de yeni bir hizmet düzeyi getirecek.

Web 2.0 ve Web 3.0 Arasındaki Farklar Nelerdir?

Web 2.0 ve Web 3.0 arasındaki temel farklar; odakları, teknolojileri ve uygulama türleridir. Şimdi bu farkları daha detaylı inceleyelim:

1. Odak

Web 2.0, temel olarak kullanıcıların web içeriği ile etkileşime girmesini amaç edinmiştir. Web 2.0, gelişebilmesi için kullanıcıların içeriklerini birbirleriyle paylaşmalarını sağlayan Twitter gibi platformların ortaya çıkmasına katkıda bulunmuştur. Web 3.0’ın temel amacı ise kullanıcı yetkilendirmesidir. Kullanıcıların web’e aktif katkıda bulunmalarını isteyen Web 3.0 ayrıca 2.0’a göre daha güvenli ve gizliliğe önem veren bir sürüm olacaktır.

2. Teknoloji

Web 2.0; Javascript, AJAS, mobil bilgi işlem ve bulut gibi çeşitli araç ve teknolojiler içerir. Web 3.0 ise temel olarak yapay zeka, makine öğrenimi ve merkezi olmayan protokoller gibi teknolojilerle ilişkilidir.

3. Uygulama

Web 2.0 büyük ölçüde etkileşime ve etkileşimli reklamcılığa dayanır. Web 2.0 sayesinde insanlar; iki yönlü web uygulamaları ve web sayfaları, kişisel bloglar, podcast’ler, video web siteleri gibi internet araçlarını tanımıştır.

Web 3.0 ise akıllı işlevselliğe odaklanır. Bu nedenle, Web 3.0, AI ve ML teknolojilerinden yararlanan akıllı uygulamaların gelişmesini sağlayacak. Örneğin, çok kullanıcılı sanal ortamlar ve entegre oyunlar ileriki zamanlarda çok fazla gelişecek ve yaygınlaşacak.

Web 3.0 ve Blockchain

Web 3.0 uygulamaları ve web siteleri, büyük ölçüde blok zinciri, takas edilemeyen NFT’ler ve kripto para birimleri gibi blok zinciri varlıklarıyla kullanılacaktır. Özellikle, Web 3.0 belirteçleri çoğunlukla merkezi olmayan bir internet oluşturma vizyonu benimseyecektir.

İlgili İçerik: NFT Nasıl Satılır?

Kullanıcılar Web 3.0 belirteçlerini kullanarak farklı projeler oluşturabilecek veya bir projeye katkıda bulunabilecekler. Örneğin, Reddit, kullanıcıların katıldıkları site topluluklarının öğelerini kontrol etmeleri için kripto para birimlerini kullanıma sunacak bir mekanizmayı şimiden oluşturmaya başladı bile…

Blok zinciri bu nedenle Web 3.0’ın ana sürücüsü olacak ve birden fazla Web 3.0 blok zinciri uygulamasının oluşturulmasına katkıda bulunacak. Ayrıca, kullanıcılara verileri üzerinde mutlak kontrol ve sahiplik yani güvenli ve kullanıcı merkezli bir ağ sağlayacaktır.

Web 3.0 İşletmeler İçin Ne İfade Ediyor?

Web 3.0; Web 1.0 ve Web 2.0’ın eksiklikleri dikkate alınarak geliştirilmiştir. Merkezi olmayan mimarisi, kullanıcı güveni, gizlilik ve şeffaflık gibi konularda olası sorunları ortadan kaldırmayı amaçlar. İnsanlar ve makineler arasındaki kesintisiz etkileşim ile sunduğu akışkanlık, içinde bulunduğumuz çağda işletmeler için çok şey ifade edebilir.

Web 3.0’ın şirketler için ne ifade ettiğini gelin birlikte inceleyelim:

Daha az aracı: Kriptografik olarak korunan işlemleri onaylayabilen, merkezi olmayan blok zinciri ağlarını kullanarak harici bir merkezi kuruma güvenmeye gerek yoktur. Bunun yerine, üçüncü kişilerin katılımına olan ihtiyacı ortadan kaldıran kendi kendini yürüten akıllı sözleşmeler kullanılabilir.

Veri sahipliği ve paylaşımı: Birçok kişi, kullanıcıların kişisel verilerinden para kazanma ve bunlardan yararlanmayı amaçlayan merkezileştirilmiş varlıkları içeren Web 2.0’dan, kullanıcı katılımını sağlayan ve merkezi olmayan uygulamaları içeren Web 3.0’a geçişi beklemektedir. Genel olarak baktığımızda en önemli detay, insanlar kişisel verilerinin mülkiyetini ve kontrolünü geri alması ve işletmelerin bu verileri satamayacak olmasıdır.

Daha geniş dijital dönüşüm: Üç boyutlu grafikler de web 3.0’da önemli bir yer alacaktır. Bu 3D web, artırılmış sanal gerçeklik, 5G ağ iletişimi, nesnelerin interneti, yapay zeka ve blok zinciri gibi büyük teknolojiler ile desteklenecek ve sonunda dijital bilgi ile dünya arasındaki sınırları ortadan kaldıracaktır.

Yukarıda internetin en yeni versiyonu Web 3.0’ın ne olduğunu ve işletmeler için ne anlam ifade ettiğini sizler ile paylaştık. Siz Web 3.0’dan neler bekliyorsunuz? Görüşlerinizi bizimle paylaşın, bir sonraki güncellememizde içeriğimize geliştirmemize yardımcı olun.

Sibel Hoş

Dokuz Eylül Üniversitesi İngilizce İşletme bölümünü bitirdikten sonra teknoloji içerikleri yazarak sektöre giriş yaptım. 8 senedir içerik pazarlama alanında farklı sektörlerle çalışıyorum. Fakat hala en sevdiğim şey, teknoloji ile ilgili yazmak ve bu konuda elimden geldiğince sizi bilgilendirmek.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu