Virtualization

vSphere Replication 6 – Bölüm 1

vSphere 6 ürün ailesinin Mart ayında release olması ile birlikte biliyorsunuz ki birçok ürün’ün yeni sürümü geldi. Ben bu yazımda vSphere Replication 6 ile ilgili detaylı bilgiler vereceğim

vSphere Replication 6 ile birlikte gelen yenilikler:

  • Network traffic compression: vSphere Replication 6 ile birlikte artık replikasyon yapılan data’mızı sıkıştırarak network üzerinde daha az bir bant genişliği kullanmasını sağlayabilirsiniz. Tabi bu özelliği replikasyon yapacağınız virtual machine üzerinde enable veya disable duruma getirebilirsiniz.
  • Linux guest OS quiescing: Linux tabanlı virtual machine’ler, Linux OS quiescing servisi sayesinde file-system level crash yaşanmaz. Daha tutarlı çalışır.
  • Network isolation: management ve replication trafiğinin olduğu network’u birbirinden ayırabilirsiniz. Yani farklı network’lerde çalıştırabilirsiniz.
  • Increase in product scalability: Her vSphere Replication Management Server; 2000 virtual machine’in eşzamanlı replikasyonunu ve yönetimini yapabilir. Bu önceki sürümlerde 500 ‘idi.
  • Performance improvements: Host-Based replication engine kullanılmıştır. Böylece daha hızlı data transferi ve hızlı senkronizasyonlar gerçekleşmektedir.
  • Interoperability with VMware vSphere Storage DRS at the target site: Replikasyonu yapılan virtual machine artık Storage DRS‘i algılayabilecektir. Bundan dolayı fail etmeyecektir.

vSphere Replication Nasıl Çalışır?

vSphere Replication sayesinde bir virtual machine’ini source ‘dan target’a replikasyonunu yapabilir ve source site’iniz down olduğunda target site’a replikasyonu yapılan virtual machine’leri target’da up duruma getirebilirsiniz.

vSphere Replication; vSphere ile entegre çalışan bir üründür. Source site üzerinde bulunan bir sanal makine ‘nin (Guest) disk’inde ki değişen blok’lar ikinci site’a offline copy olarak gönderilir. Böylelikle replikasyon sağlanmış olur. Tabi bu işlem yapılırken storage’dan bağımsız bir şekilde yapılır. Tabi siz isterseniz replikasyon’un yapılacağı zaman aralığını azaltıp veya çoğaltarak network bandwith’inizi ideal bir şekilde kullanabilirsiniz.  Replikasyonu başlattığınızda, replikasyon durumunu izlemek isteyebilirsiniz. Böyle bir durumda Monitor bölümünden, replikasyon durumunu, transfer edilen data’nın büyüklüğünü, site’ların durumlarını (up/down) görebilirsiniz.

Replikasyonu yapılan bir virtual machine’i manuel olarak recover etmek istediğinizde, vSphere Replication replikasyon yapılan disk’den bir virtual machine create eder. Ancak bu oluşturulan virtual machine’de network kart’ı connect durumda olmaz. Siz virtual machine power on olduktan sonra istediğiniz network/portgroup’a dahil edebilirsiniz. Ayrıca virtual machine’inizi farklı zamanlarada recover edebilirsiniz.

vSphere Replication’ı yapılandırırken siz isterseniz embedded database’i kullanabilir istersenizde external bir database kullanabilirsiniz.

Eğer siz bir virtual machine’i farklı bir vCenter’a replikasyon yapmak istiyorsanız, ozaman her iki site’a da vSphere Replication kurmanız gerekir. Ancak uzak lokasyonda bulunan ESXi’larınız kullanmış olduğunuz vCenter’a farklı bir Datacenter/Cluster olarak ekli ise ozaman tek bir vSphere Replication kurmanız sizin işinizi görecektir. Yani aynı vCenter’da bulunan farklı bir datastore’a da replikasyon yapabiliriz.

 

clip_image002

Yukarıdaki model’de replikasyon iki farklı site arasında yapılmıştır. Yani 2 vCenter ve her vCenter üzerinde vSphere Replication Appliance kurulu durumda.

clip_image004

Yukarıdaki model’de replikasyon tek bir site içinde yapılmıştır. Yani ortamda 1 vCenter ve 2 Cluster var. vSphere Replication Appliance ile vCenter içerisinde bulunan virtual machine’leri farklı bir cluster’a veya Datacenter’a replikasyon yapabilirsiniz.

clip_image006

Yukarıdaki model’de replikasyon 3 farklı site arasında yapılmıştır. 2 Source site’dan 1 tane Target site’a replikasyon yapılmıştır. Böyle bir model’de yine her site üzerinde vSphere Replication Appliance bulunmalıdır.

vSphere Replication Lisanslama:

vSphere Replication’in ayrı bir lisanslaması yoktur. Eğer aşağıdaki lisanslara sahip iseniz vSphere Replication’i kullanabilirsiniz.

  • vSphere Essentials Plus
  • vSphere Standard
  • vSphere Enterprise
  • vSphere Enterprise Plus

Eğer doğru bir lisans’a sahip iseniz vSphere Replication ile replikasyon yapacağınız virtual machine’de herhangi bir limit bulunmaz. Ancak vSphere Replication ‘i kullanabilmeniz için mutlaka vCenter gereklidir. Tek başına ESXi ‘a sahip iseniz vSphere Replication’ı kullanamazsınız.

Son olarak doğru bir lisans ile çalışan vSphere Replication ‘ı kullanarak replikasyon yaptığınız virtual machine’i eğer unsupported bir lisans’a sahip host üzerine taşırsanız vSphere Replication o replikasyonu durdurur.

vSphere Replication 6 Port gereksinimi:

vSphere Replication 6’nın port gereksinimi ile ilgili aşağıdaki link’i inceleyebilirsiniz.

http://kb.vmware.com/kb/2087769

vSphere Replication 6 ‘yı kullanabilmemiz için vCenter olması gereklidir. Eğer ortamınızda vCenter var ise Web Client’in kurulu olup olmadığını kontrol edin. vSphere Replication 6 bir appliance olduğu için bunu vCenter’a deploy edeceğiz.

Web Client üzerinden deploy işlemine başlamadan önce Web Client’in doğru bir şekilde çalışması için gerekli olan Client Integration Plug-in ‘in kurulu olması gereklidir. Eğer bu plugin kurulu ise zaten bir işlem yapmanıza gerek yok. WebClient’a login olduktan sonra Manage > Settings > Advanced Settings altında bulunan  VirtualCenter.FQDN seçeneğine full fqdn’imizi veya vCenter’ımızın IP adresini yazıyoruz.

clip_image007

vSphere Replication bir appliance’dır. Bunun için VMware’den indirmiş olduğumuz vSphere Replication ISO’sunu vCenter’ımıza mount ediyoruz ve bin klasörüne giriyoruz. BIN klasörüne girdiğimizde OVA ve OVF dosyalarımızı görüyoruz. Artık deploy işlemine başlayabiliriz.

clip_image009

Host and Cluster’a giriyoruz ve Cluster üzerinde sağ click Deploy Template seçeneğini seçiyoruz ve karşımıza yukarıdaki gibi bir ekran açılıyor. URL’den kurulum yapmayım local’imizde bulunan OVA/OVF dosyasından kurulum yapacağımız için Local File seçeneğini seçiyoruz. Browse butonu ile OVF template’imizi gösteriyoruz ve Next ile devam ediyoruz.

clip_image011

Kurulum yapacağımız ürün ile ilgili detayları görüyoruz ve Next ile devam ediyoruz.

clip_image013

Lisans sözleşmesini kabul ediyoruz ve Next ile devam ediyoruz.

clip_image015

Kurulum yapacağımız Datacenter’ı seçiyoruz. Next ile devam ediyoruz.

clip_image017

Karşımıza 2 tip konfigurasyon çıkıyor. Bunlardan birtanesi 2vCPU diğeri ise 4vCPU ‘dur. Ben 4 vCPU seçeneğini seçiyorum ve Next ile devam ediyorum.

clip_image019

Datastore’umu seçiyorum ve Next ile devam ediyorum.

Önemli: Select Virtual Disk Format bölümünden disk’i thin olarak işaretlemeyin. Bunu yaparsanız işletim sisteminin açılmaması gibi durumlar ile karşılaşabilirsiniz.

clip_image021

IP allocation bölümünden DHCP’den Static’e çekiyoruz ve IP’leri belirliyoruz. Ben vSphere Replication ‘ı Domain’e join edeceğim için DNS Servers bölümüne Domain Controller’ın adresini yazdım.

vSphere Replication ‘a vereceğiniz hostname ismini mutlaka DNS üzerinde A kaydını ve reverse kaydını açın. DNS ‘in doğru çalıştığından emin olun.

Next ile devam ediyoruz.

clip_image023

vSphere Replication kurulduktan sonra arayüzüne bağlacağımız root kullanıcısının şifresini belirliyoruz. vSphere Replication’ın doğru çalışabilmesi için Appliance üzerindeki saat’in vCenter ve ESXi host’lar ile eşit olması gerekiyor. Bundan dolayı NTP server mutlaka girmelisiniz.

Son olarak vSphere Replication ‘ın kullnacağı bir management IP’si belirtiyoruz ve Next ile devam ediyoruz.

clip_image025

vSphere Replication’ı yanlızca Replikasyonu yapmak istediğiniz vCenter’a kurabilirsiniz. Çünkü vSphere Replication kurulum aşamasında vCenter’ın extension’larına register olur. Yani şöyle düşünün 2 vCenter’ınız var. Bunlardan birtanesi Site-1 diğeri ise Site-2. Site-1’den Site-2’ye replikasyon yapmak istiyorsanız Site-1’in üzerinde vSphere Replication’ı, Site-2’nin üzerinede vSphere Replication’ı kurmalısınız. Her iki vSphere Replication’ı aynı vCenter’a kuramazsınız.

Next ile devam ediyoruz.

clip_image027

vSphere Replication’ın hangi ayarlarda kurulacağını görüyoruz. Eğer vSphere Replication Appliance’ın deploy işlemi bittikden sonra açılmasını istiyorsanız Power on after deployment seçeneğini seçiyoruz. Ayarları yaptıkdan sonra Finish butonu ile işlemi sonlandırıyoruz.

clip_image029

Deploy işlemi tamamlandıktan sonra vSphere Replication virtual machine’inin console’unu açıyoruz ve yukarıdaki gibi bir ekran ile karşılaşıyoruz.

https://vSphereReplicationIP:5480

Yukarıdaki IP adresinden vSphere Replication’ın arayüzüne bağlanıyoruz.

clip_image031

Arayüzüne girdiğimizde Configuration bölümüne giriyoruz. Burada VRM servisini start etmemiz gerekiyor. SSO password’unu girdikten sonra Save and Restart Service butonuna basıyoruz. (yukarıdaki bilgiler zaten default olarak dolu gelecektir. Deploy aşamasında vSphere Replication Appliance, vCenter extension’larına register olduğu için bu bilgiler doğrudan gelecektir. Sizin sadece şifre yazmanız yeterli olacaktır.)

Ek olarak siz eğer kendi sertifikanızı yüklemek istiyorsanız bunun için Gözat butonuna basıp sertifikanızı upload edebilirsiniz.

clip_image033

Karşımıza açılan sertifika ekranını Accept ile kabul ediyoruz.

clip_image035

İşlem başarıyla tamamlandı. Eğer siz burada bir hata görüyorsanız muhtmelen NTP ve DNS’inizde bir sorun var demektir. Aksi takdirde hata vermesi çok zor.

Bir sonraki bölümde vSphere Replication konfigürasyonundan bahsedeceğim.

Makalemin bir sonraki bölümü için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu