Virtualization

VSAN 6 Kurulumu – Bölüm 1

Merhaba,

vSphere 5.5 ile birlikte gelen yeniliklerden birtaneside VSAN‘dı. ESXi host’ları cluster yapmak için storage’a ihtiyacımız oluyor. ESXi host’lara ortak datastore’lar göstermek için storage yatırımı yapılması gerekiyor. vSphere 5.5 ile storage gereksimi ortadan kalkmıştı. Bunun yerine VSAN kullanabiliriz. vSphere 6 ile birlikte ise VSAN tarafında birçok iyileştirme yapılmış durumda.

VSAN 5.5 ile iglili gereksinimleri aşağıdaki link’den inceleyebilirsiniz.

http://www.tayfundeger.com/vsphere-5-5-virtual-san-gereksinimleri.html

Ayrıca daha önce yazmış olduğum VSAN ile ilgili yazılarıma aşağıdaki link’den ulaşabilir veya sitenin arama butonunu kullanarak arama yapabilirsiniz.

http://www.tayfundeger.com/kat/VSAN

clip_image002

Ben bu yazımda VSAN 6 ile ilgili bilgiler vereceğim.

VMware Virtual SAN, fiziksel sunucular üzerindeki disk’leri sanallaştırır ve ortamda bir storage varmış gibi shared datastore’lar oluşturur. Virtual SAN yazılım tabanlıdır. Bunu kullanmanız için ekstra 3party bir ürün kullanmanıza gerek yoktur. ESXi 6 host’a sahip iseniz ve lisans’ınız var ise kullanabilirsiniz. Tabi gereksinimleride karşılamanız gerekiyor.

Virtual SAN ‘i kullanırken ister hybrid istersenizde all-flash olarak kullanabilirsiniz. Eğer manyetik disk’ler (HDD) ve cache’leme yapmak için flash device’lar kullanarak bir cluster oluşturursanız bu hybrid cluster olur. Eğer kullanmış olduğunuz disk’lerin hepsi SSD ise yani cache’i ve depolama için SSD kullanıyorsanız bu da all flash cluster olur. All Flash Cluster’da Flash device’lar yani SSD’ler hem cache hemde depolama amaçlı kullanılır.

Virtual SAN’i cluster’da enable ettiğinizde, host’lar üzerine bulunan disk’ler kullanılarak bir datastore oluşturulur ve bu datastore bütün host’lar ile paylaşılır. Shared bir datastore elde edilir. Siz tabi siterseniz daha sonra datastore kapasitesini veya host kapasitesini arttırabilirsiniz. VMware’in Best Practices’lerini incelediğimde Virtual SAN’e dahil olacak host’ların storage konfigurasyonları benzer olmalıdır. Yani her host üzerindeki raid controller kart ve disk’ler birbirinden farklı olur ise tutarsızlıklar ortaya çıkabilir.Elinizde bulunan ve kullanmadığınız bir host’u,

Virtual SAN cluster’a ekleyebilir ve buna bağlı olarak datastore’un boyutunu arttırabilirsiniz. Ancak bu host üzerinde minimum 1 SSD ve 1 HDD olması gerekmektedir.

Virtual SAN’ın gereksinimlerinden bahsedeceğim kısaca. Aslında belirli başlı gereksinimleri var ve bunlar çok fazla değil.

Hardware Requirements for Virtual SAN:

Storage:

 • Cache için SAS veya SATA arabirimli bir SSD veya PCIe flash kart gereklidir.
 • Cache için kullanılacak flash device’lar VMFS veya farklı bir file system ile formatlanmamalıdır.
 • All flash disk konfigurasyonu için enaz 1 tane SAS veya SATA SSD disk veya PCIe flash device bulunmalıdır.
 • Raid Controller gereklidir.

Memory:

 • Virtual SAN’in memory gereksinimi üzerinde bulundurduğu disk group’larına göre değişkenlik gösterir. Her host üzerinde minimum 32GB memory olmalıdır.  (5 disk group olduğu varsayılmıştır.)

CPU:

 • Virtual SAN, her esxi host başına maximum %10 CPU kullanır.

Flash Boot Devices:

 • ESXi host’u bir USB veya SD kart üzerinden boot ettiecekseniz boot için kullanacağınız cihazın (USB,SD) büyüklüğü en az 4GB olmalıdır.
 • VMware’in kaynaklarında, eğer host’unuz 512GB memory altında bir kaynak’a sahip ise, USB bellek veya SD kart üzerine kurulum yapılabileceği belirtiliyor. Eğer bir VSAN Cluster oluşturulacak ise bu ayrıntıya dikkat edilmeli. Çünkü birçok kişi veya kurum ESXi host’ları SD kart üzerinden çalıştırıyor. VSAN Design and Sizing Guide ‘da Installation bölümünde aşağıdaki maddeler yer alıyor.
 • SD veya USB kullanacaksanız, ESXi host’un memory kapasitesinin 512GB’dan az olması gereklidir. USB veya SD kart boyutu için minimum 4 GB veya 8 GB alan gereklidir.
 • Eğer ESXi host’un memory kapasitesinin 512GB’dan fazla ise ayrı bir Harddisk veya SSD üzerine kurulum yapılması öneriliyor.

Networking Requirements for Virtual SAN:

Önemli:

 • İyi bir performans için Jumbo Frame kullanın.

Daha fazla bilgi için Virtual SAN Networking gereksinimleri ve Best Practices  vSphere 6 Storage Guide adresinde bulabilirsiniz

Software Requirements for Virtual SAN:

Ortamınızda bulunan vSphere bileşenlerini Virtual SAN yazılımı ile birlikte çalışabileceğini kontrol edin.  VSAN 6 ile ilgili gelen özelliklerin hepsini kullanabilmek için Cluster’ınız içerisindeki bütün ESXİ host’ların 6 versiyonunda olması gerekmektedir.

License Requirements:

VSAN CPU başına lisanslanmaktadır. Virtual SAN’i kullanabilmeniz için geçerli bir lisansınız olmalıdır. Sahip olduğunuz Enterprise Plus vs vs gibi lisansları bunda kullanamazsınız. Bunun için özel lisansa ihtiyacınız vardır.

Bir sonraki bölümde VSAN’ın kurulumunu disk konfigürasyonunu yapacağız.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.