Haberler

VMware ve Broadcom, Dell, Microsoft, Lenovo ve HPE ile Anlaşma İmzaladı

Broadcom, büyük donanım üreticileri Dell, HPE ve Lenovo ile yeni OEM (Orijinal Ekipman Üreticisi) anlaşmaları imzaladı. Ayrıca, VMware Cloud Foundation (VCF) lisanslarının Microsoft Azure VMware çözümü’ne taşınması için Microsoft ile de bir anlaşma yapıldı.

Microsoft ile VMware Anlaşması

Broadcom, Microsoft ile yaptığı anlaşma ile VMware Cloud Foundation Suite (VCF) abonelerinin bu lisansları Microsoft’un Azure VMware çözümü’nde kullanmalarına olanak tanıyor. Bu anlaşma, 30 Mayıs 2024 tarihinde duyurmuştu. Kullanıcıların VCF lisanslarını Broadcom’dan veya Microsoft’tan satın alabilecekleri belirtiyor. Google’dan sonra Microsoft da bir bulut sağlayıcısı olarak VCF lisanslarını migrate seçeneği sunuyor, ancak AWS bu anlaşmada yer almıyor.

Ancak, VMware ve Microsoft arasındaki bu anlaşma, müşteriler için beklenmedik sorunlar yaratabilir. Nisan 2024 sonunda başlatılan VMware portalından Broadcom müşteri portalına geçiş süreci yavaş ilerliyor ve birçok VMware müşterisi şu anda lisanslarına ve verilerine erişemiyor. Bu durumda, mevcut VCF lisansı ile Azure VMware Çözümü’ne geçiş yapmak sorun yaratabilir.

Dell, HPE ve Lenovo ile Anlaşmalar

Broadcom, Dell, HPE ve Lenovo ile yeni OEM anlaşmaları imzaladı. Dell, Broadcom ile 20 yılı aşkın süredir devam eden ilişkisini sürdürerek yeni bir anlaşma yaptığını duyurdu. Bu anlaşma, Dell’in bulut ölçeğinde modern uygulamaları dağıtmasına ve veri merkezlerini optimize etmesine yardımcı olacak ortak çözümler sunmaya devam etmesini sağlıyor.

Dell’in bu yeni anlaşma kapsamı arasında Dell VxRail ve Dell vSAN Ready Nodes, Dell PowerEdge sunucuları ve Dell PowerFlex yazılımları bulunuyor.

HPE ve Lenovo’dan ise bu konuda henüz bir haber olmadığı belirtiyor. Ancak, HPE’nin mevcut OEM anlaşmasının uzatıldığını ve bu anlaşmanın Dell’in popüler VxRail ürününe alternatif olarak HPE donanım çözümleri sunmasına olanak tanıdığını belirtiliyor. Bu anlaşma, HPE’nin VMware OEM SKU’larını bir veya üç yıl süreyle satmasına izin veriyor.

Bu gelişmeler Broadcom için olumlu, ancak son kullanıcılar için bu çözümlerin fiyatları ve teknik koşulları ortaya çıktığında durum daha da ilginç hale gelecek.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Vmware i Broadcom aldığından beri hala ne yapacağı ne olacağı kesinleşmedi, zaten pazar lideri bir ürün, bundan daha da çok kazanmak için kullanıcıları zorlayacakmı, ne yapmak istiyor, geleceğe dair başlıklı bir haber / bilgi yayınlaması gerekirdi, bu gidişle müşterilerini kaybedecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu