Haberler

HPE, Yeni Sanallaştırma Çözümünü Tanıttı

HPE, bu yılki Discover etkinliğinde AI odaklı duyurularla dikkat çekse de, Broadcom’un VMware’i satın almasının ardından kendi sanallaştırma çözümünü de tanıttı. HPE, bu yeni çözümün, VMware’in değişen lisans politikalarından memnun olmayan müşterileri hedeflemediğini belirtiyor.

HPE’nin yeni sanallaştırma çözümü, açık kaynak Ubuntu kernel tabanlı sanal makineleri (KVM’ler) ve HPE küme orkestrasyon yazılımını içeriyor ve HPE Private Cloud ürünü içinde sunuluyor. Bu yeni sanallaştırma özellikleri, diğer HPE Private Cloud yazılımlarıyla aynı bulut tabanlı kontrol ünitelerini kullanarak hibrit veya bağımsız bir ortamda çalışabiliyor.

Broadcom’un VMware Satın Alması ve Lisans Değişiklikleri

Broadcom, geçen yıl VMware’i satın aldıktan sonra lisans sözleşmelerinde değişiklikler yapmış ve bu değişiklikler birçok müşterinin faturalarında artışlara neden olmuştu.

HPE’nin Sanallaştırma Adımı

HPE’nin yeni sanallaştırma çözümünün, Broadcom’un VMware’i satın almasının hemen ardından gelmesi dikkat çekici. Ancak HPE, bu yeni ürünün VMware ile rekabet amacı taşımadığını belirtiyor. HPE’nin Hibrit Bulut COO’su Hang Tan, “Bu adımı müşteri taleplerine yanıt olarak atıyoruz,” dedi. Tan, HPE’nin sanallaştırma alanına girmesinin CEO Antonio Neri’nin yıllardır savunduğu hibrit stratejinin doğal bir uzantısı olduğunu vurguladı.

HPE, bu alana girmeden önce bir konteyner şirketi, bulut veri yönetim firması Zerto ve AIOps şirketi OpsRamp’i satın alarak hazırlıklarını yaptı.

Lisanslama Konusu

HPE’nin yeni sanallaştırma çözümünün lisanslaması henüz detaylandırılmadı.

Gelecek Planları

HPE’nin sanallaştırma ürünü, 2024’ün ikinci yarısında HPE Private Cloud Business Edition’ın bir parçası olarak kullanıma sunulacak. Diğer HPE Private Cloud sürümleri de bu sanallaştırma ürününü daha sonra ekleyecek, ancak bu konuda henüz bir zaman çizelgesi paylaşılmadı.

HPE, bu yeni ürünün sadece lisans maliyetleriyle ilgili olmadığını, aynı zamanda daha iyi bir toplam sahip olma maliyeti sunmayı hedeflediğini belirtiyor. HPE’nin yeni sanallaştırma çözümünün VMware müşterilerini çekip çekemeyeceğini zaman gösterecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu