Haberler

VMware ESXi EOL (End Of Life) Bazı Versiyonların Desteğini Kaldırıyor

VMware ESXi nedir?

VMware ESXi (eski adıyla ESX, 2010’daki 4.1 sürümüne kadar) tip 1 hipervizördür. VMware’in vSphere ürün paketinin bir parçasıdır ve BT ekiplerinin mevcut donanım kaynaklarını daha verimli kullanmalarına yardımcı olur. vSphere’de tüm sanal makineler ESXi sunucularına kurulur. ESXi’nin kendisi doğrudan ana sunucu donanımında çalışır ve fiziksel ana bilgisayarın CPU, depolama, bellek ve ağ kaynaklarını birden çok sanal makineye aktarır. Bu şekilde, sanal makinelerinizde çalışan tüm uygulamalar, temel donanıma doğrudan erişime ihtiyaç duymadan bu kaynaklara erişebilir.

VMware ESXi Yaşam Döngüsü Politikası

ESXi dahil olmak üzere vSphere’deki tüm ürünler, VMware’in Kurumsal Altyapı Desteği Yaşam Döngüsü Politikası (EIP) kapsamına girer . VMware, genel kullanılabilirlik tarihinden başlayarak her yeni ana sürüm için 7 yıllık destek sunar. Bu 7 yıl, 5 yıllık Genel Destek ve 2 yıllık Teknik Rehberlik olarak ayrılmıştır.

Genel Destek aşamasında, VMware, VMware desteği satın alan müşterilere bakım güncellemeleri ve yükseltmeleri, hata ve güvenlik düzeltmeleri ve teknik destek sunar. Her ana sürüm en az 3 güncelleme sürümü alacaktır. Bu güncellemeler hata düzeltmeleri, yeni yetkilendirmeler ve yeni özellikler içerir ancak destek ömrünü uzatmaz. Kritik hatalar veya güvenlik açıkları için yama sürümleri, belirli ana sürümler veya güncelleme sürümleri için yayınlanır. Uygulanabilmeleri için ESXi kurulumunuzun ilgili güncelleme sürümüne güncellendiğinden emin olmanız gerekir. Genel Destek aşamasında VMware, yeni donanım desteği de sunar. Bu, VMware’in, VMware Uyumluluk Kılavuzunu söz konusu sürüm için yeni donanım platformlarıyla sürekli olarak güncellemek için donanım ortaklarıyla birlikte çalışacağı anlamına gelir.

2 yıllık Teknik Rehberlik süresince sunulan destek hizmetleri azaltılır. VMware artık yeni donanım desteği, sunucu/istemci/konuk işletim sistemi güncellemeleri, güvenlik yamaları veya hata düzeltmeleri sunmamaktadır ve müşterilerin kendi kendine yardım portalını kullanmaları teşvik edilmektedir. Yalnızca desteklenen yapılandırmalarda düşük önem düzeyine sahip sorunlar için bir destek isteği açmak yine de mümkündür. Bu nedenlerle, bu aşama, makul düzeyde kararlı yükler altında çalışan sistemlerle kararlı ortamlarda çalışan müşterilere yöneliktir. Bir ESXi sürümü, bu Teknik Rehberlik aşamasının sonunda Destek Ömrü Sonuna (EOSL) ulaşır.

VMware’den gelen veriler

ESXi 6.5 ve 6.7 Kullanım Ömrü Sonu

ESXi 6.5 ve 6.7, 15 Ekim 2022’de Genel Desteğin sonuna gidecek. Teknik Rehberlik aşamaları 15 Kasım 2023’e kadar sürecek. Ancak VMware, ESXi 6.5 ve 6.7 için 2 yıllık uzatılmış destek sunuyor. 15 Ekim 2024’e kadar destek talebinde bulunun. Sürekli destek almak için Genişletilmiş desteği Genel Destek bitmeden satın almanız gerekir. Bu genişletilmiş destek, 3. taraf Yazılım paketleri için güncellemeleri içermez. Mimari, performans iyileştirmeleri veya özellik eklemeleri olmayacak. Güvenlik yamaları, yılda bir toplama ile sınırlıdır.

2 yıllık uzatılmış desteği satın aldıysanız, uzatılmış desteğin sona ermesinden itibaren (15 Ekim 2025’e kadar) fazladan 1 yıllık teknik rehberlik talebinde bulunabilirsiniz. Genişletilmiş destek satın almadıysanız ve Teknik Rehberlik aşaması için önerilen kararlı ortama sahip değilseniz, ESXi sürüm 7.0’a güncelleme yapmanız şiddetle tavsiye edilir.

Kaynak : lifecycle.vmware.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu