Haberler

Valve, Steam Deck Oyun Konsolunu Duyurdu

Oyun mağazalarının en popülerlerinden Steam’in sahibi olan Valve, PC oyunlarının oynanabileceği taşınabilir bir oyun konsolu duyurdu.

Steam Deck, duyurulmasından sonra birçok kişi tarafından Nintendo Switch konsoluna benzetildi, ancak Valve konsollarının üst düzey bir oyun dizüstü bilgisayarının bileşenlerine sahip olacağını söylüyor.

Yerleşik ekran, 720p yüksek çözünürlüklü grafiklerle sınırlı olacak, ancak Steam Deck de aynı Nintendo Switch gibi harici bir ekrana bağlanarak da kullanılabilecek.

Bir analist, cihazın PC oyunlarının elde taşınarak oynanacağı yeni bir çağı başlatabileceğini söyledi.

Ampere Analysis’in oyun araştırma direktörü Piers Harding-Rolls, “Valve, sunulan teknik özellikler için cazip fiyatlı bir ürün sunmayı başardı ve yeni bir “bilgisayar oyunu cihazı kategorisi” olacağını umduğu ürünü çıkarmak için donanım karlılığından ödün veriyor” dedi.

“Bunun en çok, ana oyun bilgisayarlarından uzakta oyun oynamak için yanlarında taşıyabilecekleri bir cihaza sahip olmak isteyen mevcut Steam kullanıcılarına hitap etmesini bekliyorum.”

Nintendo Switch gibi, Steam Deck’te de bir dokunmatik ekrana ve iki de kontrol çubuğuna sahip. Bununla birlikte Valve konsoluna, oyunculara PC oyunları için fare benzeri kontroller sağlamak için iki dokunmatik panel ekledi.

Valve Steam Deck is a handheld gaming PC that runs SteamOS - GSMArena.com  news
Dokunmatik Panel

669g ağırlığında olacağı açıklanan konsol, Nintendo’nun cihazından iki kat daha ağır olacak.

Konsol, Linux tabanlı SteamOS ile çalışacak

Konsol Linux üzerine inşa edilen SteamOS ile gelecek, bu da sahiplerin cihazı Linux tabanlı bir bilgisayar olarak internette gezinmek ve hatta rakip oyun mağazalarını kurmak için kullanabilecekleri anlamına geliyor.

Proton olarak bilinen yazılım ile de geliştiriciler, Windows için geliştirdikleri oyunlarının yeni bir sürümünü üretmelerine gerek kalmadan SteamOS üzerinde çalıştırabiliyor olacak.

Bay Harding-Rolls, “Valve, muhtemelen Steam Deck’i kullanarak Steam’de daha fazla zaman harcayan kişilerin, şirketin donanım maliyetlerini dengelemeye yardımcı olmak için mağaza cephesinden daha fazla içerik satın alacağını umuyor. Bu anlamda, bu adım biraz deneysel oluyor.” dedi.

Valve’ın yeni Steam Deck’i, kaçınılmaz olarak Nintendo’nun güncellenmiş Switch OLED konsolu ile de sıkça karşılaştırılacak.

Her ikisi oyun konsolu da 7″ dokunmatik ekrana sahip ve oyun deneyiminizi büyük ekranlara taşımak istiyorsanız, her ikisi de tam boyutlu TV’lere veya ekranlara takılarak kullanılabilme imkanı sunuyor.

Bu benzerlikler dışında iki konsol, kullanıcılarına birbirlerinden çok farklı kapılar aralıyor.

Switch eko sistemi Nintendo tarafından dikkatle kontrol edilen duvarlarla çevrili bir bahçe iken, Steam Deck daha güçlü bir donanım ile daha özgür ve çok daha büyük bir oyun kütüphanesi sunuyor.

Yeni konsol için, “Valve’in dijital Steam mağazasına ve devasa oyun kataloğuna erişimi olan bir el bilgisayarı” tanımı yapılırsa çok da yanlış olmaz .

399 dolarlık başlangıç fiyatı ile satışa sunulacak

Oyun devi kullanılan donanım göz önüne alındığında fiyatlandırma konusunda da oldukça rekabetçi davranmış görünüyor, konsol 399 Dolardan başlayan fiyatlar ile satışa sunulacak. Bu fiyatlandırma stratejisi, Valve’in kendisini bu yeni cihaza ciddi şekilde adadığını gösteriyor.

Nintendo’nun bu yeni rakipten çekinmesi ise pek olası değil. Nintendo deneyimi ve oyunlarının çoğu kendi platformuna özgüdür ve şirketin kendine has büyük bir hayran kitlesi var. Buna ek olarak şirket, bu zamana kadar çok sayıda Switch konsolu sattı.

Bununla birlikte Valve da, hedef kitlesini tanıyor ve Steam platformunu uzun süredir kullananların alışkın olduğu içerik ve deneyim türlerinin neler olduğunun kesinlikle farkında.

Sonuç olarak, bu makineler farklı türde deneyimler sunacağından, her ikisinin de sektörde güçlü bir şekilde bir arada bulunmaması için hiçbir sebep yok.

Kaynak: bbc.com

Diğer Haberler

Microsoft, Yeni Windows Print Spooler Zafiyeti İçin Bilgilendirme Yayınladı
Clippy, Emoji Olarak Geri Dönüyor
Microsoft, Windows Server 2012 ve SQL Server 2012 Kullanıcılarını Uyardı

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Çok iddialı bir durum. Mantık şuna benziyor, sony kendi oyunları için, Microsoft kendi oyunları için veya nintendo kendi oyunları için bu tür işler yapabiliyor. Yani geleneksel bir konsol üreticisi eğer mobil bir konsol yapacak ise yine kendi ekosistemi için yapıyor, ama bu alet her oyun için yapılmış gibi (steam üzerinden oynanan).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.