Haberler

Clippy, Emoji Olarak Geri Dönüyor

Windows işletim sisteminin ikonik dijital asistanı Clippy, emoji olarak geri dönüyor

Microsoft, uzun önce kullanımdan kaldırılan Clippy’i bazı önemli ürünlerine geri getiriyor, ancak Clippy hayatına, kimilerinin sinir bozucu kimilerinin de sempatik ve yararlı bulduğu dijital asistan olarak değil, emoji olarak devam edecek.

Microsoft, Office ve Teams gibi Windows ve Microsoft 365 ürünlerinde 1.800’den fazla emojiyi yeniledi. Microsoft’un Fluent Design şemasını kullanarak emojileri yeniden tasarladı ve bir çoğunu da 2D yerine 3D olarak yeniden kullanıma sundu.

Bunların arasında bir ataş emojisi de bulunuyor ve Microsoft, tasarımcılarının bu emoji için Clippy’yi kullanmalarına izin verdi.

Sanat yönetmeni ve “emojiolog” olan Claire Anderson, yayınlanan bir blog yazısında konu ile ilgili bir açıklama yayınladı. İlgili açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Bu fırsatı, yalnızca gerçekten yapabileceğimiz bir değişikliği gerçekleştirmek için kullanmalıydık. Çok uzun, düz, standart ataç ve merhaba Clippy!.”

“Elbette, bugün Clippy’nin en parlak döneminde kullandığımızdan daha az ataş kullanıyor olabiliriz ama nostaljik çekime karşı koyamadık 😊.”

Clippy

Yeni emoji, bu tatil sezonunda Microsoft Teams ve Windows’a gelecek ve 2022 boyunca da Yammer ve Outlook gibi diğer servislere eklenecek.

Anderson, “Emojiler çevrimiçi ortamlarda entegre iletişim araçları olarak rollerini sağlamlaştırıyor, bu yenilenen ve yeni eklenen emojilerin her birini platformlar ve cihazlar arasında kullanabileceksiniz” dedi.

Microsoft Clippy’den kolay kolay vazgeçemiyor

Microsoft, pazarlama çalışmaları için Office Clippy asistanından kolay kolay vazgeçemiyor. Daha önce de 2001 senesinde dijital asistan Clippy’nin kullanımdan kaldırılacağını açıklamış olsa da, aynı sene Clippy bizlere asistanlık yapmaya devam etmişti.

Bu haftanın başlarında, Microsoft Teams için nostalji temalı yayınlanan bir arka planda Clippy’e de yer verildi. İçinde Clippy, klasik Office şeridinin uzun bir akışında uzun duruyor.

2019’da Teams için animasyonlu bir Clippy çıkartma çalışması yapıldı, ancak Microsoft duyurunun üstünden çok geçmeden projeyi rafa kaldırdı.

Microsoft, “Clippy, 2001’den beri geri dönmeye çalışıyor ve GitHub’daki ortaya çıkışı başka bir girişimdi. Çabaları takdir etsek de Clippy’yi Teams’e getirme planımız yok,” dedi.

Microsoft, 9 milyondan fazla takipçisi olan The Register aracılığıyla Twitter’da yaptığı paylaşımda 20.000 beğeni geldiği takdirde Microsoft’taki ataç emojisini Clippy ile değiştireceğini söyledi. Aynı gönderi 3,2 milyon takipçili Instagram hesabında 200.000 beğeni şartı ile duyuruldu. Gönderi şu anda Instagram’da 230.000’den fazla beğeniye ve Twitter’da 163.000 beğeniye sahip.

Kaynak: zdnet.com

Diğer Haberler

Microsoft, Windows Server 2012 ve SQL Server 2012 Kullanıcılarını Uyardı
Microsoft, Bulut PC Abonelik Servisi Olan Windows 365’i Duyurdu
Samsung, Faturalarınızı ve Tüketiminizi Yönetebileceğiniz SmartThings Energy’i Kullanıma Sundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.