Haberler

Ukrayna, NATO Siber Savunma İstihbarat Paylaşım Merkezine Katılacak

Ukrayna, henüz Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü’ne (NATO) üye olmasa da, NATO Kooperatif Siber Savunma Üstünlük Merkezi’ne (CCDCOE) katkıda bulunan bir katılımcı olarak kabul edildi.

CCDCOE, üye ülkelerin teknoloji, strateji, operasyonlar ve hukuk dahil olmak üzere çeşitli alanları kapsayan araştırma, eğitim ve tatbikatlar için kullandığı, NATO tarafından akredite edilmiş bir siber savunma merkezidir.

Bu, Ukrayna’yı bir NATO üyesi yapmasa da, işbirliğini sıkılaştıracak ve NATO üye ülkelerinin siber uzmanlığına erişmesine ve kendi bilgisini paylaşmasına olanak sağlayacak.

NATO CCDCOE Direktörü Albay Jaak Tarien, “Ukrayna’nın Merkezdeki varlığı, Ukrayna ve CCDCOE üye ülkeleri arasındaki siber uzmanlık alışverişini artıracaktır.” dedi.

“Ukrayna, araştırma, tatbikat ve eğitim için kullanılmak üzere siber alandaki birkaç düşmanın, oldukça değerli olan ilk elden bilgilerini sağlayabilir.”

Estonya Savunma Bakanı Kalle Laanet da, Ukrayna’nın “NATO CCDCOE’ye önemli bir değer sağlamak için önceki siber saldırılardan gelen değerli bir deneyime sahip olduğunu” belirtti.

https://twitter.com/ccdcoe/status/1499754268735201294?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1499754268735201294%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.bleepingcomputer.com%2Fnews%2Fgovernment%2Fukraine-to-join-nato-intel-sharing-cyberdefense-hub%2F

Ukrayna’nın NATO üyesi olma serüveni

Ukrayna’nın İttifaka katılmaya yönelik ilk girişimi, Rusya’nın sert itirazları üzerine 2008 Bükreş Zirvesi’nde reddedildi.

Ancak NATO, ülkenin sonunda üye olacağına ve tam üyelik yolunda ilk adım olan Üyelik Eylem Planı’na (MAP) katılacağına söz verdi.

On üç yıl sonra NATO, Haziran 2021 zirvesinde Ukrayna’nın “sürecin ayrılmaz bir parçası olarak” Üyelik Eylem Planı’ndan geçtikten sonra NATO’ya katılacağını ve İttifak’ın üyesi olacağını yeniden doğruladı.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy ise, “NATO ortaklarının karşılaştığımız tüm riskleri ve zorlukları anlamış olmalarını takdir ediyoruz.” dedi.

“NATO liderleri, Ukrayna’nın İttifak üyesi olacağını ve MAP’nin üyelik sürecinin ayrılmaz bir parçası olduğunu doğruladı. Ukrayna, Avrupa-Atlantik güvenliğini sağlamadaki rolünün takdir edilmesini hak ediyor.”

ABD Dışişleri Bakanı Antony J. Blinken Cuma günü Brüksel’de basına yaptığı açıklamada, “Her NATO müttefiki Ukrayna’ya ya askeri ya da insani yardım sağlıyor. Çoğu, her ikisini de sağlıyor,” ifadelerini kullandı.

Kaynak: bleepingcomputer.com

Diğer Haberler

Samsung Android Uygulamaların Performanslarını Kısıtlamakla Suçlanıyor
Samsung’a Ait 190GB’lık Kaynak Kodun Sızdırıldığı İddia Edildi
Nvidia’ya Yapılan Siber Saldırı Sonrası Çalınan “Code Signing” Sertifakaları Kullanılmaya Başlandı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.