Anasayfa » Turkcell Varlık Fonu’na Devredildi

Makaleyi Paylaş

Haberler

Turkcell Varlık Fonu’na Devredildi

Türkiye’nin önde gelen telekomünikasyon şirketi Turkcell, Varlık Fonu’na devredildi.

Birgün gazetesinin aktadığı habere göre şirketin Genel Kurulu Varlık Fonu’na hisse devrini resmen onayladı. Bu sayede brüt 811,6 milyon TL kâr payı dağıtılacak.

Turkcell’in ana hissedarlarının uzun süredir üzerinde çalıştıkları ve Turkcell Genel Kurulu’na taşıdıkları şirketin Ana Sözleşmesi’nde değişiklik öngören maddeler, pay sahipleri tarafından kabul edildi.

Bu değişiklikler sonrasında hissedarlar arasında gerçekleşmesi öngörülen hisse devir işlemleri ile birlikte, şirketin yüzde 49 oranındaki halka açık hisseleri Borsa İstanbul ve New York Borsası’nda işlem görmeye devam ederken, Türkiye Varlık Fonu’nun yüzde 26,2 pay ile Turkcell’in en büyük hissedarı durumuna gelmesi ve LetterOne’ın da şirketteki payını yüzde 24,8’e çıkarması bekleniyor.


Kaynak

Varlık Fonu’nun Amacı Nedir ?

Başbakanlığa bağlı, ana faaliyet konusu fonların kurulması ve yönetimi olan, sermaye piyasalarında araç çeşitliliği ve derinliğine katkı sağlamak, yurt içinde kamuya ait varlıkları ekonomiye kazandırmak, dış kaynak temin etmek, stratejik, büyük ölçekli yatırımlara iştirak etmek için Türkiye Varlık Fonu ve bu fona bağlı alt fonları kurmak ve yönetmek üzere Türkiye Varlık Fonu Yönetimi Anonim Şirketi kuruldu.

Hali hazırda bünyesinde 8 farklı sektörden 20 şirketi barındıran Varlık Fonu’na Turkcell’in de devredilmesiyle şirket sayısı 21’e yükselmiş oldu.

Son Haberler

Makaleyi Paylaş

1 Yorum

  1. Hayırlı, uğurlu olsun diyelim. Turkcell zaten eski kalitesini kaybetmişti tam gaz dibe doğru devam ediyor.

    Cevapla

Cevap bırakın

Email adresiniz gizli kalacak Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>