Haberler

İsveç, Huawei ve ZTE’nin 5G Ürünlerinin Kullanılmasını Yasakladı

Karar, ülkenin 5G ihalesinden birkaç hafta önce açıklandı.

İsveç, telekomünikasyon şirketlerinin 5G dağıtımları için Huawei veya ZTE ağ ekipmanlarını kullanmasını yasakladı. Bu karar ile İsveç, güvenlik endişeleri nedeniyle Çinli şirketlerin katılımını kısıtlayan ve sayıları sürekli artmakta olan batı ülkelerinin arasına katılmış oldu.

Ülkenin telekomünikasyon kurumu olan İsveç Posta ve Telekom Otoritesi (PTS), şirketlerin cihazlarının İsveç’in güvenliğine potansiyel olarak zarar verebileceğini tespit eden bir güvenlik değerlendirmesi yaptıktan sonra kararı verdiğini duyurdu.

PTS, güvenlik değerlendirmesinin İsveç Silahlı Kuvvetleri ve İsveç Güvenlik Servisi ile istişare içinde yapıldığını söyledi. Karar, ülkede 10 Kasım tarihinde yapılması kararlaştırılan 2,3 GHz ve 3,5 GHz 5G spektrum ihalesinden birkaç hafta önce duyuruldu.

İsveç’in dört ana telekom şirketi Hi3G Access, Net4Mobility, Telia Sverige ve Teracom, açık artırmaya katılmak için şimdiden onaylarını aldılar.

3.5GHz bandında 320 MHz ve 2.3 GHz bandında 80MHz, Müzayede sırasında kullanılabilir olacak. Telekomünikasyon şirketlerinin ihaleye katılabilmeleri için, 3,5Ghz bandında spektrum için 1,5 milyar İsveç Kronu ve 2,3 GHz bandı için 160 milyon İsveç Kronu tutarında minimum teklif vermesi gerekecek.

Salı günü yayınlanan yasak, telekomünikasyon şirketlerinin halihazırda radyo erişim ağı, iletim ağı, çekirdek ağ ve servis ve bakım ağı için halihazırda kullanılmakta olan tüm Huawei ve ZTE ürünlerini 2024 sonuna kadar aşamalı olarak kaldırmasını zorunlu kılıyor.

Huawei’i Yasaklayan Ülkeler Gün Geçtikçe Artıyor

Geçen hafta Belçika’nın iki büyük telekom şirketi, 5G ağları için Huawei ekipmanlarını kullanmayı bırakarak , Nokia ve Ericsson’un ürünlerini kullanmaya başladıklarını açıklamışlardı.

Aynı şekilde, İngiltere’nin en büyük telekom şirketi BT de, Çin telekomünikasyon deviyle olan ortaklığını bitirme planlarının bir parçası olarak ülke genelinde 5G ağlarını kurmak için Nokia’yı seçti. Ülkenin kendisi de 2027 yılına kadar tüm Huawei ekipmanlarının kaldırılması için bir zaman çizelgesi belirledi.

Kanada’nın tüm büyük telekomünikasyon şirketleri de 5G dağıtımları için Huawei yerine diğer firmalar ile anlaşmışlardı. Bunların yanında her ne kadar resmi olarak yasaklanmasa da GCSB (Devlet Haberleşme Güvenlik Bürosu), Spark’ın Kasım 2018’de Huawei ekipmanlarını kullanmasını engelledikten sonra Huawei, Yeni Zelanda’da da herhangi bir ilerleme kaydedemedi.

Amerika Birleşik Devletleri ve Avustralya’da da Huawei ve ZTE’nin herhangi bir 5G uygulaması için 5G ekipmanı tedarik etmesi yasaklanmıştı.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu