Haberler

Toyota, Rusya’daki Üretim Tesisini Kapatıyor

Toyota, Rusya – Ukrayna savaşının başlaması ile birlikte üretimini durdurduğu Saint Petersburg fabrikasını tamamen kapatma kararı aldı. Fabrikada Camry ve RAV4 gibi hibrit otomobillerin üretimi yapılıyordu.

Toyota Rusya fabrikası

Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan savaş teknoloji devlerini de olumsuz yönde etkiliyor. Savaştan muzdarip olan şirketlerden biri de Japonya merkezli otomobil üreticisi Toyota. Saint Petersburg’da bulunan üretim tesisinde Mart ayında şartelleri indiren şirket, bu fabrikasını tamamen kapatma kararı aldı.

Toyota, 4 Mart 2022 tarihinde üretimde ihtiyaç duyulan temel malzemelerin ve parça tedariğinin sağlanamaması nedeniyle üretimi durdurduğunu açıkladı. Savaşın durulması ve koşulların düzelmesi beklentisiyle çalışanlarıyla yollarını ayırmayan şirket, olası bir değişiklikte hızlıca aksiyon alıp üretime devam etmeyi planlıyordu. Ancak, aradan geçen 7 ayın ardından koşullarda herhangi bir değişme olmaması gerekçesiyle fabrikanın tamamen kapatılması kararı alındı.

Saint Petersburg’ta bulunan fabrikanın temelleri 2005 yılında atılmış, 2007 yılında da faaliyete geçmişti. Camry ve RAV4 gibi hibrit otomobillerin üretildiği fabrika, yıllık ortalama 100 bin otomobil üretiliyordu. Fabrikanın faaliyetlerine son vermesinin ardından 1900 çalışanın da işine son verilecek. Bu süreçte Toyota çalışanlarına tekrar iş bulabilme ve yeni beceriler edinme yardımları sağlayacak.  Ayrıca işten çıkarmanın doğurduğu yasal zorunluluklar da yerine getirilecek. Toyota’nın Moskova’da satış ve pazarlama faaliyetlerini yürüten 450 çalışanı daha bulunuyor. Bu çalışanların da bir kısmıyla yollar ayrılırken bir kısmı da farklı ülkelerde çalışmalarını yürütmeye devam edecek. Fabrika arazisinin ve üretim tesisinin akıbeti ile ilgiliyse herhangi bir bilgi paylaşılmadı.

Kaynak

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu