Haberler

TikTok Hacklendi mi? Resmi Açıklama Geldi!

Popüler sosyal medya platformu TikTok’un hacklendiği ve 2 milyardan fazla kullanıcının verilerinin çalındığı gündem olmuştu. Veri ihlaline ilişkin platformdan resmi açıklama geldi. Detaylar haberimizde.

TikTok görseli

Son yılların en hızlı büyüme gösteren sosyal medya platformu olan TikTok, hacklenme vakası ile karşı karşıya. Geçtiğimiz saatlerde bir hacker grubunun TikTok sunucularına girdiği ve 2 milyardan fazla kullanıcıya ait veritabanını satmayı veya herkese açık şekilde paylaşmayı düşündükleri gündeme düştü. Güvenlik araştırmaları üzerine çalışan AgainstTheWest isimli grup da illegal forumlarda TikTok’un hacklendiğine dair bilgilerin yer aldığını açıklamıştı. Milyarlarca kullanıcıyı ilgilendiren haberin ardından nihayet TikTok’tan resmi açıklama geldi.

TikTok’tan veri ihlali açıklaması

Resmi Twitter hesabından bir paylaşımda bulunan TikTok, hacklenme ve veri ihlali iddialarını yalanladı. Yapılan paylaşımda “TikTok, kullanıcılarımızın verilerinin gizliliğine ve güvenliğine öncelik verir. Güvenlik ekibimiz iddiaları araştırdı ve herhangi bir güvenlik ihlali kanıtı bulamadı.” ifadelerine yer verildi.

Konu ile ilgili Bloomberg tarafından da bir makale yayımlandı. Makalede sızdırılan kaynakların TikTok kaynak kodlarıyla bir bağlantısının olmadığı; kodların zaten hali hazırda herkese açık şekilde erişilen bilgilerden ibaret olduğu belirtildi.

Güvenlik açığı kapatıldı

TikTok’un karşı karşıya kaldığı hacklenme vakasının temeli, birkaç gün önce TikTok sistemlerinde bulunan güvenlik açığına dayanıyor. Microsoft tarafından tespit edilen yüksek önem düzeyine sahip güvenlik açığı saldırganların hazırladığı özel bağlantılara tıklayan kullanıcıların hesaplarına erişim izni sağlıyordu. TikTok’un Android uygulamasında bulunan bu güvenlik açığı kapatıldı ve Google Play Store’da yeni bir güncelleme yayınlandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu