Haberler

Microsoft Bulut Hizmetlerinde Dünya Çapında Erişim Sorunları Yaşanıyor

Microsoft’un bulut hizmetlerinde çeşitli sorunlar meydana geldi. Sorunun DNS kaynaklı olduğu belirtiliyor.

Bazı kullanıcılar 1 Nisan akşamı Azure’da barındırılan hemen hemen tüm Microsoft hizmetlerinin kapalı olduğunu bildirdi. Twitter’daki @AzureSupport ve @ MSFT365Status hesapları bulut hizmetlerinde sorun olduğunu kabul etti. Ayrıca kullanıcılara sorunlarını çözebilecekleri alternatifler sundu.

Kullanıcılar Azure Portal, Azure Hizmetleri, Dynamics 365, Xbox Live gibi hizmetlere erişim sorunu bildirdi. Bunların yanında diğer birçok hizmette de erişim sorunları yaşandı. Ayrıca Bing.com da erişim sorunu yaşayan platformlardan biri oldu. Exchange e-posta servisleri ise sorunun yaşanmadığı servislerden biri oldu. Bunun nedeni Microsoft’un Exchange’i Azure’a taşımayı bitirmemiş olması olabilir.

Microsoft’un önerdiği alternatif Azure durum sayfasında yeşil onay işaretleri gösterdiği için şu anda hangi ülke ve bölgelerin etkilendiği belli değil. Yapılan açıklamada, “Ortaya çıkan bir sorun araştırılıyor. Kısa süre içinde ek ayrıntılar içeren bir güncelleme sunacağız” ifadeleri kullanıldı.

Buna ek olarak akşam saat 6’da MSFT365Status hesabında şu şekilde bir tweet atıldı: “Olası bir DNS sorununu araştırıyoruz ve sorunu giderme seçeneklerimizi değerlendiriyoruz.”

Şirket, 6.30’da da Azure durum sayfasına bir güncelleme mesajı yayınladı. Microsoft’un durum mesajında, kullanıcıların “bir alt kümesinin” Microsoft hizmetlerinde “aralıklı sorunlar” yaşayabileceği belirtiliyor.

azureworldwideoutage.jpg

Ardından 6.35’te atılan bir tweete göre ise, MSFT365Status hesabı bazı şeylerin düzeliyor olabileceğini bildirdi. “Microsoft, esnek DNS yeteneklerimize yönelik trafiği yeniden yönlendirdi ve hizmet kullanılabilirliğinde iyileşme görüyoruz. DNS sorununun nedenini araştırmaya devam ediyoruz. Bir sonraki güncelleme 60 dakika içinde veya gelişen olaylara göre yeniden sağlanacak. “

Bazı kullanıcılar ise sorunun sadece o gün ile kısıtlı kalmadığını belirtti. Microsoft müşterisi Long Zheng, bu konu ile ilgili bir tweet attı. “Bu Azure DNS sorunu bugün başlamadı. Birkaç gün önce Uygulama Hizmetlerinde ve Bulut Hizmetlerinde açıkça artan rastgele DNS çözümleme hataları gördüm. Azure mühendislerinin bunu daha önce yakalayabilecek bazı dahili ölçümlere sahip olmamasına şaşırdım.”

Kaynak: zdnet.com

Diğer Haberler

VMware, Carbon Black Cloud Workload Appliance İçin Update Uyarısı Yaptı
TSMC Çip Talebini Karşılamak İçin Yeni Yatırım Planlıyor
Microsoft, Cortana’yı iOS ve Android Platformlarından Çekti

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu