Blog

Tenant ve kullanıcı bazında OneDrive kota artırımı

OneDrive iş veya okul hesabınız ile dosyalarınızı online olarak güvenli bir şekilde saklayabilir, internet erişimi olan tüm cihazlardan erişebilir ve kullanabilirsiniz. Ayrıca OneDrive, dökümanlar üzerinde takım arkadaşlarınızla eşzamanlı olarak çalışmanızı sağlar. Bilgisayrınızda kullanabileceğiniz OneDrive uygulaması ile local dosyalarınızı veya bulutta bulunan dosyalarınızı iki yönlü senkronize edebilirsiniz.

Peki OneDrive kapasitemiz nedir? Ne kadara kadar yükseltebiliriz?

Herhangi bir iş lisansı veya paketi içerisinde OneDrive yetenekleri konusunda büyük bir ayrım bulunmamaktadır.

En büyük ayrım kapasite konusundadır. Kullanıcılar, OneDrive İş Plan 1 paketinde 1 TB depolama alanına sahip olabiliyorken bu limit OneDrive İş Plan 2 paketinde sınırsızdır. Fakat başlangıçte her iki pakette kullanıcılara 1 TB kapasite ile sunulur.

OneDrive Plan 2 paketine sahip kullanıcılar için Tenant yöneticisi kuruluş ve kullanıcı bazında bu limiti 5TB’a kadar yükseltebilir. 5 TB sonrasında Microsoft’a destek talebi oluşturarak 25’er TB olmak üzere sınırsız bir şekilde artırım sağlayabilir.

Kullanıcı başına 5 ya da 25TB gerekli mi?

Normal bir kullanıcı için 1TB üstü çok kolay erişilebilen bir kota değil. Kullanıcıların çok azı bu kotayı aşabiliyor. Fakat daha önemlisi bazı şirketler SharePoint tarafında yaşadığı kapasite problemini OneDrive ile aşmayı deniyorlar.

SharePoint tarafında 25 TB kapasiteye ulaşmak için ödenecek maliyet bir hayli fazla. Fakat kulanıcı tarafında satin alınan bir OneDrive Plan2 lisansı ile 25TB’a ulaşmak oldukça makul bir maliyete sahip. Bu nedenle özellikle seyrek erişilen dosyaları bir OneDrive hesabına yükleyip bu OneDrive hesabının URL’ini SharePoint’e kısayol olarak atıyorlar.

En iyi çözüm mü tartışılır ama en az maliyetli çözüm bu olabilir.

OneDrive Plan 2 kullanıcıları için kullanım alanını nasıl 5TB’a yükseltirim?

Her zamanki gibi Microsoft 365 Yönetim Merkezi’ne oturum açalım. Burada Yönetim Merkezleri başlığından SharePoint Yönetim Merkezi’ne tıklayalım.

SharePoint yönetim merkezinde Ayarlar>>OneDrive Depolama alanı sınırı seçeneklerine tıklayın. Ekranın sağında açılacak pencerede Varsayılan depolama alanı sınırını 5TB’a kadar yükseltebilirsiniz.

Ardından M365 Yönetim Paneli’nde Kullanıcılar>>Etkin Kullanıcılar menüsüne tıklayın. Burada ilgili kullanıcıya tıkladıktan sonra ekranın sağında açılan pencereden OneDrive başlığına tıklayın

Kullanılan depolama alanı kısmıdna Düzenle seçeneğine tıklayın ve kuruluş geneline atadığınız depolama alanı sınırına kadar yükseltme yapabilirsiniz. Bizim örneğimizde bu rakam 5120 GB. Fakat tam tersi 100 GB’a da düşürebilirsiniz. Tamamen size kalmış.

Eğer OneDrive Plan2 lisansınız varsa bu işlemi sorunsuz tamamlayabilirsiniz. Fakat OneDrive Plan 1 lisansınız varsa SharePoint yönetim panelinden kuruluş geneli kullanım alanı sınırını artırabilseniz bile kullanıcı ekranından bunu gerçekleştiremezsiniz.

Umarım OneDrive kapasite yönetimi için faydalı ve açıklayıcı bir içerik olmuştur. Kolaylıklar dilerim.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu