Haberler

Steam Windows 7 ve Windows 8 Desteğini Sonlandırıyor

Steam 1 ocak 2024 tarihi itibarıyla Windows 7 ve Windows 8 desteğini resmi olarak sonlandıracağını açıkladı. Desteğin kesildiği işletim sistemlerine 8.1 de dahil. 1 Ocak tarihinden sonra Steam istemcisi Windows’un bu versiyonlarında çalışmayı durduracak. Steam’in ve Steam üzerinden satın alınan ürünlerin kullanılabilmesi için Windows’un daha güncel bir versiyona yükseltilmesi zorunlu olacak.

Değişkliğin sebebi olarak Steam’in kullandığı Google Chrome’un gömülü versiyonunun, bu versiyon Windows’lar ile çalışmayı durdurması gösteriliyor. Ek olarak Steam’in gelecek versiyonları da Windows 10 ve üzerine gelen özellik ve güvenlik güncellemelerine ihtiyaç duyacak.

Windows’un bu eski versiyonlarının Steam kullanıcıları arasındaki kullanılma oranı %1 ve altına düşmüş durumda.

Windows 7 ve 8 desteği 2024’e kadar sonlanmayacak olsa da, Steam tüm kullanıcıları Windows’un 7/8/8.1 versiyonlarını geride bırakmaya cesaretlendiriyor. Microsoft’un kendisi Windows 7’ye yaptığı güvenlik güncellemelerini 2020 yılında sonlandırmış, Windows 8.1’inki ise 2023’ün ocak ayında sonlanmıştı. Bu işletim sistemlerinde çalışan bilgisayarlar internete bağlandıklarında, sonradan yamalanmayacak yeni malware ve öteki tehditlere karşı açık hale geliyorlar.

Kaynak: steampowered.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu