Anasayfa » Silahlı İnsansız Deniz Aracı ULAQ Tanıtıldı

Makaleyi Paylaş

Haberler

Silahlı İnsansız Deniz Aracı ULAQ Tanıtıldı

Türkiye savunma sanayisine yaptığı yatırımların meyvesini toplamaya devam ediyor.

Türkiye savunma sanayisinde büyümeye devam ediyor. Özellikle insan olmadan kullanılabilen araçlara yatırımlarını arttıran savunma sanayi şirketleri, bu alanda bazı ilkleri de gerçekleştiriyor.

Meteksan Savunma ve Ares Shipyard tarafından düzenlenen ortak bir basın toplantısı ile Ulaq tanıtıldı. Türkiye’nin ilk silahlı insansız deniz aracı olma özelliğine sahip olan Ulaq, bu konuda bir ilk olma özelliğinde.

Ulaq, 400 Km seyir menzil, maksimum 65 Km sürat, gece ve gündüz görüş yetenekleri ve milli kripto haberleşme teknolojisyle öne çıkıyor. Keşif, Gözetleme ve İstihbarat, Su Üstü Harbi (SUH), Asimetrik Harp, Silahlı Eskort ve Kuvvet Koruma, Stratejik Tesis Güvenliği gibi görevlerde kullanılabilecek olan araç, karargah komuta merkezi ve ya fırkateyn gibi konumlardan kullanılabilecek.


Yapısal üretimi tamamlanan prototip aracın Aralık ayında deniz testlerine başlanması bekleniyor.

Birkaç yıl önce kurduğumuz bu hayali gerçekleştirmek üzere yaptığımız emek yoğun çalışmalar ve yatırımlar neticesinde, İnsansız Deniz Araçları (İDA) alanında; ilk insansız milli muharip deniz aracı çözümünü hayata geçirmekten duyduğumuz gurur ve mutluluk tarifsizdir. Bu başarı ve gurura, her zaman olduğu gibi milli menfaatlerimizi ön planda tutarak tamamıyla öz sermaye yatırımlarımızla ulaştık.” ifadelerinde bulunan ARES Tersanesi Genel Müdürü Utku Alanç;

“üretimi Aralık ayında tamamlanacak olan Silahlı İnsansız Deniz Aracı (SİDA) Projesini, “ULAQ” serisinin ilk platformu olarak yüce Türk milletinin bilgilerine sunuyoruz. Kadim Türk kültürümüzde Orta Asya’dan itibaren devleti her alanda temsil eden ve sahip olduğu tüm özelliklerle kendilerine hayran bırakan devlet görevlisi elçilere verilen isimdir ULAQ. ULAQ’lar zekâ ve tecrübelerinin yanında savaşçılıkları ile de ön plana çıkmışlardır. Geliştirdiğimiz İnsansız Deniz Araçları da bu anlamda ismi ile müsemmadır.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Kaynak

Son Haberler

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın

Email adresiniz gizli kalacak Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>