Haberler

Microsoft Edge Bu Yıl %1300 Büyümeyle Firefox’u Geçti

Yeni Chromium tabanlı Microsoft Edge tarayıcısı geçtiğimiz 12 ay boyunca % 1300 büyüdü. Firefox ise yavaşça market payını kaybetti.

2020’nin ocak ayında yeni Microsoft Edge’in ilk istikrarlı sürümü yayınlanmış ve yavaşça tüm Windows 10 kullanıcılarına sunulacağı duyurulmuştu. Kullanıcılar özel Windows kayıt defteri değerleriyle oynamadığı sürece, yeni Edge yüklendiğinde Microsoft Edge Legacy sürümünün yerine geçecekti.

Yeni Edge Google Chrome ile aynı motoru kullanıyor. Böylece Chrome’un sahip olduğu özelliklerle geliyor ve yüksek performanslı çalışabiliyor. Ayrıca Chrome’un varolan uzantılarını da kullanabiliyor.

WindowsLatest’ın haberine göre, StatCounter Microsoft Edge’in market payının % 0.57’den % 8.03’e yükseldiğini gösteriyor. Sadece 12 aylık bir zaman zarfında bu derece bir yükseliş oldukça dikkat çekici.

Microsoft’un en yüksek büyüme gösterdiğini tekil ay 2020’nin haziran ayıydı. Bu ay aynı zamanda Microsoft’un Edge’i yeni bir Windows güncellemesiyle dağıttığı aya karşılık geliyor.

Microsoft Edge’in Chrome’un market payından götürmesi bekleniliyorken, Chrome’da sadece % 1’in altında küçülme gözlemlenmiş.

Diğer yandan, Firefox sabit bir gerileme göstererek % 9.25’lik market payından, % 7.95’e gerilemiş. Böylece Edge’den bir miktar daha az kullanılır halde görülüyor.

Yeni Edge ile değiştirilen Microsoft Edge Legacy sürümünün kullanımı ise neredeyse sıfıra yaklaşıyor.

Gelecek olan nisan 2021 güncellemesiyle birlikte Legacy sürümü tamamen yeni Edge ile değiştirilecek. Aynı zamanda yeni Edge’in market payındaki artışının da devam etmesi bekleniyor.

Geçen 12 ayın market paylarının dağılımını net bir şekilde görmek istiyorsanız Google Chrome, Microsoft Edge Legacy, Microsoft Edge, Firefox ve Safari verilerini içeren bu tabloya göz atabilirsiniz.

Kaynak: bleepingcomputer.com

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Büyüme diye kendimizi kandırmayalım. Dayatma var işin içinde. Windows 10 20h2 edge kaldırma özelliğini kapatmışlar insanlar kaldıramıyor. Hakan bey yorumda hakediyor yazmışta neyi hakediyor? kendileri bi haltı beceremedi Chromium kullanıyor. Mozilla harici bir çok tarayıcı opera dahil Chromium kullanamaya başladı. Chromium yazan kişide firefox mühendislerinden biri diye aklımda kalmış, google adam işe aldı vs. Güvenli tarayıcı diye soranlara tavsiyem Firefox.

  2. Ömer örneğin ben edge çıkana kadar firefox kullanıyordum, tabi chrome da vardı yine aktif kullandığım browser olarak. Örnek senin söylediğin gibi yılların IE dayatması varken? Yani bu iş dayatma ile olmuyor, evet “haksız bir rekabet var” bunu söylebilirsin ama kimse OS ile birlikte geliyor diye kötü bir browser kullanmaz. Bunun en iyi örneği IE, her OS de vardı ama kimse kullanmıyordu, çünkü alternetifleri daha iyiydi. EDGE ise gerçekten çok iyi. Ben ilk kullanmaya başladığımda fark ettim ve beta sürümünden beri kullanıyorum, harika bir brwoser oldu gerçekten. Özetle yorumuna katılmıyorum. Kendileri bir haltı beceremedi diyorsunuz. Bu gün koskoca şirketler pek çok şirket sayın alımı yapıyor. Peki o koca şirketler de bir şeyi beceremedi mi oluyor? Hayır, bir işi iyi yapan bir ekip, şirket, tekonoloji topluluk var ise ona yatırım yapmak daha mantıklı. Özetle Microsoft da burada IE ile yaşadığı kötü tecrübeyi bildiği için daha doğru bir platform üzerine inşaa ediyor sistemi. Bu mantık ile açık kaynak kodlu linux türevi tüm ürünler beceriksizlik ürünü, nede olsa hepsi linux kullanıyor kendi OS lerini yapamamışlar değil mi? Son yorumuna ise katılabilirim. Sonuçta google, microsoft bunlar kurumsal şirketler, firefox ise bir topluluk ve evet diğerlerine göre güvenli olduğunu bende düşünüyorum ama böyle bir habere böyle nefret dolu bir yorum yapacak kadar sinirlenmene gerek yok bence 🙂

  3. IE ile ilgili okul yıllarımızda bir espri vardı.
    Bir kişi IE kullanıyorsa ya Micrososft’ta çalışıyor ya da birazdan Chrome yükleyecek. (O zaman EDGE yoktu tabi.)
    Dediğiniz gibi zorlama ile olmuyor, illa ki zorlama varsa sadece rakibine götürecek bir yol açmış olursun. IE kullanarak Chrome yüklemek gibi :))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.