Blog

Self-Hosted Sunucuya Azure DevOps CI/CD Pipeline Agenti yüklemek linux için

Merhaba, bu yazımda kendi altyapınızda barındırdığınız bir uygulama için Azure DevOps üzerinde nasıl bir pipeline süreci çaliştira bilmek için agent yükleyeceğiz.

Başlangıç olarak, mevcut altyapınıza özgü bir Azure DevOps ajanının nasıl oluşturulacağına dair adımları ele alacağız.

  1. ilk olarak PAT (Personel Access Token) Oluşturacağız Azure DevOps’a girdiğimızda aşağıda görülen açılır menüden token sayfasına gidiyoruz.

Burası çok önemli token süresi ben geçici olarak kullanacağim 30 gün seçiyorum ve kendime göre ayarliyorum yetkileri uygulama sunucu neler ister net biliyorsak tek tek seçmek en daha güvenli ama ben full access seçip tokenimi oluşturmak için “Create” basip ilerliyorum.

Tokenimiz geldi burada yapmamız gereken çok önemli bişey var aceleci olmayip create ekranini beklemek bazen uzun sürebilir 40/50 saniye sağa sola tiklarsak tokeni kopyalamadan ekranı kaçırabiliriz.

Görüldüğü üzere tokenimiz hazir şimdi sıradaki adıma geçelim.

2. Bu adımda ise Agent Pool Oluşturacağız
Azure Devops anasayfasına dönüyoruz.

Burada agentleri ben genelde default pipline kullaniyorum çok fazla pipeline varsa mutlaka agentler için yeni bi pool açınderim operasyon büyüdükce pipeline leri yönetmekte zorlanırız.

Uygulama sunucum Linux olduğu için linux agenti seçip agent download linki ve ne yapmam gerektiğini gösteren ayar adımlarını görüyorum hemen sunucuma bağlanip
Agentim için bir klasör açiyorum

#linux klasör oluşturma
mkdir selfhost-agent && cd selfhost-agent  

#Agenti indirme wget ile azurun verdiği linki yaziyoruz
wget https://vstsagentpackage.azureedge.net/agent/3.225.0/vsts-agent-linux-x64-3.225.0.tar.gz
#zipten çikarma işlemi
tar zxvf vsts-agent-linux-x64-3.225.0.tar.gz
# selfhost-agent config.sh açiyoruz tokenimizi giriyoruz ayarlarımızı yapiyoruz.
./config.sh
# run.sh elle çaliştirip test ediyoruz çalıştıgına emin oluyoruz 
./run.sh

evet agent poolumuz ve agentimiz çalişir duruma geldi Azure Agent pool ekraninda online olarak görüyoruz böylece işlem tamamlanmiş

Ercan KURT

Uzun yılların birikimiyle sistem, network ve DevOps alanlarında derinlemesine uzmanlaştım. Aynı zamanda MCT olarak eğitmenlik yaparak, bilgi ve deneyimimi bir araya getirerek yeni nesil profesyonellerin yetişmesine katkı sağlıyorum.Yetkinliklerim :Microsoft Certified: Azure Administrator AssociateMicrosoft Certified: DevOps Engineer ExpertMicrosoft Certified: Azure Solutions Architect ExpertMicrosoft Certified: Trainer 2022-2024Cisco Certified: Network Associate (CCNA) 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu