Blog

SCOM Exchange Server Management Pack Deployment

Daha önceki yazılarımız da SCOM 2022 kurulumu ve Agent Dağıtımından bahsetmiştik.

Bu yazımızda ise SCOM Management Pack (MP)‘den bahsedeceğiz.

SCOM Management Pack, performans verilerini raporlamak için her sisteme yüklenen araçlar olarak bilinmektedir. Bir management pack, belirtli uygulamaları veya servisler için tasarlanmış izleme yapılandırmaları ve raporlarlama parametrelerini içermektedir.

Aslında Management Pack, yöneticilere izleme ve raporlarma için hazır destek sağlamaktadır. Management Pack aşağıdaki bileşenleri içermektedir;

  • Monitors;Disk kullanımı veya Cpu kullanımı ilgili sınıf örneklerini ölçmektedir. Management Packler her servis için farklı Monitoring türleri kullanmaktadır.
  • Rules;İzlenmesi gereken olayları ve performans verileri tanımlarını yapmamız gerekir. SCOM yapılandırmış kurallara göre bizi bildirim gönderebilmektedir.
  • Views ve dashboards; Altyapınızı, servislerini izlemek için özel panolar oluşturabilirsiniz.
  • Knowledge; Bir olayın neden tetiklendiğini veya buna sebep olan kaynak hakkında bilgi sağlamak için oluşturduğumuz kurallardan gelen bilgileri içermektedir.
  • Tasks;Bir servisinizle etkileşim kurması için özel dosyalar yürütmektedir. Task, uygulamaları yeniden başlat veya dosya silme gibi eylem tamamlayabilmektedir.
  • Reports; Monitoring bulguları için genel detaylı bir rapor sağlamaktadır.
  • Object discoveries; Ortamınızda WMI, Komut Dosyaları, LDAP veya OLE DB kullanarak izlenmesi gereken nesneleri otomatik bulmaktadır.

SCOM için Management Pack hem Microsoft hemde diğer üreticiler tarafından yayımlanmaktadır. Microsoft, SharePoint, Microsoft Azure, Microsoft Hyper-V, SQL Server gibi ürünler için paketler üretilmektedir.

Örnek: Exchange Server ortamınızı izlemek ve raporlamak istiyorsunuz SCOM için Exchange Server paketi en son 2013’ü içermektedir, fakat Microsoft Exchange Server 2016 ve 2019 için Exchange Server 2013 Management Pack’i kullanabildiğini bir duyuru olarak yayınlamıştı.

SCOM ile Azure ve Microsoft 365 servislerinizi de izleyebilir veya raporlama yaptırabilirsiniz. Microsoft, Microsoft Azure ve Microsoft 365 için Management Pack yayınlaması yapmaktadır.

Aslında bir ok durumu Microsoft kullanıcılarına bildirdiği için izleme gereksinimi duyulmuyor, ama bazen kullanıcılar ve hizmetler arasında Microsoft hizmetlerine erişimlerinde sorunlar yaşanabilir, bu sorunların ne zaman ortaya çıktığını detaylandırmak için SCOM’u kullanabiliriz.

SCOM Exchange Server Management Pack Deployment

SCOM kurulumundan sonra, management pack için kısa bir tanım sağladık. Agent dağıtımını Exchange Server sunucumuza yapmıştık. Şimdi ise Exchange Server için Management Pack deploy işlemini gerçekleştireceğiz.

Öncelikle Operations Manager konsolumuzu açıyoruz ve aşağıdaki adımları takip ediyoruz.

Operations Manager – Administration – Import Management Pack adımına geliyoruz.

Add butonu altında bizi “Add from catalog ve Add from disk” seçenekleri karşılamaktadır. Management Pack‘i catalogdan elde edebildiğimiz gibi diğer sağlayıcılar üzerinden de elde edebiliyoruz. Biz mevcutta bulunan Management Pack‘i deployment edeceğimiz için “Add from catalog” adımı ile devam ediyoruz.

Find bölümünde “Exchange Server” olarak arama işlemi yaptıktan sonra Microsoft tarafından hazırlanmış Exchange Server 2013 ve Sonrası sürümlerinde geçerli Management Packler listelenmektedir. Management Pack Exchange Server 2013 olarak listelenebilir ama bu Packler 2013 ve sonrasında yayımlanan tüm sürümler için geçerli olmaktadır.

Microsoft Exchange Server 2013 and above Monitoring – Report – Visualization Library paketlerinin kurumunu için hepsini seçerek Ad butonu ile devam ediyorum.

Not: Ortamda birden fazla Exchange Server sunucunuz bulunuyorsa her sunucu için MP yüklemesi gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

MP Import işlemimiz tamamlandı. MP’ler Import olduktan sonra Exchange sunucularımız izlemeye başlamaktadır.

Import işlemi tamamlandığına göre, Operations Manager üzerinden MP incelemesi yapabiliriz.

AD site içerisinde mevcut sitemizi görüntülemekteyiz.

Ortamımda DAG yapısı olmadığı için Database Availability Group içerisi boş. Health Set içerisinde servislerimizi görüntülemekteyiz ve şuan tüm servislerimiz sorunsuz gözükmektedir.

SCOM ile Organization şemanı görüntüleyebiliyorsunuz, Organization Diagram kullanmanız yeterli olacaktır.

Exchange server için Component servisleri, server durumunu ve performansı izleyebilirsiniz veya bu dashboardları düzenleyebilirsiniz. SCOM Notification kullanarak alertleri mail olarak göndertebilirsiniz.

SCOM’a Exchange Server Management Pack deploymentini yaptık ve ortamımızda bulunan exchange server için durum bilgilerini görüntüleme işlemini gerçekleştirdik.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.