Anasayfa » SCCM Boundary ve Boundary Group Oluşturma

Makaleyi Paylaş

Microsoft System Center Yönetim Ailesi

SCCM Boundary ve Boundary Group Oluşturma

Merhaba,

Bu makalemizde System Center Configuration Manager ürününde kurulumdan sonra yapılması gereken Boundary (sınır) ve Boundary Group (sınır grubu) oluşturma işlemlerinden bahsedeceğiz.

Bahsettiğimiz işlem Yapımızda sccm kurulumu yapıldıktan sonra , ilk yapmamız gereken işlemlerdendir. Sccm sisteminde organizasyon ağımızda bulunan kaynaklarını keşfetmek isteriz. Önceki makelemde bahsettiğim kaynak keşifleri konusunda bazı öğeleri etkinleştirme işlemleri sağlamıştık.

Şimdi ise bunları sınırlar üzerinden keşfedilmesini sağlayacağız. Boundary (sınır) , organizasyon yapımızda bulunan birden çok cihazın ağ konumu olarak adlandırılmaktadır. Ayrıca burada en kilit noktayı açıklamak gerekirse ; Bir Organizasyonu yönetmek için oluşturmuş olduğumuz bir sınırın ,sınır grubunun üyesi olması lazımdır. Sadece sınır oluşturmak yeterli olmaz. Bu sınırların etkin olabilmesi için Herhangi bir sınır grubuna eklenmeleri lazımdır.


Boundary kullanımında sınır türleri olarak hangi bilgilerden faydalanır ;

 1. Ipv6 prefix (Ipv6 öneki)
 2. Ip Address Range (Ip adresi aralığı)
 3. Active directory site name (Etki alanı site adı)
 4. Ip subnet (Ip alt ağı)

Bu maddelerin arasında en sık kullanılan “Ip address range (Ip adres aralığı) ve Ip subnet (Ip alt ağı )” şeklinde kullanılmaktadır.

Lab ortamımda boundary ve boundary group oluşturma işlemleri aşağıda maddeyle hemen anlatayım ;

 1. IP Subnet bilgilerini önümüze alarak ; Sccm konsoluna bağlanırız. “Administration” seçeneğini seçeriz.

2. “Hierarchy configuration” seçeneğinden alt menü olarak “Boundaries” seçeneğini seçerek yeni Boundary oluşturmak için boş yere sağ tıklayarak “Create Boundary” seçeneğini seçeriz.

3. Sonrasında oluşturacağımız boundary description bilgisi gireriz. Tip olarak genel de en iyi seçenek “IP Address Range” seçilmektedir. “Ip “Address Range” seçeneğini seçeriz.

4. Yapımızda ne kadar Ip adres aralığı var ise oluşturma işlemini yaparız . Ben Ip bloğu bu aralıklarda belirledim. “Apply” seçeneği seçerek “OK” Seçeneği seçerek işlemleri kaydederiz.

5. Boundary oluştuğunu görmüş oluruz.

6. Sonraki işimiz boundary group oluşturma işlemi sağlamamız gerekir. Bunun için ; tekrardan aynı seçeneğin altındaki “Boundary Group” seçeneğini seçerek ” Create Boundary Group ” seçeneği seçerek grup oluşturma işlemini sağlayalım.

7. Seçeneğe tıkladıktan sonra oluşturacağımız boundary group seçeneğine isim vermemiz gerekir. Sonrasında “Add” butonuna tıklayarak oluşturmuş olduğumuz boundaries kısmını yanındaki check işaretini işaretleyerek “OK” Seçeneğini seçeriz.

8. “References” seçeneğini seçtikten sonra “Use this boundary group site assignment “seçeneği işaretlenir. Bunun nedeni; site atamalarının seçtiği PS1 Site atılmasını istiyorum. Eğer ortamımızda Secondary Site olsaydı. Burada 2.Seçenekte çıkıyor olacaktı. Onun için ilgili seçeneği seçili halde bırakarak Aşağıdaki “Add” seçeneğini seçeriz.

9. Site sunucumuz olarak sccm sunucumuzu seçerek “OK” Seçeneği seçeriz. Bu bizim sccm site hizmeti sunucumuz olduğu için ; içeriklerin hepsi buradan inecek ve ilgili politikaları almak için iletişim kurucaklardır. “OK” seçeneğini seçerek işlemlerimizi onaylarız.

10. Sonrasında site system sunucum eklendiğini gördük ; “Apply” seçeneği seçerek , “OK” Seçenği seçerek işlemleri tamamlarız.

11. Ve boundary group’umuzun oluştuğunu görürüz.

Makalemi zaman ayırıp okuduğunuz için çok teşekkür ederim. Diğer makalelerimde görüşmek üzere

Faydalı olması Dileğiyle…

Makaleyi Paylaş

2 Yorum

 1. Eline sağlık, SCCM gibi az kaynak bulunan bir konuda paylaşım yapman çok kıymetli.

  Cevapla
 2. Çok Teşekkür ederim.

  Cevapla

Cevap bırakın

Email adresiniz gizli kalacak Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>