Blog

SAP’de Anahtar Kelime ile İşlem Kodu ve Tablo İsmi Sorgulama

Bir SAP sistemi binlerce işlem kodu ve veri tabanı tablosundan oluşur. İşlem kodu veya T-Code kısaca SAP içerisindeki programlara ve kullanıcı arayüzlerine kısa yoldan ulaşmak için tanımlanmış kısa kodlardır. Bu konuyla ilgili daha detaylı bilgiye Sait Orhan’ın linkte bulunan yazısından ulaşabilirsiniz.

SAP üzerinde çok sayıda işlem kodu ve veritabanı tablosu bulunduğu için herhangi bir modül veya işlemle ilgili tablo veya T-Code’ların ne olduğunu bulmak zaman zaman zor bir işlem olabiliyor. Bu tip aramalarda her zaman olduğu gibi “google” en büyük yardımcı olsa da SAP içerisinde de belirli anahtar sözcükler üzerinden tablo ve işlem kodunun bulunmasını kolaylaştıran ekranlar bulunmaktadır.

SE16T işlem kodunu çalıştırarak doğrudan arama ekranına gidebilirsiniz. Bu arama ekranından hem işlem kodları için hem de tablolar için arama yapabilirsiniz.

Arama menüsünden “İşlemleri ara” bölümünde gidilip “işlevi yürüt” seçeneği seçilip yürütülerek arama ekranı görüntülenir. Arama ekranında arama bölümüne ilgili terimi yazarak aradığımız anahtar kelimeyi içeren işlem kodlarına ulaşabiliriz. Örnek olarak faturalar ile ilgili işlem kodlarını aradığımızı düşünelim. Arama sonucunda içerisinde fatura geçen bütün işlem kodları listelenecektir. Varsayılan olarak SAP sistemine giriş yapılan dilde arama yapılır. “Tüm Diller” seçeneği seçilerek SAP sisteminde yüklenmiş bulunan diğer dil paketlerine göre de arama yapılabilir.

Arama seçeneklerinden “Tam Arama” aranan terimin birebir aynısını bulduğu zaman sonuç döner. “Metin arama alanı” seçeneği ise aranan terim işlem kodu isminin herhangi bir yerinde geçtiği zaman sonuç dönecektir. Ayrıca “sola dayalı arama” seçeneği ile belirli bir kelime veya harf grubu ile başlayan metinler de aranabilir. Arama sonuçlarının en sağında bulunan “Favori” seçeneği ile istenen işlem kodu favorilere eklenebilir.

Benzer şekilde “Tabloları Ara” seçeneği üzerinden SAP veri tabanındaki tablolarda da anahtar kelimeler üzerinden arama yapılabilir.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. ahmet bey, bilgiler için çok teşekkürler.

    SAP içinde kullanıcı olarak özelleştirilmeyen, yani SAP de ortak olan t-code lar varmıdır ? örneğin MM modülündeki satınalma belgesinin böyle bir ortak işlem kodu varmıdır ? Teşekkürler

    1. Merhaba,
      SAP’de ortak olan t-code lar var bunlar bütün SAP sistemlerinde standart t-code lardır. MM modülü satınalma üzerinden örnek verirsek ME21N satınalma siparişi oluşturur ME22N siparişi değiştiri ME23N görüntüler. Bunlar SAP kullanan bütün firmalarda ortaktır. SAP içerisinde geliştirme yapıp t-code’lar oluşturabilirsiniz bu kodlar genelde Z ile başlatılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu