Haberler

AMD Noise Suppression Kullanıma Sunuldu!

AMD kısa bir süre önce NVIDIA RTX Broadcast rakibi AMD Noise Suppression aracını kullanıma sundu.

NVIDIA, geçen yıllarda kullanıcıların evlerinden canlı yayın yaparken daha profesyonel bir izlenim vermesi için yapay zekadan destek alan Broadcast uygulamasını tanıttı. Bu sayede kullanıcıların mikrofon parazitlenmeleri ve oda yankısı giderme, sanal arka plan, web kamerasını otomatik çerçeveleme ve video gürültüsünü giderme gibi birçok imkan tanıdı.

Görünüşe göre şirketin en büyük rakiplerinden AMD de benzer bir adım atma kararı aldı. Mikroçip üreticisi kısa bir süre önce yaptığı açıklamada NVIDIA RTX Broadcast gibi yapay zeka aracılığı ile arka plan seslerini, mikrofondaki parazitlenmeleri ve hatta görüşme esnasında karşı tarafın cihazlarından gelen sesleri bile filtreleme imkanı veren AMD Noise Suppression aracını tanıttı.

AMD Noise Suppression neler sunacak?

AMD’nin bu tür bir teknoloji üzerinde çalıştığı bir süredir biliniyordu. Hatta geçtiğimiz hafta Reddit’te buna ilişkin bir video bile paylaşıldı. Son olarak şirket ilgili iddiaları doğruladı ve AMD Noise Suppression aracını kullanıma sundu.

AMD Noise Suppression

Şirketin konuyla ilgili açıklaması şöyle;

”En yeni özelliğimiz: AMD Gürültü Bastırma, yapay zeka kullanarak çevrenizdeki ortamdan gelen arka plan ses gürültüsünü azaltarak, ister önemli bir toplantıya odaklanın, ister rekabetçi bir oyuna kilitlenmiş olun, daha fazla netlik ve iyileştirilmiş konsantrasyon sağlar.”

İki şirketin teknolojileri arasındaki en önemli farklardan birisi de AMD‘de NVIDIA’nın aksine -Broadcast- ekstra bir uygulama indirmenize gerek olmaması. Burada şirket, 22.7.1 sürümüyle yeni teknolojiyi direkt olarak Adrenalin platformuna entegre etti.

Bunun dışında yeni teknolojiden yararlanmak isteyen kullanıcıların bir Ryzen 5000 serisi CPU veya daha yükseğine ya da bir Radeon RX 6000 serisi veya daha yeni GPU’ya ihtiyacı olacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu