Haberler

Rekabet Kurulu’ndan, Google’a 196 Milyon TL Ceza

Rekabet kurulu, Google’ın “Genel arama pazarındaki hakim durumunu kötüye kullandığı” gerekçesiyle soruşturma başlatmıştı ve 04.11.2020 tarihinde Google sözlü olarak savunma gerçekleştirmişti.

Savunma toplantısı Rekabet Kurulu Başkanı Birol Küle başkanlığında online olarak yapıldı.

Küle, toplantıda Kurul kararıyla Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd Şti, Google International LLC, Google LLC, Google Ireland Limited ve Alphabet Inc hakkında “genel arama pazarındaki hakim durumunu kötüye kullandığı” gerekçesiyle soruşturma açıldığını hatırlattı.

Google, Raporlarda Hata Var! diyerek savunma yaptı.

Google soruşturma raporundaki değerlendirmelerin maddi temellerinin hatalı olduğunu ve Google’ın metin reklamı uygulamasındaki Rekabet Hukuku kurallarıyla uyumlu olduğunu savundu.

Google’ın metin reklamlarının reklam olduğunun açık bir şekilde belirtildiği ve şirketin reklam etiketlemesinin diğer çevrim içi platformlara göre daha gelişmiş olduğu kaydedildi.

Şirket temsilcileri, metin reklamlarının ücretsiz sonuçlarda genel olarak yüksek sıralama elde edemeyen küçük ve orta ölçekli internet sitelerinin ziyaret edilmesine yardımcı olduğuna işaret ederek, Google metin reklamlarının Türk internet siteleri için tanıtım fırsatı sağladığını ve soruşturma raporundaki tedbirlerin reklam fiyatlarını artırarak ülkedeki küçük internet sitelerine zarar verebileceği kanaatinde olduklarını ifade etti.

Google’ın yapmış olduğu savunmaya karşılık olarak Rekabet Kurulu, soruşturmaya ilişkin nihai kararını 19 Kasım’da açıklayacağını bildirmişti. Karar daha erken açıklanırsa Rekabet Kurulu resmi sitesinden bildiri yapılacağı iletilmişti.

Google hakkında yürütülen soruşturma sonuçlandı.

Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd Şti, Google International LLC, Google LLC, Google Ireland Limited ve Alphabet Inc hakkında “genel arama pazarındaki hakim durumunu kötüye kullandığı” gerekçesiyle yürütülen soruşturma tamamlandı.

Buna göre, Rekabet Kurulu, 12 Kasım 2020 tarihli kararı ile Google’ın, “genel arama sonuçlarının en üstüne, reklam niteliği belirsiz olarak ve yoğun bir şekilde metin reklamlarına yer vererek kendisine reklam geliri getirmeyen organik sonuçların içerik hizmetleri pazarındaki faaliyetlerini zorlaştırmak suretiyle 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’u ihlal ettiği” sonucuna ulaştı.

Kurul, bu kapsamda söz konusu teşebbüse 196 milyon 708 bin 54,78 lira idari para cezası verilmesini kararlaştırdı.

REKABET KURULU TARAFINDAN GOOGLE’A ŞUBAT AYINDA DA 98.3 MİLYON LİRA CEZA VERİLMİŞTİ.

Kaynak

Karar Metni

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Instagram Yıllar Sonra Ana Ekran Tasarımını Değiştiriyor

Google Photos Bedava Sınırsız Depolama 2021’de Sona Eriyor

Youtube Rewind 2020 İptal Edildi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu