Blog

React Kurulumu

React, kullanıcı arayüzü(UI) oluşturmak için kullanılan bir JavaScript kütüphanesidir.

Facebook tarafından geliştirilen React.js 2013 yılında açık kaynaklı bir JavaScript Olarak piyasaya sürüldü. Angular ve Bootstrap gibi rakiplerini geçerek zirveye oturmuştur.

Avantajları

Kullanıcı arayüzü geliştirmede çok hızlı ve performanslıdır. Bunun yanında Sayfadaki veriler değiştikçe arayüzü otomatik güncellenmektir.

Kurulum için Gerekli Programlar

React Paketlerimizi kurmadan önce npm komutlarını kullanacağımız için NodeJS programını kurmamız gerekiyor.

NodeJS Kurulumu için https://nodejs.org/en/download/ adresine gitmeniz ve işletim sisteminize uygun olan paketi indirerek kurmanız yeterlidir.Bu kısımda dikkat etmeniz gereken nokta LTS sekmesinden indirmeniz çünkü bunun anlamı kararlı sürüm demektir.

Diğer yüklememiz gereken programımız tabi ki Visual Studio Code yükleme adresimiz : https://code.visualstudio.com/download bu kısımda işletim sisteminiz için uygun olan paketi indirip kurmanız yeterli.

Kurulum Adımları

İlk olarak masaüstünde Reactapp isminde boş bir klasör oluşturuyoruz ve visual studio code programımızı açarak aşağıdaki görseldeki gibi bu klasöre konumlanıyoruz.

ctrl + ” kombinasyonu ile terminal ekranımızı açıyoruz. Konumlandığımız klasörde gelecektir. Bu aşamada aşağıdaki kodlarımızı yazarak projemizi oluşturalım.

npx create-react-app First-app

Komutu yazdığımızda Reactapp klasörümüzün içerisine First-app adında bir klasör oluşturulduğunu göreceksiniz.First-app klasörümüze konumlanarak ilk kez projemizi çalıştıralım.

cd First-app

npm start

ilgili komutu verdiğimizde 3000 portunda ilk React sayfamızın çalıştığını göreceğiz.

Faydalı olması ümidiyle…

4 Yorum

  1. merhabalar bana yardımcı olabilir misiniz? 4 gündür uğraşıyorum react’i vısual studıoya indirmek için yazdığınız şekilde npx create-react-app First-app bunu girdim başta indirdi sonra geri sildi. nedendir olmayışı??

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.