Haberler

PlayStation VR, 4K ve Göz Takibi Özellikleriyle Gelebilir

UploadVR tarafından ortaya atılan iddialara göre bir sonraki Playstation VR 4K ve göz takibinin yanı sıra, USB-C ve haptik dokunma özelliklerine de sahip olacak

UploadVR, Sony’nin PS5 için çıkaracağı yeni nesil VR başlığına neler dahil edeceğiyle ilgili bazı heyecan verici söylentiler ortaya attı. Söylentilere göre yeni PlayStation VR başlığı 4K çözünürlük ve göz izleme özelliklerine sahip olacak, ayrıca dokunsal geri bildirim (haptik) için de bir titreşim motoru bulunacak.

UploadVR’ye göre, yeni başlığın toplam çözünürlüğü her bir göze 2000 x 2040 piksellik görüntü verecek şekilde 4000 x 2040 olacak. Karşılaştırma olması için değerlere bakacak olursak, ilk PlayStation VR göz başına 960 x 1080 piksel çözünürlüğe sahipti. Sony’nin rakibi Oculus Quest 2 ise göz başına 1832 x 1920 piksele sahip.

Buna ek olarak, Sony yeni VR başlığının PS5’e bir kablo ile bağlanacağını açıkladı. Yani şirketin yeni VR başlığı Quest 2’den farklı olarak kablolu bir yapıda olacak.

Oculus Quest 2 PlayStation VR
Oculus Quest 2

Göz takibi, konsolun işlem gücüne binen yükü hafifletecek

UploadVR ayrıca PlayStation VR halefinin ek piksellerini nasıl dolduracağıyla ilgili ilginç bilgiler de verdi. Habere göre kaynaklar, başlığın kullanıcıların gözlerini takip edeceğini ve böylece görüntünün yalnızca baktığınız yerde tamamen net olacağı ve çevresel görüşün daha bulanık olacağını söylüyor. Bu, gözlerinizin dünyayı gerçekteki algılama şeklini simüle edecek ve hiçbir şekilde bakmadığınız şeyleri yüksek çözünürlükte tam olarak oluşturmak zorunda kalmayarak bilgisayarın (veya bu durumda konsolun) daha verimli çalışmasını sağlayacak. Elbette göz izleme ile yapabileceğiniz başka güzel şeyler de var (daha gerçekçi oyuncu avatarları oluşturmak dahil), ancak Sony’nin bu doğrultuda ne yapmayı planladığı şu anda belirsiz.

UploadVR ayrıca, yeni nesil başlığın “içten dışa” izlemeyi kullanacağını iddia ediyor. İçten dışa izleme, bir odanın içinde nerede olduğunuzu anlamak için tipik olarak başlığın dışına monte edilmiş kameraları kullanıyor.

Bu söylentiler doğru çıkarsa, güncel olarak bir stok problemi yaşanan PS5’e sahip olacak kadar şanslı olanlar için umut verici bir aksesuar olabilir gibi görünmekte. Kablosuz bir Quest 2 rakibi görmek daha heyecan verici olabilirdi, ancak konsolunu tamamlayacak bir ürüne odaklandığı için Sony’yi suçlamak zor.

Kaynak: thverge.com

Diğer Haberler

Office 365, Google ve LinkedIn den Gelen E-postaları Engelliyor
Apple, Gorilla Glass’ın Üreticisi Corning’e 45 Milyon Dolar Yatırım Daha Yaptı
Clubhouse Sonunda Android’e Geldi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.