Blog

Photoshop Programları ve Kullanım Alanları

Adobe Photoshop; fotoğrafları düzenlemek, dijitalle sanatı birleştirmek, canlandırmak ve grafik tasarımı yapmak için kullanılan bir yazılımdır. Araç, sanatçıların ve tasarımcıların fikirlerini hayata geçirmelerini kolaylaştıran profesyonel araçlarla birlikte gelir. Adobe Photoshop kullanmanın en büyük avantajlarından biri, birbirinden bağımsız olarak değiştirilebilen birden çok katman oluşturma yeteneğidir.

Peki Photoshop alternatifi araçlar…

Photoshop’un tüm özellikleri göz önüne alındığında, Photoshop alternatifleri bir zamanlar profesyoneller tarafından önemsenmiyordu. Fakat artık bu tutumun modası geçti.

Bugünün en iyi Photoshop alternatiflerinden bazıları Photoshop gibi gelişmiş araçlar. Bu arada çoğu Photoshop kadar güçlü değil, ama yine de birçok özellikle donatılmış, önemli ölçüde daha ucuz ve hatta ücretsizdir.

Photoshop Programları ve Kullanım Alanları

Bu yazıda, her amaç ve bütçe için bugün mevcut olan en iyi Photoshop alternatiflerini sizin için derledik. Her araç Photoshop kadar detaylı işlemler yapmanıza olanak vermese de, araçlardan bazıları oldukça spesifiktir. Örneğin, temel olarak dijital resimle ilgileniyorsanız, Procreate veya Rebelle iyi seçimlerdir. UX tasarımı için muhtemelen Sketch’e bakabilirsiniz. Hızlı fotoğraf düzenlemeleri için ise Pixlr X’in ücretsiz sürümü sizin için mükemmel bir seçenek olabilir.

1. Affinity Photo

Özellikler ve arayüz dahil olmak üzere birçok açıdan Photoshop’u taklit eden Affinity Photo, bugüne kadar görebileceğiniz Photoshop alternatiflerine en yakın olanıdır. Profesyonel fotoğrafçılara ve tasarımcılara yöneliktir, Photoshop ve diğer dosya formatlarıyla tamamen uyumludur. Photoshop’tan (abonelik olmadan) çok daha ucuzdur. 

Düşük fiyatına rağmen, Photoshop’tan birçok yönden daha iyi. Affinity Photo, Photoshop’tan daha yüksek hızlar, daha az çökme ve sınırsız geri alma vaadiyle gelir. Bununla birlikte, alacağınız gelişmiş performansın miktarı muhtemelen kullandığınız donanıma bağlı olacaktır (en son dört çekirdek teknolojisinden yararlanmak için özel olarak tasarlanmıştır).

Affinity Photo hem Mac hem de Windows için mevcuttur. Ayrıca iPad için ayrı bir sürümü vardır. Photoshop’a uygun fiyatlı bir alternatif arıyorsanız, Affinity Photo kesinlikle araştırmaya değer bir araçtır.

2. Procreate

Aradığınız iPad için bir boyama uygulamasıysa Procreate‘e göz atabilirsiniz. 2010 yılında temel bir çizim uygulaması olarak başlayan uygulama, yıllar içinde son derece profesyonel bir araca dönüştü; hatta o kadar ki, uygulamaya bir Apple Tasarım Ödülü bile verildi.

Kullanımı oldukça kolay olan Procreate, gerçekçi kalemler ve mürekkeplerden gelişmiş katman birleştirme ve benzersiz dijital araçlara kadar sanatçıların seveceği özelliklerle doludur. Sürekli büyüyen Procreate fırçaları kitaplığı, resminize yetenek eklemenize yardımcı olur.

Procreate, hem birinci hem de ikinci nesil Apple Pencils için tam desteğe sahiptir (iPad modelinize bağlı olarak) ve 2019’dan beri Procreate Pocket adlı özel bir iPhone sürümü vardır.

Photoshop’tan beklediğiniz tüm özellikleri bu araçta bulamayabilirsiniz, ancak özellikle dijital boyama için en azından ihtiyacınız olan şeylerin çoğuna sahip olursunuz.

3. Photopea

Web teknolojisindeki sürekli gelişmeler sayesinde, Photoshop’u kullandığınız şeylerin çoğunu yapmak için her zaman ayrı bir uygulamaya ihtiyacınız yoktur. Tarayıcıda çalışan Photopea buna bir örnektir.

Profesyonel araçlara sahip gelişmiş bir düzenleyici olarak tasarlanmış olup, Photoshop’a belirgin bir benzerlik taşır ve günlük görüntü çalışması için ihtiyaç duyacağınız araçların çoğuna sahiptir. JPG, PNG ve RAW gibi çoğu standart dosya formatını açar ve Sketch, GIMP ve hatta Photoshop PSD dosyalarını kabul eder.

Photopea, katmanları ve katman maskelerini destekler, karışım modlarını kullanmanıza izin verir ve standart seçim çerçevelerinden hızlı seçim aracına kadar bir dizi seçim aracı içerir. İçeriğe duyarlı dolgu gibi Photoshop’taki türden gelişmiş özellikler sunmasa da, çoğu tasarımcı için fazlasıyla yeterlidir ve kullanımı tamamen ücretsizdir.

Olumsuz tarafı, reklamlarla birlikte gelir, ancak premium sürüm için ödeme yaparak reklamlardan kurtulmanızı sağlar.

4. Rebelle

Gerçeğe yakın bir resim deneyimi sunan bir program arıyorsanız, Escape Motions’ Rebelle 4‘ten başka bir yere bakmayın. Bu uygun fiyatlı program, geleneksel boyama tekniklerini, özellikle suluboyayı özgün şekilde yapmanıza olanak tanır. 

Rebelle, boyanın gerçek dünyadaki davranış şeklini taklit ederek, üflenen ve farklı yönlerde akan bir renk damlasını simüle etmenizi sağlar. Ayrıca, boyalarınızda üfleme uzunluğunu, damlama boyutunu ve “kullandığınız” su miktarını belirleyebilirsiniz. Eğme seçeneği ise renklerinizin seçtiğiniz herhangi bir yönde akmasını sağlar.

En son güncelleme (Rebelle 4), sınırlı sayıda fırça ön ayarının önceki sorununu çözdü, bu yüzden şu anda 170’den fazla ön ayar mevcut. Ayrıca yeni sulu boya ve yağlı boya efektleri, fırça stabilizasyonu ve daha birçok harika güncelleme var.

5. ArtRage

ArtRage, sanatçıların yaratıcılıklarına odaklanmalarını sağlamak için tasarlanmıştır. Birçoğu tamamen özelleştirilebilir gerçekçi yağlar, kurşun kalemler, sulu boya, kanvas dokular ve diğer geleneksel medya boyama araçları sunar.

Programın minimalist arayüzü, yanında boyamaya başladığınızda kaybolur ve bitirir bitirmez geri döner. Popüler araçlar hemen görünürken, daha az kullanılan diğer özellikler, yer kaplamaması için bölmelere gizlenir. Programda bir fırçayı yeniden boyutlandırırken çeşitli aşamalarında küçük bir iş akışı sorunu ortaya çıkabiliyor.

Dijital boyama konusunda yeniyseniz ve uygun fiyatlı, sezgisel bir program arıyorsanız, ArtRage ciddi şekilde dikkate almaya değer bir seçenektir. Yazılım, iOS ve Android için de mevcuttur, ancak bu uygulamalar için ayrı ödeme yapmanız gerekir.

6. Sketch

Sketch, özellikle web tasarımcılar için profesyonel bir vektör grafik uygulamasıdır.

Sketch’in arkasındaki geliştirme ekibi, çoklu çözünürlükler için mükemmel olan sonsuz yakınlaştırma ve vektör şekillerini destekleyerek onu olabildiğince esnek hale getirir. İlkel şekillerden yeni bir grafik oluşturabilir veya vektör veya kurşun kalem aracıyla yeni bir grafik oluşturabilirsiniz.

Basit bir kullanıcı arayüzüne sahiptir ve katmanlar, degradeler, renk seçici ve stil ön ayarları dahil olmak üzere Photoshop ve Illustrator’ınkine benzer birçok özelliğe sahiptir. Popülaritesi, işlevselliğini genişletmek için kullanabileceğiniz topluluk tarafından oluşturulmuş birçok Sketch eklentisi olduğu anlamına gelir.

Sadece fotoğraf düzenlemek için bir araç arıyorsanız, “En İyi Fotoğraf Düzenleme Uygulamaları” yazımızı da okuyabilirsiniz.

Sibel Hoş

Dokuz Eylül Üniversitesi İngilizce İşletme bölümünü bitirdikten sonra teknoloji içerikleri yazarak sektöre giriş yaptım. 8 senedir içerik pazarlama alanında farklı sektörlerle çalışıyorum. Fakat hala en sevdiğim şey, teknoloji ile ilgili yazmak ve bu konuda elimden geldiğince sizi bilgilendirmek.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Hakan hocam ,

    Wd MyCloud 2TB yedekleme ünitem var. WD artık files.wdmycloud bağlantısını kaldıracak.Ancak ofis içinde kullanabilirsiniz dediler.

    ftp ile ofis dışından bağlanabilmek için yönlendirmeniz olabilir mi.

    Hoşçakalın ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu