Güvenlik

Pfsense Kullanıcı Bazlı Web Filtreleme ve Download Yasaklama


 


Pfsense makale serimizin bu bölümünde kullanıcı bazlı kısıtlamalar ve internetten dosya indirilmesini yasaklayacak kurallar tanımlayacağız. Peki, kullanıcı bazlı kural yazmak ne tür durulmada işimize yarayacak? Çalıştığımız ortamda kullanıcıları gruplara ayırma ihtiyacı hissedebiliriz. Muhasebe grubu banka sitelerini açarken radyo ve oyunları yasaklayabilir, Personel Grubuna bütün neti yasaklar sadece gerekli siteleri açmasını sağlayabilir ve Yönetim grubuna sınırsız internet kullanım izni verebiliriz.


Önceki makalemizde Squid ve SquidGuard paketlerinin kurulumunu ve yapılandırmasını incelemiştik. Dilerseniz kurallarımızı oluşturmaya başlayabiliriz.
image001
Kuralımızı  Proxy Fitler(SquidGuard) sekmesine tıklayarak oluşturmak için Services  filtreleme yapacağım bölümün açılmasını sağlıyorum. SquidGuard kurulum makalesinde servis ‘i stop durumda bırakmıştık.
image002
 


Apply butonuna basmadan önce Default ‘ta all Access deny olarak gelmekte olduğunu hatırlayalım ve bütün internetin bir anda kesilmemesi için öncelikle Default kısmından all Access allow verelim.
image003
Default Access Allow verdikten sonra save diyerek kuralımızı kaydediyoruz.Bu aşamadan sonra kuralımızın aktif hale gelmesi için General Settings Sekmesinden Apply butonuna tıklayarak servisin Start konuma geçmesini ve kuralımızda yapılan son değişikliklerinde aktif hale gelmesini sağlıyoruz.
image004
 


Burada aklımıza şu  LAN sekmesinde LANà Rules àsoru gelebilir Pfsense ilk kurulduğunda Firewall  Net (Lan Network teki Bütün Kullanıcılar) için bütün trafik açık halde gelir.
Peki internal için bütün trafik açıksa içerik filtreleme nasıl çalışacak.Kural mantığı şu şekilde işliyor.İlk olarak eğer Proxy Filter sistem üzerinde kurulu ise kullanıcı buradaki kuraldan etkileniyor.
image005
Bu bilgiler ışığında artık kullanıcı bazlı kural tanımlamaya geçebiliriz.Öncelikle şunu yapmak istiyorum.Yönetim kısmına internet kullanımını sınırsız hale getireceğim.Bunun için Proxy Filter kısmından ACL (Access Control List) kullanıcı grubu oluşturarak işe başlayalım.
image006 


Name = kısmında kuralımız için bir isim belirliyoruz.Source İp = Kuralımızdan etkilenecek olan kullanıcı ip adreslerini burada belirtiyoruz.Time = Bu kısmı kullanabilmek için Times Sekmesinde öncelikle zamanlama kısıtlaması belirlememiz gerekmektedir.image007
Times kısmında belirlediğimiz saatleri kuralımızda seçersek kullanıcılar bu saatlere göre interneti kullanabilecekler.Bu kısmı editlemeden geçiyorum.
image008
Destination =  Yeşil OK sekmesine basarak açılmasını sağlıyorum ve yönetim kullanıcılarına all traffic allow vereceğim için en alttaki kuralı allow yapıyorum.
Not to allow ip addresses in URL = Bu kısım genellikle işaretlenir fakat ben işaretlenmemesi gerektiğini düşünüyorum.Nedenine gelince bazı banka sitelerinde yönlendirmelerde ip adresini ile link açılır.Eğer buradaki kutuyu işaretlerseniz kullanıcı domain name yerine ip ile girmek isterse buna izin verme demiş oluyorsunuz.
Redirect = (Ve en ) Yasaklı sitelerde kullanıcıları karşılayacak olan yönlendirmeJsevdiğim bölüm  sayfası  in error page (enter error message) seçerek alttaki kısma karşılama mesajını yazabilirsiniz.
Enable log = Loglama yapacağımı belirterek kuralımı Save Ediyorum.
İkinci bir kural tanımlamadan önce birde kişisel engelleme kuralı için örn:facebook Destination sekmesine gelerek ‘+’ sekmesine basıyorum.
image009
 


image010
Kuralı inceleyecek olursak,İsim verdim ve domain list kısmına facebook.com domain adresini ekledim 2. adresi eklemek istersem arada bir boşluk bırakmak yeterli olacaktır.
Expressions kısmını daha sonra inceleyecegiz.
url list te yine url adresi belirleyebiliriz ,redirect ile error sayfası log tut ve Save diyerek kuralı bitiriyorum.


 Kural tanımlamayı bitirdim fakat kuralım daha aktif hale gelmedi.Bunun için General Settinds sekmesinden Apply yapmamız gerekiyor.Fakat zaten Default kuralımız bütün trafiğe allow halde olduğu için Yönetim kuralımız etkisiz kalacaktır.Bu kuralın etkili olabilmesi için ISA server mantığındaki gibi en alttaki kuralın all traffic deny olması gerekir.Bunu yapmadan önce bir kural daha yazalım ve Personel kullanıcıları için kısıtlı internet verelim.Yönetim kuralı ile Personel kuralı arasındaki farkı daha iyi anlayalım.


 


 


image011
image012
 


Kuralımda Default Access Allow veriyorum ve en üstten başlayarak neleri kısıtlayacaksam deny seçiyorum.Bu kurala göre 192.168.1.3 ip adresine sahip kullanıcı porn –audio-video – hacking kişisel tanımlı olan facebook sitesine erişimi  engellenecek.
Default kuralıma gelerek en alttaki All Access Deny Yapıyorum ve General Settings kısmında Apply butonuna basarak bütün yaptığım değişikliklerin uygulanmasını sağlıyorum.
Bu yazılan kurallara göre 192.168.1.202 ip adresi facebook.com açarken 192.168.1.3 ip adresine sahip kullanıcı adresi açamaması gerekir.


 


 


image013
image014Kuralımız sağlıklı bir şekilde çalışıyor.Son olarak download izinlerinide Personel kuralına ekleyelim.Yapmamız gereken tek şey Personel kuralını açmak ve Destination kısmında Yasak isimli kuralımızın expressions kısmına indirilmesini istemediğiniz her şeyin uzantısını yazmak olacaktır.
 


image015
Kuralımıza eklemeleri yaptıktan sonra General Settings sekmesinden apply diyerek uygulanmasını sağlıyoruz.
image016
Bir sonraki makalemizde Pfsense Üzerinde Port İzinleri ve VPN  konularını hep birlikte inceleyeceğiz.  

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.