Anasayfa » Onarım Etiketi Dönemi Fransa’da Başlıyor

Share This Post

Haberler

Onarım Etiketi Dönemi Fransa’da Başlıyor

Onarım etiketi, tüketicileri elektronik cihazlarını tamir edilebilirlik seviyesi hakkında bilgilendirmeyi amaçlıyor. Uygulama Ocak 2021 yılında Fransa’da hayata geçiyor.

Fransa, yeni yılın başlangıcından itibaren elektronik cihazlar için tamir edilebilirlik puanlarını, satılan cihazlarda uygulama kararı aldı. Yapılacak uygulama sonrasında Televizyonlar, akıllı telefonlar, tabletler ve bilgisayarlar dahil olmak üzere birçok elektronik cihaz tamir edilebilirlik puan etiketine sahip olacak.

Onarım etiketi

Uygulamanın Avrupa geneline de yayılması bekleniyor. AB komisyonu’nun yaptığı oylama sonrasında firmaların tüketicilere elektronik bir ürünün tahmini ömrü ve satın alma sırasında onarılabilirliği hakkında net, görünür ve anlaşılması kolay bilgiler sağlayacak zorunlu bir etiket sunmasını gerektiriyor.

Onarım etiketi; üreticileri kolayca onarılabilen ürünler tasarlamaya zorlamakla kalmayacağı, aynı zamanda hiçbir üretici ürününün düşük bir puana sahip olmasını istemeyeceğinden rekabeti artıracağı düşünülüyor. Diğer taraftan üretilen ürünlerin onarılabilir olması da cihazların daha uzun süre kullanılabileceği anlamına geliyor.

Yapılan bir AB araştırmasında ise Avrupa vatandaşlarının %77’si bir cihazı değiştirmek yerine onarmayı tercih ediyor. Burada Fransa vatandaşlarının ön planda olduğunu söylemek gerekir. Ayrıca Fransa onarım etiketi uygulamasını geliştirerek 2024 yılında dayanıklılık endeksine geçmeyi planlıyor. Bu sayede tüketiciler bir ürünün onarım kolaylığı haricinde dayanıklılık durumunu da bilecekler. Ülke vatandaşları ayrıca 2022 yılından itibaren yanlış verilen etiketleri de ilgili kuruma bildirebilecek.

Yapılan uygulama neticesinde cihazların kullanım süresinin artması, hem doğanın korunması hem de tüketicilerin ekonomilerini daha az sarsacak çözümlerini önümüze seriyor.

Hali hazırda ülkemizde bu tür “onarım etiketi” sistemi bulunmuyor. Ancak Avrupa Birliği uyum süreci kapsamında ilerleyen zamanlarda benzer sistemi Türkiye’de de görebiliriz. Hazırlanan bir rapora göre Türkiye’de 45 milyon akıllı telefon kullanıcısı olduğu düşünüldüğünde tamir edilebilir cihazlar ihracat kalemini önemli oranda düşürebilir.

Ülkemizde cep telefonlarına uygulanan ekstra vergilerin üzerine artan dolar kuruyla birlikte iyice yükselen telefon fiyatları da bu tür bir çözümün tüketici tarafında karşılık bulabileceğini düşündürüyor.


Kaynak

Günün Öne Çıkan Gelişmeleri

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>